Plamienie implantacyjne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Plamienie implantacyjne jest zjawiskiem całkowicie normalnym i fizjologicznym. Pojawia się w pierwszych dniach po zapłodnieniu komórki jajowej, czyli na najwcześniejszym etapie ciąży. Wskazuje na zagnieżdżanie się zarodka w błonach śluzowych macicy, co powoduje ich niewielkie uszkodzenie skutkujące krwawieniem. Proces ten nie powoduje żadnych dolegliwości czy dyskomfortu.

Plamienie implantacyjne

Przebieg implantacji

U człowieka zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik zachodzi na ogół w bańce jajowodu. W samym procesie zapłodnienia wyróżnia się kilka etapów:

  • chemotaksja plemnika do komórki jajowej;
  • przyleganie do osłonki przejrzystej;
  • penetracja osłonki przejrzystej i reakcja akrosomalna;
  • przyleganie główki plemnika do błony komórkowej jaja, co skutkuje uwolnieniem jądra plemnika do cytoplazmy jaja.

Rozwijający się embrion nosi nazwę blastocysty, przemieszcza się w dół jajowodu do macicy, co trwa około 3 dni. W tym czasie blastocysta dzieli się 8-16 razy. Gdy skontaktuje się z endometrium zostaje otoczona syncytiotrofoblastem, czyli wielojądrową masą bez widocznych granic międzykomórkowych oraz wewnętrzną warstwą cytotrofoblastu, zbudowaną z pojedynczych komórek. Syncytiotrofoblast nadżera endometrium i blastocysta może się w nim zagnieździć, co nosi nazwę implantacji. Implantacja ma miejsce zwykle po stronie grzbietowej macicy. W dalszym czasie rozwija się łożysko i trofoblast zostaje z nim połączony.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne trwa bardzo krótko, zwykle maksymalnie 3 dni, przy czym jest bardzo skąpe. To odróżnia je od normalnej miesiączki. W wielu przypadkach czas jego trwania wynosi nawet kilka godzin. Dodatkowo w jego trakcie kobieta nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, które mają miejsce podczas menstruacji (np. ból brzucha, mdłości, ból głowy, obniżone samopoczucie). Krew podczas plamienia implantacyjnego przybiera barwę bardziej brązową i brunatną niż czerwoną.

Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne?

Zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik wbrew pozorom nie jest takim prostym procesem. Nie wystarczy jedynie obecność gamet ale i zapewnienie odpowiedniego miejsca i czasu. Zarodek potrzebuje 2-3 dni aby przemieścić się jajowodem do macicy, jednak nie zagnieżdża się w jej ścianach od razu. Zajmuje mu to 6-12 dni i to właśnie wtedy następuje plamienie implantacyjne.

Plamienie implantacyjne – przyczyny

Budowa i funkcja endometrium zmieniają się w zależności od dnia cyklu miesięcznego kobiety. Jego podstawowym celem jest przygotowanie macicy na zagnieżdżenie się zarodka oraz utrzymanie prawidłowego przebiegu ciąży. Błona śluzowa macicy bezpośrednio przed owulacją jest mocno przekrwiona wskutek działania estrogenów i progesteronu. Hormony te podczas owulacji osiągają swoją maksymalną wartość. Proces zagnieżdżania się zarodka przebiega z mechanicznym uszkodzeniem niewielkich naczyń krwionośnych, czego efektem jest właśnie plamienie implantacyjne.

W tym czasie należy pamiętać, aby powstrzymać się od intensywnych ćwiczeń, dźwigania ciężkich przedmiotów czy aktywności seksualnej, ponieważ to wciąż niepewny etap, który w niektórych przypadkach może skończyć się poronieniem. Plamienie implantacyjne jest wczesnym objawem ciąży pojawiającym się u co trzeciej kobiety.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Horbaczewska A., Analiza czynników wpływających na powodzenie implantacji w endometrium kobiety z niepłodnością pierwotną o nieustalonej etiologii, Kraków 2020.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *