
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Konflikt serologiczny to choroba dotycząca płodu, a następnie noworodka, która przebiega w sposób bezobjawowy u matki. Zjawisko to może pojawić się gdy kobieta posiada krew z czynnikiem RH-, a mężczyzna RH+. Dochodzi wówczas do sytuacji, gdzie organizm matki uważa dziecko za ciało obce atakując je swoimi przeciwciałami.
Zjawisko konfliktu serologicznego ma miejsce w momencie wytwarzania przeciwciał przez organizm matki, które skierowane są przeciwko krwinkom czerwonym płodu. Obrazując to dokładnie, konflikt serologiczny ma miejsce gdy matka posiada grupę krwi o czynniku RH-, a mężczyzna RH+.
Należy podkreślić, że konflikt serologiczny może przynieść przykre konsekwencje dla jeszcze nienarodzonego dziecka. Przeciwciała matki atakują czerwone krwinki płodu, czego efektem jest hemoliza krwi. W wyniku tego płód próbuje samodzielnie zwalczać ten problem poprzez zastosowanie mechanizmu kompensacyjnego, którego celem jest wyrównanie poziomu czerwonych krwinek. Mimo to, taka forma nie zawsze jest w pełni wystarczająca i może doprowadzić do:
Bardzo rzadko zdarza się obrzęk płodu, wewnątrzmaciczne poronienie lub narodziny dziecka niezdolnego do samodzielnego funkcjonowania.
Konflikt serologiczny może pojawić się w trzech formach, jako:
Już w pierwszej dobie pojawiają się objawy żółtaczki u dziecka. W tym czasie należy szybko reagować, aby nie dopuścić do przekroczenia stężenia bilirubiny we krwi, co w pewnym momencie może spowodować zaburzenia w mózgu dziecka.
Występuje jako najczęstsza forma konfliktu serologicznego. Dochodzi wówczas do obrzęku skóry oraz tkanki podskórnej. Często następuje również śmierć dziecka wewnątrz macicy.
Objawy tego rodzaju konfliktu serologicznego są bardzo typowe dla anemii, dlatego dziecko rodzi się blade, posiada powiększoną wątrobę oraz śledzionę. Ponadto występują dokuczliwe duszności.
Powszechnie uważa się, że konflikt serologiczny pojawia się w 20-24%, a więc dotyka co dziesiątą kobietę w ciąży. Mimo to kobiety, które dbają o siebie w tym szczególnym czasie, nie muszą obawiać się, że konflikt serologiczny może spowodować negatywne skutki.
Leczenie konfliktu serologicznego następuje w momencie wykrycia ciężkiej niedokrwistości, w związku z tym zostaje przeprowadzone wewnątrzmaciczne przetaczanie krwi. Aby transfuzja przebiegła prawidłowo wówczas niezbędne jest zastosowanie krwinek, które będą pozbawione antygenu D, czyli takich, które są obojętne na atak przeciwciał matki. Po zabiegu dziecko rozpoczyna właściwie funkcjonować, jego erytrocyty zostały zniszczone, a organizm nie produkuje kolejnych.
Innym rozwiązaniem jest podawanie ludzkich immunoglobin rozpoczynając od 12 tygodnia ciąży aż do samego jej rozwiązania. Immunoglobiny wiążą się z przeciwciałami, które produkowane są przez organizm matki powodując ich uszkodzenie. Należy podkreślić, że tego rodzaju leczenie należy do bardzo kosztownych.
Okazuje się, że istnieje możliwość podawania kobietom ciężarnym o czynniku krwi RH- zastrzyku z immunoglobuliną anty-D. Należy on do naturalnych związków wytwarzanych z krwi, który chroni przed powstawaniem w ciele kobiety przeciwciał, które mogą okazać się groźne dla dziecka. Skuteczność tej metody określa się na bardzo wysoką (99%).
![]() |
Spirulina + Żelazo
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Uzupełniona została w organicznie wiązane, naturalne żelazo. Dzięki takiemu połączeniu ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły