Skóra czarna – charakterystyka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Skóra czarna różni się od skóry białej przede wszystkim swoim zabarwieniem. Dzięki obecności większych melanosomów cechuje się możliwością szybkiego przystosowywania się do gorąca lub wilgotności, a także do klimatu skrajnego – suchego lub chłodnego.

 

Skóra czarna - charakterystyka

Skóra czarna – charakterystyka

Każdy rodzaj cery posiada swoje charakterystyczne cechy. W przypadku skóry czarnej:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • grubość naskórka jest taka sama jak w przypadku skóry białej. Jednak warstwa rogowa posiada 20 warstw komórek, a nie 16. Oznacza to, że posiada znacznie bardziej zwartą strukturę;
  • złuszczanie naskórka jest 2,5 razy większe, które objawia się występowaniem niewielkich rozmiarów łusek, co przekłada się na dość matowy, niekiedy nawet „zakurzony” wygląd skóry. Ponadto naskórek u osób czarnoskórych jest mniej nawilżony niż o osób z jasnym fototypem skóry;
  • występuje większa ilość lipidów w cemencie międzykomórkowym warstwy rogowej naskórka;
  • gruczoły łojowe nie są większe ani nie występują w większej ilości. W związku z tym nie ma znaczącej różnicy w produkcji łoju skóry czarnej i białej;
  • gruczoły potowe występują w takiej samej ilości co w skórze białej. Jeśli natomiast produkują więcej potu wówczas powiązane jest to z dostosowaniem się organizmu do warunków atmosferycznych;
  • jej pH  jest kwaśne w odróżnieniu od skóry białej, wynosi (4,8-5,2);
  • jedyną wyraźnie znaczącą różnicą jest zabarwienie skóry. Należy jednak zaznaczyć, że zarówno skóra biała jak i czarna posiadają tę samą ilość melanocytów. Jednak melanosomy nie są w obu rodzajach skóry identyczne. U osoby z jasną skórą są małe (400nm) i zlokalizowane wewnątrz keratynocytów. Z kolei u osób z czarną skórą są one aż dwa razy większe (800nm) i rozmieszczone są w cytoplazmie keratynocytów. Ponadto nie ulegają rozpadowi, a co za tym idzie docierają w stanie nienaruszonym do warstwy rogowej naskórka.

Pielęgnacja skóry czarnej

W pielęgnacji skóry czarnej zaleca się stosować preparaty do demakijażu, które bazują na łagodnych środkach powierzchniowo czynnych. Demakijaż musi być wykonany starannie i dokładnie, aby na jej powierzchni nie występowały żadne pozostałości makijażu. W celu złuszczenia martwych komórek naskórka zaleca się stosowanie peelingu gommage, który zawiera w sobie kuleczki polietylenowe lub alfa-hydroksykwasy.

Aby zapobiec nadmiernej suchości skóry należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. W związku z tym zaleca się stosowanie produktów na bazie masła shea. Z kolei należy zrezygnować ze stosowania dużej ilości gliceryny, szczególnie jeśli znajdujemy się w klimacie suchym.

Dodatkowo warto stosować także kosmetyki kolorowe np. podkłady, które nadadzą skórze równomiernego kolorytu. Kosmetyki do cer problematycznych nie powinny być mocno drażniące. Warto postawić na składniki niekomadogenne, regulujące wydzielanie sebum, a także o właściwościach matujących. W ich składzie powinny znaleźć się związki tj. kwas mlekowy, cynk czy sól miedziowa.

Zarówno w pielęgnacji skóry białej jak i czarnej nie należy zapominać o fotoprotekcji, czyli stosowaniu kremów z filtrem, które zapobiegają nadmiernemu docieraniu promieni słonecznych do skóry.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Martini M., Kosmetologia i Farmakologia Skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *