Polipy to inaczej zmiany rozrostowe o odpowiednim kształcie, widoczne gołym okiem, czyli bez konieczności użycia mikroskopu. Twory te wywodzą się z błony śluzowej i mogą lokalizować się na różnych narządach wewnętrznych. Najczęściej spotkać można polipy macicy oraz polipy jelita. Mogą one występować pojedynczo lub w grupie. Choć większość z nich jest łagodna, na przebiegu lat mogą zamienić się w zmiany nowotworowe (tzw. polipy gruczolakowe).
Polipy – przyczyny
Przyczyny wystąpienia polipów zależą od tego, w jakiej lokalizacji się one znajdują. Przykładowo, polipy jelita grubego najczęściej występują u osób powyżej 50. roku życia, z nadwagą, palących papierosy czy spożywających alkohol (zwłaszcza w nadmiarze). Pozostałymi czynnikami ryzyka są siedzący tryb życia oraz nadmierne spożycie tłuszczów zwierzęcych. Z kolei polipy macicy rozwijają się przede wszystkim wskutek zmian hormonalnych, które mają miejsce w organizmie kobiety po 30. roku życia. Dużą częstotliwość ich występowania obserwuje się po menopauzie. Wciąż nie do końca wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną wszystkich polipów.
Często spotykaną dolegliwością są także polipy nosa, które mogą rozwijać się na podłożu alergicznym lub wskutek przewlekłych procesów zapalnych błon śluzowych nosa lub predyspozycji genetycznych. Omawiając czynniki ryzyka często wymienia się zaburzenia funkcji i struktury komórek nabłonkowych zlokalizowanych w jamach nosa.
Polipy – objawy
Polipami są najczęściej patologiczne rozrosty ściany jelita grubego uwypuklające się ponad powierzchnię błony śluzowej. Zazwyczaj ich obecność nie wiąże się z żadnymi objawami klinicznymi, dlatego w większości są wykrywane zupełnie przypadkowo podczas badań kontrolnych lub czynności lekarskich.
Polipy jelita grubego
Polipy są jedną z najczęściej spotykanych zmian okrężnicy i odbytnicy, co dotyczy aż do 20% populacji dorosłych. Ze względu na potencjalną możliwość przejścia w raka, sporym zainteresowaniem cieszą się polipy gruczolakowate. Na podstawie dostępnych badań diagnostycznych gruczolaki w około 80% przypadków znajdowane są w odbytnicy i esicy. Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wynosi około 6%. Choć polipy jelita grubego zazwyczaj nie dają żadnych objawów klinicznych, w niektórych przypadkach możemy zaobserwować krwawienia z odbytu (nie mylić z hemoroidami), zaparcia oraz uczucie niepełnego wypróżnienia.
Polipy macicy
Jeśli polipy macicy są jeszcze małe, nie dają żadnych objawów. Może to trwać latami, jednak regularne kontrole ginekologiczne zwiększają ryzyko ich wczesnego wykrycia. Gdy polipy osiągną jednak znaczące rozmiary, mogą powodować plamienia między kolejnymi miesiączkami, krwawienia z dróg rodnych po stosunku oraz przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Cykl zostaje rozregulowany, co z pewnością zauważy każda kobieta mająca do tej pory w miarę stałe przerwy między miesiączkami. Polipy macicy zwiększają ryzyko problemów z zajściem w ciążę.
Polipy nosa
Omawiając obraz kliniczny polipów warto opisać polipy nosa, których obecność zazwyczaj wiąże się z nieprzyjemnymi objawami. W przeciwieństwie do innych rodzajów, w tym przypadku nawet niewielkie rozmiary mogą powodować ból wnętrza nosa, częste kichanie, oddychanie przez usta czy niedrożność nosa. Miejsce ma charakterystyczna mowa nosowa oraz chrapanie podczas snu. W zależności od dokładnej lokalizacji oraz rozmiaru polipa mogą pojawić się wodniste lub ropne wydzieliny z nosa, zaburzenia węchu czy spływanie wydzieliny po gardle.
Leczenie polipów
Leczenie polipów jelita grubego odbywa się zabiegowo lub chirurgicznie. To jedyne metody usunięcia, ponieważ farmakoterapia nie znajduje zastosowania. Najczęściej czynność odbywa się podczas kolonoskopii. Leczenie chirurgiczne odnosi się także do polipów macicy. Powinno odbyć się w kolejnym cyklu miesiączkowym, najlepiej niedługo po zakończeniu krwawienia. Rekomendowanym zabiegiem jest histeroskopia w znieczuleniu miejscowym. Niestety, polipy macicy mają tendencję do nawracania. W zależności od wieku i stanu zdrowia pacjentki niekiedy istnieją wskazania wyłyżeczkowania macicy.
W przypadku polipów nosa można próbować leczenia farmakologicznego, a jeśli nie przyniesie ono oczekiwanych rezultatów, pacjenta kieruje się do lekarza chirurga. Wykonuje się endoskopowy zabieg zwany polipektomią. W ostatnich latach wprowadzono innowacyjne urządzenie, nóż ssąco-obrotowy. Pozwala na łatwe i sprawne wykonanie zabiegu.
Choć w 99% polipy są zmianami łagodnymi, ze względu na ryzyko przekształcenia się ich w zmiany nowotworowe rekomenduje się profilaktyczne usuwanie wszystkich tego typu narośli. Zwłaszcza, gdy istnieją czynniki predysponujące do rozwoju raka, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mróz A., Diagnostyka różnicowa zmian przedrakowych: polipy i zespoły polipowatości jelita, Pol J Pathol, 4/2014.
- Niedzielska I., Orawczyk T., Szaniewski K., Ziaja K., Polip a rak jelita grubego, Chirurgia Polska, 1/2008.
- Pachlewski J., Endoskopowe leczenie dużych polipów jelita grubego, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2009.