Alternatywa dla kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Alternatywa dla kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej jest bardzo szeroka. Oznacza to, że w temacie wypełniaczy tkankowych występuje wiele innych substancji mających na celu poprawę wyglądu i jakości skóry.

Alternatywa dla kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy

W 2007 roku FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) zaakceptowała usieciowany kwas hialuronowy. Jak się okazało związek ten spełnił wszystkie oczekiwania oraz wymogi specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej. Prowadząc badania pod tym kątem, stwierdzono, że związek spełniający rolę wypełniacza tkankowego musi być biokompatybilny, sterylny, nietoksyczny, nieteratogenny, niekarcynogenny, stabilny oraz nie wykazywać skłonności do przemieszczania się. Ponadto powinien gwarantować długotrwały efekt, być nie drogi oraz wykazywać jak najmniejszą ilość zastosowania w postaci ilości zabiegów.

Jedną z największych zalet kwasu hialuronowego jest niska możliwość wywołania odpowiedzi immunologicznej. Wynika to z faktu, że kwas hialuronowy posiada taki sam skład chemiczny oraz molekularny u wszystkich gatunków.

Kwas hialuronowy wzbogacony peptydami

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się kwas hialuronowy wzbogacony peptydami. Oznacza to, że substancja cechuje się zawartością peptydów biomimetycznych połączonych z klasycznym usieciowanym kwasem hialuronowym. Dzięki takiemu połączeniu efekty terapii są bardzo szybkie i długotrwałe. Wzbogacona formuła kwasu aktywuje wytwarzanie naturalnego kolagenu w organizmie, a także spowalnia proces metabolizowania kwasu hialuronowego. Peptydy biomimetyczne są związkami syntetycznymi, których działanie polega na naśladowaniu naturalnych substancji występujących w organizmie sterującymi procesami metabolicznymi oddziałującymi na komórki docelowe.

Naturalnie występujące peptydy są krótkimi strukturami aminokwasów, których działanie polega na aktywacji komórek skóry do produkcji kolagenu i elastyny tj. białka warunkujące napięcie, elastyczność oraz jędrność.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Żel agarozowy

Żel agarozowy należy do grupy implantów iniekcyjnych, który pozyskiwany jest z czerwonych alg. Stanowi łatwą i delikatną substancję, która nie powoduje bólu podczas iniekcji. Związek ten polecany jest osobom, które w wyniku stosowania iniekcji kwasu hialuronowego odczuli szybką jego wchłanialność.

Karboksymetyloceluloza

Karboksymetyloceluloza zalicza się do związków szybko wchłaniających się. W odróżnieniu do innych wypełniaczy spowalnia enzym- hialuronidazę, co dodatkowo przekłada się na rezultat nawilżenia skóry. Ponadto karboksymetyloceluloza pobudza keratynocyty korzystnie wpływając na procesy naprawcze, wywołując tym efekt przeciwstarzeniowy.

Polikaprolakton

Polikaprolakton to kolejna propozycja alternatywy dla tradycyjnego kwasu hialuronowego. Substancja należy do grupy środków wykazujących działanie regenerujące wzrost kolagenu, a także wspomagające biorewitalizacje skóry. Związek zalicza się do rodziny wypełniaczy tkankowych, które oferują wybór czasu trwania efektu zabiegu, a także zapewniających biodegradowalność.

Warto podkreślić, że polikaprolakton posiada postać gładkich mikrosfer, które zawieszone są w specjalnym nośniku żelowym (stanowi wodny roztwór karboksymetylocelulozy). Związek posiada gładką strukturę, która zapewnia, że mikrosfery w połączeniu z naturalną tkanką tworzą szybki i długotrwały implant. Cechą charakterystyczną polikaprolaktonu jest dłuższy czas utrzymywania się efektu niż w przypadku kwasu hialuronowego.

Hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt wapnia jest wypełniaczem, a także stymulatorem. Bazą tego związku jest wapń, który wykorzystywany jest do wypełniania zmarszczek, poprawy konturu twarzy, a także przywracania objętości skórze starzejącej się na dłoniach. Należy podkreślić, że związkiem tym nie wykonuje się zabiegów w obrębie oczu oraz ust. Rozbieżność pomiędzy kwasem hialuronowym, a hydroksyapatytem wapnia to działanie konturujące. Efekty zabiegu widoczne są po upływie 3-6 miesięcy, które utrzymują się do 2 lat. Podany materiał w głąb skóry wypełnia jej ubytki. W miejscu iniekcji tworzy się rusztowanie, które przyczynia się do wzrostu włókien kolagenowych. Warto podkreślić, że hydroksyapatyt wapnia nie jest wypełniaczem permanentnym. Początkowo rozpuszczeniu ulega żelowy nośnik, następnie mikrogranulki.

Kwas polimlekowy

Kwas polimlekowy pobudza syntezę kolagenu przyczyniając się do regeneracji i liftingu skóry. Związek jakim jest kwas polimlekowy wykorzystywany jest w celu zwiększenia utraconej objętości twarzy, dając efekt odmłodzenia skóry. Należy zaznaczyć, że rezultat poprawy wyglądu skóry jest długotrwały.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dudziak J., Kosmetologia Estetyczna, Kwas hialuronowy i inne alternatywne preparaty stosowane w medycynie estetycznej, 5/2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *