Podrażniona skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, której głównym celem będzie jej regeneracja i ochrona. Postępowanie zależy od rodzaju czynnika odpowiedzialnego za podrażnienie oraz okolicy ciała, której dotyczy. Najczęściej mamy jednak do czynienie z podrażnieniem skóry twarzy, nóg i rąk.
Co może spowodować podrażnienie skóry?
Podrażniona skóra twarzy najczęściej wiąże się z obecnością schorzeń dermatologicznych, np. trądziku czy łojotokowego zapalenia skóry. Bardzo często czynnikiem sprawczym jest nieodpowiedni dobór stosowanych kosmetyków, czyli używanie preparatów niedobranych do rodzaju cery. Możliwymi przyczynami podrażnienia skóry bez względu na okolicę ciała są:
- nieumiejętne golenie owłosienia;
- zbyt długie opalanie się lub niestosowanie kremów z filtrami ochronnymi;
- długotrwałe przyjmowanie niektórych leków – zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego;
- obecność chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy alergiczne kontaktowe zapalenie skóry;
- obecność różnego rodzaju alergii;
- brak ochrony skóry przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym przed mrozem lub silnym wiatrem.
Podrażnienia skóry, bez względu na przyczynę, wymagają natychmiastowego postępowania regeneracyjnego.
Podrażniona skóra wymaga specjalnych kosmetyków
Kosmetykami pierwszego wyboru w przypadku podrażnionej skóry są tak zwane dermokosmetyki, czyli preparaty łączące w sobie cechy kosmetyków i farmaceutyków. Innymi słowy, zawierają w swoim składzie związki aktywne, dzięki którym wykazują działanie podobne do preparatów leczniczych, są jednak kosmetykami. Należy zwracać uwagę, aby wybrane kosmetyki posiadały w swoim składzie np.:
- glicerynę – która zapobiega utracie wody z głębokich warstw skóry;
- kwas pantotenowy – łagodzący podrażnienia;
- tłuszcze roślinne – odbudowujące warstwę lipidową naskórka;
- witaminę E – działającą regeneracyjnie i antyoksydacyjnie;
- filtry – chroniące przed działaniem UV.
Podstawowymi kosmetykami, których potrzebuje podrażniona skóra, są preparaty myjące (pianka, żel) oraz krem nawilżająco-regeneracyjny. Zaleca się 2 razy w tygodniu stosować regenerującą maskę do skóry całego ciała i twarzy.
Jak dbać o podrażnioną skórę?
W przypadku podrażnionej skóry twarzy warto zrezygnować na jakiś czas z nakładania makijażu. Mowa głównie o wszelkich pudrach, fluidach i rozjaśniaczach, czyli produktach nakładanych bezpośrednio na skórę. Można natomiast używać kredki do oczu i szminki. Jeśli podrażnienia pojawiają się po stosowaniu kosmetyków do makijażu, najczęściej konieczne bywa stałe zrezygnowanie z takich produktów.
Jeśli natomiast podrażnienie wiąże się z nieprawidłowym goleniem owłosienia, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- zawsze stosuj maszynkę do golenia jednorazowo;
- okolicę, którą chcesz ogolić zawsze najpierw dokładnie myjemy;
- nałóż piankę lub żel do golenia;
- wykonuj ruchy maszynką w kierunku wzrostu włosków, jeśli nie zauważasz podrażnień, możesz golić się pod włos (występuje jednak większe ryzyko wrastania włosków i podrażnień;
- po goleniu zmyj piankę lub żel;
- zastosuj olejek roślinny lub krem ochronny na zgoloną partię ciała.
Dodatkowo zwróć uwagę na codzienną dietę. Aby w jak największym stopniu zapewnić skórze nawilżenie, ochronę i regenerację, należy pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz spożywać produkty bogate w antyoksydanty, minerały i witaminy,są to głównie owoce i warzywa. Dobrym pomysłem będzie suplementacja Spiruliny, koenzymu Q10 czy kolagenu, które poprawiają wygląd i parametry fizjologiczne skóry.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Sybilski A., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8/2012.
- Piejko L., Zawodowe kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia u kosmetyczek, Secret Service, 1/2016.
- Chomiczewska D., Kieć-Świerczyńska M., Kręcisz B., Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, część I. Epidemiologia, etiopatogeneza i obraz kliniczny, Medycyna Pracy, 5/2008.
- Perry A., Trafeli J., Zapalenie skóry rąk: etiologia, rozpoznanie i leczenie, Dermatologia po Dyplomie, 2/2010.
- Pytkowska K., Acrt J., Kosmetyki hipoalergiczne i do cery wrażliwej, Beauty Forum Polska, 6/2008.
3 Responses
Chyba nie ma osoby, której problem podrażnionej skóry nie dotyczy. Bardzo przydatny artykuł
Tak, podrazniona skora to czesty problem, dziekuje za rady!
Mi bardzo pomógł płyn do kąpieli Emolium.