Połóg, czyli co dzieje się z ciałem po porodzie?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Połóg to okres do 6 tygodni po narodzinach dziecka. W tym właśnie czasie w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, podczas których organizm powraca do formy sprzed ciąży oraz adaptuje się do nowej sytuacji związanej z opieką nad dzieckiem. Czas połogu wiąże się często z różnymi dolegliwościami. Choć należą one do normalnych, mogą przysporzyć niekiedy wiele problemów. Oto co dzieje się z ciałem kobiety po narodzinach dziecka.

Połóg czyli co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie?

Połóg – czym dokładnie jest?

Połóg to okres następujący do 6 tygodni po narodzinach dziecka. Jest to również moment kiedy ciało kobiety wraca do formy sprzed ciąży, jednocześnie przygotowując się do nowej sytuacji jaką jest opieka nad nowo narodzonym dzieckiem. Niektóre kobiety połóg przechodzą bardzo łagodnie, innym z kolei daje się mocno we znaki. Zmiany zachodzą nie tylko na podłożu fizycznym, ale również i emocjonalnym. W związku tym bardzo ważne jest, aby początkująca mama w tym wyjątkowym czasie była otoczona wsparciem ze strony najbliższych.

Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie?

Dziewięciomiesięczna ciąża, kończąca się ogromnym wysiłkiem jakim jest jej rozwiązanie, to dla organizmu kobiety istna rewolucja. W pierwszej dobie po porodzie w organizmie kobiety zwiększa się objętość krwi nawet o 600 ml. Wszystko to poprzez poporodowy skurcz macicy. Dodatkowo w związku ze zwiększoną ilością płytek krwi, rośnie również ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowej. Dlatego w celu jej uniknięcia, nie później niż 6 godzin po porodzie, należy rozpocząć bardzo proste ćwiczenia oddechowe, ruszać rękoma i nogami oraz często zmieniać położenie ciała.

W tym samym czasie, mimo ogromnego szczęścia i ulgi, że jest już po wszystkim mama, nowo narodzonego dziecka może odczuwać wyraźnie skrajne emocje, a więc strach czy przygnębienie. Warto zaznaczyć, że gdy dziecko płacze i staje się niespokojne negatywne uczucia znacząco mogą się nasilać.

1. Bóle i skurcze brzucha.

Zarówno za ból brzucha jak i za pojawiające się jego skurcze odpowiedzialna jest przede wszystkim obkurczająca się macica. Tuż przed porodem była ona wyraźnie rozciągnięta, a jej masa sięgała nawet 1,5 kg. Kiedy spełniła już swoje funkcje, naturalną rzeczą jest, że chce wrócić do swoich początkowych wymiarów, a więc do masy około 50 g. Proces ten nosi nazwę inwolucja macicy. Obkurczanie się macicy najbardziej odczuwalne jest w pierwszych dniach po porodzie.

2. Odchody połogowe.

Początkowo młoda mama zauważa krwistą wydzielinę wydostającą się z dróg rodnych, która jest objawem oczyszczania się macicy. Tak zwane odchody połogowe mogą zawierać również skrzepy. Po upływie kilku dni wydzielina zaczyna zmieniać swoją barwę na różową i brązową. Następnie staje się bardziej śluzowata aż po 5-6 tygodniach znika całkowicie.

3. Trudności oddawania moczu.

W czasie pierwszych 24 godzin, u kobiety zwiększa się ilość i częstotliwość oddawania moczu. Wiele kobiet ma z tym problem. Tak naprawdę w dużej mierze chodzi o strach przed bólem, który może pojawić się w trakcie wykonywania tego rodzaju czynności. Należy jednak pamiętać, że nieprzyjemne odczucia nie są aż tak duże jak podczas porodu, więc da się przezwyciężyć strach i regularnie korzystać z toalety. W trudnych przypadkach można pomóc sobie oddając mocz pod prysznicem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

4. Trudności w oddawaniu stolca.

Przez pierwsze 3 doby po porodzie mało odczuwalna jest potrzeba oddawania stolca. Pierwsze z nich jednak rozpoczynają się zwykle biegunką. Jeśli istnieje problem z zaparciami należy włączyć do diety produkty z dużą zawartością błonnika.

5. Ból piersi.

Po urodzeniu dziecka pojawia się również ból w piersiach, który związany jest z produkcją siary (mleka matki). Stają się wówczas nabrzmiałe, napięte i wrażliwe. Jest to oczywiście normalne i okres ten po prostu należy przetrwać. Jeżeli piersi sprawiają zbyt duży ból, można wspomóc się laktatorem. Jednak nie należy korzystać z niego w nadmiarze. W szóstej dobie po porodzie dochodzi również do tzw. „nawału mlecznego”. Występuje on na skutek intensywnej produkcji mleka przez organizm kobiety, w wyniku czego piersi stają się nabrzmiałe. W przypadku gdy noworodek nie potrafi złapać tak nabrzmiałych piersi, przed jego karmieniem należy odciągnąć z nich pokarm.

Zobacz również: Karmienie piersią.

W pierwszym tygodniu po porodzie może nastąpić również:

  • nadmierna potliwość ciała spowodowana intensywniejszą pracą gruczołów potowych;
  • ból w okolicach krocza;
  • stany zapalne dróg moczowych;
  • ból i uczucie ciągnięcia w dole brzucha podczas kichania, kaszlu;
  • niewielki ból w dole brzucha podczas karmienia piersią.

Kolejne tygodnie połogu

U niektórych kobiet występuje tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Przykładem może być odruch kichnięcia, podczas którego dochodzi do mimowolnego popuszczenia. Jest to spowodowane poporodowym uszkodzeniem mięśni oraz rozciągnięciem się pęcherza moczowego. Aby powstrzymać tę dolegliwość, młoda mama powinna jak najszybciej zacząć wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla.

Ponadto u świeżo upieczonych mam mogą pojawić się słabe, łamliwe paznokcie, ból głowy oraz ogólne zmęczenie. Wówczas bardzo prawdopodobne jest, że kobieta podczas porodu straciła dużą ilość krwi i wystąpił u niej niedobór żelaza.

Zobacz również: Anemia.

Co dalej kiedy skończył się połóg?

Koniec połogu przypada na 6 tydzień po narodzinach dziecka. Wówczas kobieta powinna wybrać się do ginekologa prowadzącego, aby mógł sprawdzić jak przebiega jej rekonwalescencja poporodowa. Lekarz oceni również jak goją się rany i ewentualnie zleci kontrolne badania krwi.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *