Środki antykoncepcyjne są współcześnie bardzo popularne, ponieważ wiele kobiet i par odchodzi od wczesnego zakładania rodziny, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Idąc za potrzebami tej grupy osób rynek farmaceutyczny rozwinął się tak szybko, że do wyboru mamy różnego rodzaju środki antykoncepcyjne, zarówno w postaci tabletek, jak i innych rozwiązań.
Antykoncepcja hormonalna
Większość kobiet decyduje się na antykoncepcję hormonalną, której celem jest blokowanie owulacji poprzez działanie antygonadotropowe gestagenów. Większość takich środków zawiera w swoim składzie również estrogeny, których celem jest lepsza kontrola krwawień z macicy oraz wywieranie pożądanego efektu estrogennego na organizm. Działanie tego typu środków antykoncepcji jest w pełni odwracalne. Wyróżniamy antykoncepcję hormonalną w postaci:
- tabletek;
- plastrów;
- implantów podskórnych;
- iniekcji;
- aplikatorów uwalniających hormony dopochwowo.
Wyróżnia się produkty niskodawkowe i średniodawkowe. Tabletki niskodawkowe wymagają ścisłego reżimu przyjmowania i w trakcie terapii często dochodzi do plamień. Tabletki mogą być jednoskładnikowe lub mieć złożony skład. Bez względu na to uznawane są za wysoce skuteczną metodę antykoncepcji, ponieważ wskaźnik Pearla (określa liczbę niepożądanych ciąż, do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u stu par stosujących daną metodę antykoncepcji) waha się w granicach 0,05-0,5. Preparaty hormonalne wydawane są wyłącznie na receptę lekarza.
Antykoncepcja wewnątrzmaciczna
To jedna z popularniejszych metod antykoncepcji. Polega na domacicznym założeniu specjalnej wkładki, dobranej indywidualnie do pacjentki na podstawie geometrii macicy. Takie wkładki posiadają różne rozmiary, dzięki czemu ich noszenie nie powoduje dyskomfortu. Działanie tej metody jest proste, wkładka wywołuje zmiany w błonie śluzowej macicy, w efekcie czego zapłodniona komórka jajowa nie jest w stanie zagnieździć się w niej. Wskazuje się również na toksyczny wpływ związków, z której wykonane są wkładki, na plemniki.
Nie zawsze jednak założenie wkładki jest możliwe. Do bezwzględnych przeciwwskazań zaliczamy:
- ciążę;
- niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych;
- stany zapalne przydatków;
- przebyte bakteryjne zapalenie wsierdzia;
- leczenie immunosupresyjne;
- zakażenie wirusem HIV;
- choroba Wilsona;
- uczulenie na miedź.
Taką wkładkę zakłada lekarz ginekolog po wykluczeniu przeciwwskazań i udzieleniu pacjentce wszelkich niezbędnych informacji. Czynność jest niemal bezbolesna.
Mechaniczne środki antykoncepcyjne
Najpopularniejszą mechaniczną metodą antykoncepcji są prezerwatywy. Stwarzają one barierę zabezpieczającą przed przenikaniem plemników do dróg rodnych kobiety. Fizycznie niemożliwe jest więc zapłodnienie komórki jajowej. Dużą zaletą prezerwatyw jest fakt, że nie wpływają one na gospodarkę hormonalną kobiety, nie wywołują więc efektów niepożądanych typu nadmierny apetyt, ból piersi, zatrzymanie wody w organizmie, spadek libido czy problemy z masą ciała. Należy pamiętać, aby stosować prezerwatywy jednorazowo i zakładać je przed każdym stosunkiem.
O czym należy pamiętać?
Chcąc uniknąć zapłodnienia należy przede wszystkim pamiętać, że stosunek przerywany nie jest formą ochrony i nie daje pełnego bezpieczeństwa. Mimo tego, że szansa na zapłodnienie jest największa podczas owulacji, pewne ryzyko istnieje we wszystkie pozostałe dni.
Także przedłużone karmienie piersią nie gwarantuje ochrony przed ciążą. Uważa się, że regularne karmienie piersią (co 3 godziny) zatrzymuje owulację, a co za tym idzie – działa na zasadzie antykoncepcji hormonalnej. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez WHO, tego typu metoda wiąże się z 98% bezpieczeństwa przed ciążą w pierwszych 3 miesiącach karmienia, zaś później spada jedynie do 87% lub niżej.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Romuald D., Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży, Ginekologia Polska, 78/2007.
- Jabłońska P., Naworska B., Duda A., Nieckula M., Drosdzol-Cop A., Analiza porównawcza metod antykoncepcyjnycyh stosowanych przez studentki z dwóch wybranych regionów Polski, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 9/2019.