Jak wspomóc organizm po ciąży? To pytanie często zadają kobiety po urodzeniu dziecka. Warto podkreślić, że dla wielu Pań powrót do kondycji sprzed ciąży jest ważnym, jednak trudnym aspektem.
Jak wspomóc organizm po ciąży?
Temat jakim jest powrót kobiety do kondycji sprzed ciąży dla wielu pań nie jest łatwy, szczególnie w początkowych miesiącach połogu. Wówczas organizm dochodzi do siebie po dużym wysiłku, do którego należy poród czy karmienie piersią. W tym czasie kobieta powinna wykluczyć wszystkie diety polegające na ograniczeniu ilości spożywanych kalorii w ciągu dnia oraz tych dotyczących określonych kategorii produktów (białko, owoce, warzywa). Bazować można jedynie na diecie dostarczającej niezbędnych składników odżywczych. Poważne zmiany w codziennym jadłospisie należy wprowadzać dopiero, gdy gospodarka hormonalna kobiety zostanie wyregulowana, co w większości przypadków następuje po upływie 8-9 miesięcy po urodzeniu dziecka.
1. Elektrostymulacja.
Elektrostymulacja należy do jednych z najstarszych technologii wpływających na poprawę kondycji organizmu (skóra, tkanka mięśniowa). Zabieg oddziałuje przede wszystkim na tkankę mięśniową, zwiększając napięcie oraz jędrność poszczególnych mięśni na ciele. Warto podkreślić, że praca na układzie mięśniowym przynosi wiele korzyści, do których należy m.in. poprawa pracy układu limfatycznego, co pomaga zmniejszać m.in. obrzęki. Pobudzanie tkanki mięśniowej przyczynia się również do wzrostu jej objętości, a co za tym idzie wzrostu metabolizmu spoczynkowego. Dodatkowo praca mięśni aktywuje układ krwionośny, co przekłada się na odżywienie skóry poprawiając jej jędrność oraz koloryt.
Elektrostymulację wykonuje się bez użycia żadnych środków leczniczych oraz pielęgnacyjnych. W związku z tym nie wpływa na pokarm, karmienie piersią, a także nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
2. Masaż manualny.
Masaż to kolejne rozwiązanie dla kobiet po porodzie mające na celu poprawę kondycji organizmu. Profesjonalnie wykonany masaż pozytywnie wpływa na samopoczucie kobiety, aktywuje pracę układu limfatycznego, a także zwiększa elastyczność i jędrność skóry.
3. Endermologia.
Podczas wykonywania endermologii istotne jest dobranie odpowiedniej intensywności masażu do rodzaju i stanu skóry. Jest to bardzo istotne, ponieważ zapobiega powstawaniu szkód w postaci dodatkowego rozciągnięcia tkanek. Łagodny i prawidłowo wykonany endomasaż przyczynia się do zwiększenia jędrności skóry, poprawy jej ukrwienia i dotlenienia.
4. Zabiegi z InfraRed i RF.
Termiczne oddziaływanie na tkanki powoduje poprawę wyglądu m.in. kobiet po urodzeniu dziecka. Uszkodzenia termiczne powstałe w trakcie terapii przyczyniają się do odbudowy włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra ujędrnia się i napina. Należy zaznaczyć, że nie warto ograniczać się do zabiegów poprawiających jedynie wygląd skóry. Jeśli więc tkanka mięśniowa posiada słabą kondycję, wówczas najlepiej zadbana skóra nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem jest łączenie technik oraz kombinacja zabiegów typu RF czy bazujących na podczerwieni.
5. Zabiegi o działaniu termicznym na tkankę tłuszczową.
Jednym z nich jest krioliposukcja, która w ostatnich czasach zdobywa szczyty popularności. Terapia polega na miejscowym wychłodzeniu tkanki tłuszczowej czego konsekwencją jest uruchomienie procesu jej obumierania. Można więc zabieg uznać za formę niechirurgicznej krioliposukcji. Należy podkreślić, że zabieg nie posiada przeciwwskazań związanych z urodzeniem dziecka, jednak efektywność uwarunkowana jest stabilizacją gospodarki hormonalnej kobiety.
Zobacz również: Kriolipoliza – czym jest?
6. Ultradźwięki.
Wykonując tego rodzaju zabieg warto połączyć go z elektrostymulacją. W takiej sytuacji organizm łatwiej i szybciej poradzi sobie z usunięciem zniszczonych komórek tłuszczowych. Ultradźwięki można wykorzystać jako zabieg sonoforezy w celu aplikacji związków aktywnych w głąb skóry. W tym przypadku jednak mogą wystąpić zastrzeżenia do wykonania dotyczące karmienia piersią.
7. Zabiegi inwazyjne.
Zabiegi inwazyjne, do których należy liposukcja chirurgiczna lub lipoliza iniekcyjna zaleca się wykonywać, wtedy gdy organizm kobiety jest w pełni ustabilizowany, a także w sytuacji gdy zabiegi nieinwazyjne, z zakresu kosmetologii, wcześniej zawiodły.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Piwecki M., Kosmetologia Estetyczna, Jak wspomóc organizm po powrocie do sylwetki sprzed ciąży?, 4/2012.