
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Maseczka aspirynowa to tradycyjny kosmetyk wykorzystywany przez wcześniejsze pokolenia. Dla niektórych stanowi prawdziwy hit w pielęgnacji skóry twarzy. Czym charakteryzuje się ten kosmetyk oraz jakie właściwości wykazuje?
Maseczka aspirynowa to doskonały sposób poprawy wyglądu skóry. Dzięki niej można pozbyć się defektów takich jak przebarwienia czy wykwity (zaskórniki, krosty itp). Dzieje się tak dlatego, że aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który charakteryzuje się działaniem oczyszczającym i wysuszającym. Efekt po zastosowaniu maseczki aspirynowej bardzo mocno porównywalny jest z działaniem kwasów wykonywanych w zabiegach kosmetycznych.
Maseczka z aspiryny przeznaczona jest do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Najbardziej zalecana jest osobom z cerą mieszaną, cerą tłustą i łojotokową. Podczas regularnego stosowania można zauważyć wyraźną poprawę jej stanu – zwężenie porów oraz zmniejszenie ilości zaskórników, tym samym zapalnych krost. Z kolei uważać na nią powinny osoby o cerze wrażliwej, cerze suchej i cerze naczynkwej. Warto jednak pamiętać, że maseczka z aspiryny łagodzi powierzchownie problemy z trądzikiem. Jeżeli jest on uciążliwy i trwa długi czas warto zgłosić się do dermatologa, bowiem maseczka nie leczy przyczyn tej choroby.
Jeśli w Twoim przypadku maseczka z aspiryny sprawdza się dobrze, warto wykonywać ją regularnie, średnio raz w tygodniu. Jeżeli zauważalna będzie poprawa stanu skóry wówczas można zmniejszyć częstotliwość i stosować ją np. raz w miesiącu. Nie należy jednak nadużywać tego rodzaju kosmetyków, ponieważ dość wyraźnie wysuszają skórę twarzy.
Składniki
Przygotowanie
Tabletki aspiryny należy rozgnieść w miseczce i dodać odrobinę wody. Następnie wymieszać na jednolitą masę i dodać łyżeczkę jogurtu. Połączyć dokładnie wszystkie składniki ze sobą. Powstałą masę najlepiej nałożyć na całą twarz i trzymać przez 10-15 minut. Następnie zmyć letnią wodą.
Maseczkę z aspiryny można urozmaicić na różne sposoby, w zależności od upodobań i rodzaju skóry. Bardzo dobrym dodatkiem jest m.in. miód, spirulina czy olej z czarnego kminku.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
4 odpowiedzi
No to widzę że to idealna maseczka do mojej cery 🙂 kiedyś ją robiłam, ale bez jogurtu. Muszę koniecznie spróbować tej wersji
Wielokrotnie robiłam tę maseczkę i jest fajna trzeba przyznać 🙂 Tylko mam cerę naczynkową, więc podczas zmywania musiałam uważać, by drobinkami nie poharatać sobie twarzy 😉
Muszę koniecznie wypróbować, bo wydaje się dla mnie idealna.
Nie słyszałam o takiej możliwości. Ciekawe.