Pregnenolon to związek chemiczny zaliczany do neurosteroidów. Jego podstawową funkcją jest stymulacja mózgu, ale pełni on także rolę prekursorów hormonów płciowych. Może być produkowany w różnych tkankach organizmu, a jego odpowiedni poziom zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Co warto wiedzieć o tym nietypowym związku?
Za co odpowiada pregnenolon?
Pregnenolon wykazuje działanie neuroprotekcyjne, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych (takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona) oraz wpływa na ogólną, prawidłową kondycję układu nerwowego. Jak wiadomo, układ nerwowy nadzoruje czynność wszystkich innych układów, można zatem powiedzieć, że pregnenolon wpływa na cały organizm człowieka. Pozostałe istotne jego funkcje:
- poprawa pamięci i zwiększanie zdolności uczenia się;
- wydłużanie czasu snu głębokiego;
- poprawa nastroju, zmniejszanie ryzyka depresji i stanów lękowych;
- działanie antystresowe i likwidacja nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych wynikających z przewlekłego, silnego stresu;
- zmniejszanie intensywności objawów chorób psychicznych (zwłaszcza depresji i zaburzeń dwubiegunowych);
- podnoszenie poziomu innych neurosteroidów, takich jak allopregnanolon;
- poprawa libido.
Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że wysoki poziom tego związku w ustroju obniża chęć spożywania alkoholu, co może stanowić przyszłość leczenia alkoholizmu. Badania wykonywane były jednak na szczurach. Brakuje testów na człowieku. Inne badanie wykazało, że pregnenolon indukuje śmierć komórkową glejaków.
Produkcja pregnenolonu
Na inicjację i podtrzymanie steroidogenezy najważniejszy wpływ ma dostępność cholesterolu dla kompleksu enzymatycznego desmolazy. W pierwszym etapie syntezy pregnenolonu, która odbywa się w nadnerczach, miejsce ma stymulacja reakcji za pomocą ACTH. Trwa to około 2 minut. Wykorzystany zostaje cholesterol endogenny, zgromadzony w wewnętrznej błonie mitochondrialnej. Na mobilizację cholesterolu z kropli lipidowych wpływają hormony tropowe (oprócz ACTH także LH i FSH). Natomiast siarczan cholesterolu występujący w komórce, choć nie wiąże się z cytochromem, hamuje przemianę cholesterolu w pregnenolon. Oddziałuje on prawdopodobnie na dostępność cholesterolu.
Produkcja pregnenolonu następuje w mózgu, gonadach oraz nadnerczach. Mimo tego śladowe ilości omawianego związku mogą być wytwarzane także przez gruczoł ślinowy i leukocyty.
Pregnenolon – suplementy diety
Związek dostępny jest w postaci suplementów diety. Jest bezpieczny i nie wywołuje działania toksycznego, dlatego przy spożyciu większych ilości i wystąpieniu niepokojących objawów, wystarczy odstawić suplement, a reakcje niepożądane samoistnie znikną. Optymalna dawka mieści się w przedziale 25-500 mg na dzień. Podstawowe wskazania do suplementacji:
- podeszły wiek;
- chęć zwiększania pamięci i zdolności intelektualnych;
- profilaktyka chorób neurodegeneracyjnych;
- element kuracji anti-aging;
- sytuacje obniżające naturalną produkcję hormonów płciowych, np. długotrwałe niedożywienie, silny stres, odchudzanie;
- choroby psychiczne i niektóre zaburzenia sfery emocjonalnej (wówczas najlepiej po konsultacji z psychiatrą / psychoterapeutą).
Rekomenduje się przyjmowanie go z samego rana, tuż po przebudzeniu się i po porannych ćwiczeniach. Najlepiej na pusty żołądek, czyli przed śniadaniem. Dzięki temu szybciej i lepiej się wchłonie. Średni koszt opakowania pregnenolonu wynosi około 50 zł.
Pregnenolon a DHEA
Oba związki są często przyjmowane w postaci suplementów diety. DHEA wykazuje jednak węższe spektrum metabolitów – jego działanie jest bardziej specjalistyczne. Wśród wyprodukowanych z jego pomocą substancji większy udział będą miały hormony płciowe, podczas gdy pregnenolon tworzy też dodatkowo kilka neurosteroidów oraz hormony nadnerczy – kortyzol i aldosteron. DHEA nie tylko nie tworzy kortyzolu, ale wręcz wykazuje co do niego pewien antagonizm.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Goździkiewicz I., Gniot-Szulżycka J., Mechanizm konwersji cholesterolu do pregnenolonu z udziałem mitochondrialnego kompleksu desmolazy, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2004.
- Michael S. Ritsner MD, PhD et al., Pregnenolone treatment reduces severity of negative symptoms in recent-onset schizophrenia: An 8-week, double-blind, randomized add-on two-center trial. 2014.
- Monique Vallée et al., Pregnenolone Can Protect the Brain from Cannabis Intoxication, Science, 3/2014