Peptydy biomimetyczne w kosmetologii znalazły szerokie zastosowanie, dzięki właściwościom przeciwstarzeniowym, antycellulitowym, a także rozkładającym tkankę tłuszczową. Warto podkreślić, że zarówno w kosmetologii jak i medycynie estetycznej występuje aż ponad 300 peptydów biomimetycznych, a kolejnych 100 jest na etapie dalszych badań oraz w procesie rejestracji.
Peptydy
Jednym z głównych elementów budulcowych zarówno czynników wzrostu jak i peptydów biomimetycznych są aminokwasy. W środowisku naturalnym występuje ich około 300. Peptydy zbudowane są z kilku lub kilkudziesięciu reszt aminokwasowych, które połączone są ze sobą wiązaniem peptydowym. Tworzy się ono na skutek kondensacji grupy karboksylowej jednego aminokwasu z grupą aminową drugiego. Proces ten prowadzi z kolei do powstawania peptydów o dłuższych łańcuchach.
Warto podkreślić, że w każdym łańcuchu peptydowym można wyróżnić dwa osobne końce. Jeden zawiera wolną grupę aminową NH2 i nosi nazwę „końca N”, z kolei na drugim występuje grupa COOH, która nosi nazwę „końca C”.
Peptydy biomimetyczne
Wszystkie procesy jakie zachodzą w żywych organizmach do prawidłowego przebiegu potrzebują obecności swoistych substancji modulujących, do których należą peptydy oraz czynniki wzrostu. Należy zaznaczyć, że wraz z wiekiem ilość naturalnych peptydów zmniejsza się lub też zostaje uszkodzona ich synteza. Efektem tego są widoczne zmiany na skórze nazywane powszechnie procesem starzenia się.
Peptydy biomimetyczne to syntetyczne związki chemiczne, których działanie opiera się na wiernym naśladowaniu naturalnych substancji występujących w organizmie, które warunkują procesy metaboliczne oddziałujące w sposób bezpośredni na komórki docelowe.
Rodzaje peptydów biomimetycznych
Ze względu na charakter działania wyróżnia się peptydy:
- przeciwstarzeniowe;
- redukujące przebarwienia;
- zapobiegające wypadaniu włosów;
- zwalczające cellulit.
1. Peptydy anti-aging.
- acetyl decapeptide-3 – wspomaga tworzenie nowych komórek skóry, zmniejsza widoczność małych zmarszczek, a także zapobiega powstawaniu nowych;
- decapeptide-4 (CG-IDP2) – zwiększa syntezę kolagenu i elastyny;
- oligopeptide-24 (CG-EDP3) – zmniejsza widoczność zmarszczek, a także wpływa na proliferację komórkową;
2. Peptydy redukujące przebarwienia.
- oligopeptide-34 (CG-TGP2) – minimalizuje produkcję melaniny hamując transport ciałek melaninowych do keratynocytów;
- pentapeptide-13 (CG-ASP) – wykazuje działanie rozjaśniające i rozświetlające.
3. Peptydy zapobiegające wypadaniu włosów.
- decapeptide – 4 (CG-IDP2) – wzmacnia strukturę włosów oraz stymuluje cebulki do wzrostu;
- oligopeptide – 24 (Keramin 1) – pobudza proces proliferacji oraz migrację komórek włosowych;
-
acetyl Decapeptide – 3 (Rejuline) – regeneruje komórki włosa.
4. Peptydy zwalczające cellulit.
- rh-Oligopeptide-2 (CG-IFG1) – wspomaga spalanie oraz rozbija złogi tkanki tłuszczowej, odpowiedzialny jest również za napięcie i wygładzenie skóry.
Uzyskiwanie peptydów biomimetycznych
Peptydy biologicznie czynne pozyskuje się w wyniku hydrolizy białek z udziałem enzymów proteolitycznych. Zastosowanie wieloetapowej syntezy chemicznej przyczynia się do uzyskania najczęściej peptydów do celów typowo przemysłowych.
Bibliografia
- Kępa A, Kosmetologia Estetyczna, Peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu w kosmetologii i medycynie estetycznej, 2/2013.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |