Przeciwwskazania do porodu naturalnego mogą pojawić się jeszcze przed zajściem w ciążę (wówczas kobiet od razu wie, że w przyszłości nie będzie mogła rodzić naturalnie), w trakcie wszystkich trzech trymestrów ciąży lub bezpośrednio w trakcie porodu. Stan zdrowia ciężarnej powinien być stale monitorowany przez lekarza, który szybko wychwyci ewentualne nieprawidłowości. Wówczas pada decyzja o porodzie poprzez cięcie cesarskie.
Przeciwwskazania do porodu naturalnego
Przeciwwskazaniami do porodu naturalnego są jednocześnie wskazaniami do porodu poprzez cięcie cesarskie. Mowa przede wszystkim o następujących:
- niegłówkowe ułożenie płodu;
- zagrażająca zamartwica wewnątrzmaciczna płodu;
- ciąża wielopłodowa (choć kobieta może zdecydować się na poród naturalny);
- nieprawidłowe wzrastanie wewnątrzmaciczne płodu, w tym makrosomia płodu;
- wady rozwojowe płodu;
- wady kardiologiczne lub nadciśnienie tętnicze u kobiety ciężarnej;
- inne choroby kobiety ciężarnej, takie jak: jaskra i inne schorzenia okulistyczne, guzy jajników, mięśniaki macicy, cukrzyca, nowotwory;
- konflikt serologiczny;
- anatomiczne wady miednicy, np. jej zwężenie;
- łożysko przodujące lub odklejenie łożyska;
- kilkukrotne owinięcie dziecka pępowiną;
- zaburzenia rytmu serca u płodu;
- tokofobia – stwierdzony przez psychiatrę lęk przed porodem siłami natury.
Cięcie cesarskie wykonuje się również w następujących sytuacjach:
- stan przedrzucawkowy i rzucawka;
- nagłe zatrzymanie krążenia matki lub dziecka;
- zespół HELLP.
Wówczas poród siłami natury nie może być dokończony. Należy jak najszybciej wykonać cięcie cesarskie. Jeśli natomiast powyższe czynniki wystąpią podczas III trymestru ciąży lekarz podejmuje zwykle decyzję o przerwaniu ciąży i przyspieszeniu porodu chirurgicznie.
Przeciwwskazania psychiatryczne do porodu naturalnego
Omawiając wskazania psychiatryczne do porodu poprzez cięcie cesarskie wyróżnić należy 2 grupy kobiet. W pierwszej znajdują się kobiety ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi, np. ciężką depresją, psychozami, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami lękowymi o głębokim nasileniu czy innymi. W drugiej grupie znajdują się natomiast kobiety z tokofobią, czyli silnym lękiem przed porodem siłami natury. Współcześnie wiele ciężarnych chcąc z prywatnych pobudek zakończyć ciążę cięciem cesarskim udaje się do psychiatry po takie zaświadczenie, co jednak jest dużym błędem.
Przeciwwskazania okulistyczne do porodu naturalnego
Przeciwwskazaniami okulistycznymi do porodu siłami natury są głównie:
- retinopatia cukrzycowa;
- zaawansowany bądź ostry stożek rogówki;
- przebyta niedawno operacja w obrębie gałek ocznych;
- ślepota korowa;
- odwarstwienie siatkówki;
- zaawansowana jaskra;
- krótkowzroczność z neowaskularyzacją podsiatkówkową.
W powyższych sytuacjach poród siłami natury zabroniony jest nie ze względu na powikłania związane z dzieckiem, lecz z samą kobietą. Podczas porodu naturalnego znacznie wzrasta ciśnienie w gałkach ocznych, co wiąże się z koniecznością silnego parcia. Może to spowodować pogłębienie się problemów okulistycznych bądź nawet wystąpienie ślepoty.
Przeciwwskazania neurologiczne do porodu naturalnego
Choroby neurologiczne (dotyczące układu nerwowego) również mogą stanowić przeciwwskazanie do porodu siłami natury. Najczęściej spotykaną jest padaczka o niekontrolowanych napadach. Innymi przeciwwskazaniami są natomiast tętniak mózgu oraz guzy mózgu, szczególnie o charakterze złośliwym czy szybko powiększające swoje wymiary. Powikłaniem tych problemów neurologicznych może być krwotok podpajęczynówkowy – stan bezpośredniego zagrożenia życia.
Poród naturalny po cięciu cesarskim
Wiele kobiet zastanawia się czy mogą one rodzić naturalnie, jeśli wcześniejsza ciąża została rozwiązana poprzez cięcie cesarskie. Jest to możliwe, choć należy mieć na uwadze wyniki badań przeprowadzonych w ostatnich latach wskazujące na podwyższone ryzyko występowania powikłań okołoporodowych u takich kobiet. Ilość udanych porodów siłami natury po wcześniejszym cięciu cesarskim szacuje się na około 60-80%.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Podwińska E., Janosz I., Bodzek P., Brenk A., Olejek A., Opinie kobiet dotyczące możliwości wyboru cięcia cesarskiego na życzenie oraz roli anestezjologa podczas porodu, Gin Pol Med Project, 3/2015.
- Baran W., Skręt-Magierło J., Poglądy położnych na temat optymalnej drogi porodu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 3/2016.
- Andrzejewska M., Wpływ porodu fizjologicznego i poprzez cięcie cesarskie na wyniki usprawniania niemowląt z zaburzeniami ośrodkowej koordynacji nerwowej, Wrocław 2020.
- Wielgoś M., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 4/2018.
- Pomorski M., Woytoń R., Woytoń P., Kozłowska J., Zimmer M., Cięcia cesarskie a porody siłami natury – aktualne spojrzenie, Ginekologia Polska, 81/2010.