Palenie papierosów to jeden z najbardziej szkodliwych nawyków współczesnego człowieka. Mimo potwierdzonego działania kancerogennego oraz licznych kampanii uświadamiających zagrożenie, ludzie wciąż świadomie sięgają po papierosy, wypalając nawet do kilku paczek dziennie. Co dokładnie zawiera dym tytoniowy i jak palenie wpływa na zdrowie i urodę?
Co zawiera dym tytoniowy?
Dym tytoniowy zawiera substancje o działaniu kancerogennym i toksycznym. Jego niebezpieczne dla zdrowia działanie obserwuje się zarówno u dzieci (palenie bierne, czyli przebywanie wśród palaczy), jak i dorosłych (zazwyczaj palenie czynne). W składzie dymu tytoniowego znajdziemy związki takie jak:
- węglowodory;
- fenole i ich estry;
- katechol;
- związki azotu i siarki;
- akroleina – niebezpieczny nienasycony aldehyd alifatyczny;
- aceton;
- cyjanowodór;
- piren;
- naftyloamina;
- kadm;
- naftalina;
- DDT – środek owadobójczy;
- chlorek winylu;
- benzopiren;
- toluen.
I wiele innych. Wykazano, że dym papierosowy zawiera aż 4000 różnych, szkodliwych związków, z czego aż 40 wykazuje działanie rakotwórcze. W większości są to związki będące trucizną, wykorzystywane do produkcji plastiku, środków dezynfekujących i preparatów owadobójczych, a także stosowanie w trakcie II Wojny Światowej w komorach gazowych. Co ciekawe, boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Dlatego palenie bierne niejednokrotnie jest bardziej niebezpieczne niż palenie czynne.
Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie?
Palenie papierosów jest potwierdzonym czynnikiem sprawczym chorób nowotworowych, chorób sercowo-naczyniowych i dotyczących układu oddechowego. Powoduje raka płuc, raka krtani i raka gardła, a także zwiększa ryzyko pozostałych nowotworów. Wywołuje astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz gruźlicę. Dodatkowo niszczy szkliwo zębów, powodując powstanie trwałych przebarwień i nieświeżego oddechu. Szacuje się wręcz, że jeden wypalony papieros „kosztuje” 11 minut życia.
Palenie papierosów utrudnia gojenie się ran i znacznie nasila objawy niemal wszystkich chorób ostrych i przewlekłych. Charakterystyczne jest zażółcenie koniuszków palców, czego nie da się umyć wodą i mydłem. Udowodniono, że u palaczy pojawia się wielokrotnie większe ryzyko tętniaka aorty, zawału serca, udaru mózgu, impotencji i zaćmy. W następstwie działania dymu tytoniowego na układ oddechowy dochodzi do zmian strukturalnych w płucach oraz zaburzeń immunologicznych. Zarówno komórkowych, jak i humoralnych
Jak palenie papierosów wpływa na urodę?
Palenie papierosów oddziałuje także na kondycję skóry, która staje się szara, pozbawiona blasku, wiotka i niezdrowa. Typowe są worki pod oczami i sińce, a także tzw. zmarszczki palacza wokół ust. U osób regularnie palących zmarszczki i bruzdy na ciele pojawiają się znacznie szybciej, jako że przyspieszone zostają procesy starzenia się tkanek.
Palenie papierosów przez kobiety ciężarne
Palenie jest absolutnie zakazane podczas ciąży, ponieważ wszystkie tak szkodliwe i niebezpieczne składniki dymu tytoniowego przenikają do krwiobiegu płodu. Nie tylko nasila dolegliwości okresu ciąży, ale również zwiększa ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego, a także przyczynia się do niskiej masy urodzeniowej noworodka. Dodatkowo potwierdzono podczas badań klinicznych, że palenie w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju wrodzonych wad serca i pęknięcia błon płodowych.
Jak przestać palić papierosy?
Palenie papierosów to bardzo silny nawyk, z którego trudno jest zrezygnować. Niezbędna jest ogromna motywacja i zaangażowanie w podejmowane działania, które obejmują wiele płaszczyzn w życiu. Najlepiej sięgać po kilka metod jednocześnie. Można nosić ze sobą małe smakołyki (gumy do żucia, nasiona słonecznika, pestki dyni), które będą zastępować nawyk wkładania czegoś do ust. Należy jeść częstsze posiłki, ale w mniejszych ilościach, aby nie dopuścić do nasilenia się napadu głodu, tak typowego podczas odstawienia papierosów.
Jako że wzrasta agresja i drażliwość, jednocześnie warto współpracować z psychoterapeutą, który w ogromnym stopniu pomoże przejść przez ten trudny okres. Liczy się wsparcie najbliższych i ich zrozumienie, dlatego nie powinni oni palić w obecności osoby rzucającej papierosy. Najlepiej unikać miejsc, w których ma się kontakt z dymem tytoniowym, np. palarni w klubach.
Należy zdecydować się na naklejanie na ciele specjalnych plastrów, nasączonych niewielką ilością nikotyny, która przedostaje się przez skórę do krwiobiegu i zmniejsza chęć sięgnięcia po papierosy. Dobrze sprawdzą się też gumy i tabletki o podobnym działaniu.
Polecane produkty:
Chlorella 100% naturalna
Chlorella w tabletkach to naturalna alga z rozerwaną ścianą komórkową (chroniona patentem) w postaci suplementu diety. Została wytworzona wyłącznie z suszonych, jednokomórkowych mikroskopijnych alg. Pomaga m.in. wyeliminować metale ciężkie z organizmu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Sałata-Nowak J., Flisiak I., Chodynicka B., Wpływ dymu tytoniowego na skórę, Przegląd Dermatologiczny, 97/2010.
- Podręcznik dla funkcjonariuszy Państwowej inspekcji Sanitarnej w zakresie stosowanie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”. Główny Inspektorat Sanitarny, 2012, Warszawa.
- Zatoński W., Mańczuk M., Sulkowska U., Przewoźniak K. Palenie tytoniu a umieralność na choroby odtytoniowe w Europie Środkowo-Wschodniej, Zeszyty Naukowe Ochrony Zdrowia, Zdrowie Publiczne i Zarządzanie, 2/2009.
- Kozielski J., Palenie tytoniu a zakażenia dróg oddechowych, Pneumonologia i Alergologia Polska, 76/2008.