Antykoncepcja hormonalna a ciało kobiety

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Antykoncepcja hormonalna należy do najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Należy podkreślić, że obecna antykoncepcja daje możliwość podjęcia świadomej decyzji na temat posiadania potomstwa, ogranicza ilość nieplanowanych urodzeń, a także pozytywnie wpływa na współżycie.

Antykoncepcja hormonalna a ciało kobiety

Antykoncepcja hormonalna a ciało kobiety

Antykoncepcja hormonalna podobnie jak stosowanie innej terapii z zakresu farmakologii niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Intensywność ich pojawienia się nie jest zjawiskiem jednorodnym. Uwarunkowana jest bowiem indywidualną nadwrażliwością organizmu na zewnątrzpochodne hormony płciowe.

Tak zwana złożona doustna antykoncepcja hormonalna zawiera w składzie dwa hormony – estrogen i progestagen. W związku z tym uważa się, że korzystnie wpływa na kondycję skóry z objawami trądziku pospolitego oraz hirsutyzmu. Rezygnacja z niej jednak może spowodować nadmierną utratę włosów.

Tabletka zawierająca tylko jeden hormon – progestagen pogarsza zmiany trądzikowe, ze względu na to, że zmienia pH skóry oraz gruczołów łojowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Antykoncepcja hormonalna w postaci pierścieni lub plastrów w mniejszym stopniu powoduje ryzyko pojawienia się nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet oraz trądziku. Bardzo często dochodzi jednak do wystąpienia ostudy, nadwrażliwości skóry oraz wykwitów w postaci pęcherzy.

Należy podkreślić, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej przyczynia się do rozwoju kandydozy (grzybicy) narządów płciowych, zwiększenia masy ciała poprzez wzmaganie apetytu. Dodatkowo, częste stosowanie tego rodzaju antykoncepcji w sposób pośredni lub bezpośredni wpływa na organizm kobiety. Może stanowić zagrożenie dla jej zdrowia, a nawet życia.

Na szczególną uwagę wśród skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej zasługuje możliwość pojawienia się choroby zakrzepowo-zatorowej, zaburzeń gospodarki węglowodanowo-lipidowej oraz ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Do najczęściej występujących skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej należą:

Do pozytywnych skutków stosowania antykoncepcji hormonalnej należy:

  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka endometrium, raka jajnika oraz ciąży ektopowej (pozamaciczna);
  • obniżenie skłonności do rozwoju torbieli czynnościowych jajnika;
  • zapobieganie niedokrwistości wynikającej z niedoborów żelaza;
  • zmniejszenie objawów bolesnych miesiączek.

Podsumowanie

Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej oprócz swojej głównej roli jaką jest zapobieganie ciąży, w różny sposób wpływać może na ciało i wygląd kobiety. Należy podkreślić, że tego rodzaju terapia wykorzystywana jest jako forma leczenia, której zadaniem jest zapewnienie wewnętrznej homeostazy organizmu. Mimo to każdy organizm jest inny, a lekarz ginekolog nie jest w stanie w 100% zagwarantować, że dana tabletka będzie właściwie działać na daną pacjentkę. W związku z tym zawsze warto brać pod uwagę ryzyko wystąpienia tzw. skutków ubocznych tego rodzaju leczenia.

Bibliografia

  1. Król M., Kosmetologia Estetyczna, Wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm kobiety, 3/2018.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *