Idealny rozmiar piersi

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Idealny rozmiar piersi to kwestia indywidualna, zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają na ten temat różne zdanie. Nie obowiązuje tu zasada – im więcej, tym lepiej. Biust od zawsze uznawany był za przejaw kobiecości, dlatego temat ten jest często poruszany w różnych środowiskach. Należy pamiętać, że nie tylko rozmiar biustu się liczy, ale także jego kondycja.

Idealny rozmiar biustu

Idealny rozmiar piersi

Przeprowadzono liczne badania ankietowe mające sprawdzić zdanie mężczyzn na temat idealnego rozmiaru kobiecego biustu. Najwięcej ankietowanych mężczyzn wskazało na idealną miseczkę o rozmiarze C, jednak było sporo zwolenników mniejszych rozmiarów (A, B) oraz większych (D, E itd.). Badanie przeprowadzono również wśród kobiet, których zdania były wyraźnie podzielone. Posiadaczki bardzo dużych biustów narzekały na ból pleców, odparzenia pod piersiami i utrudnienie w wielu czynnościach dnia codziennego, jak np. bieganie. Ich zdaniem idealne biusty posiadają mniejsze rozmiary. Z kolei posiadaczki małych biustów wolałyby mieć większy rozmiar.

Jaki z tego wniosek? Każda osoba posiada swoje preferencje odnośnie rozmiaru biustu. Nie można więc z góry określić idealnego rozmiaru piersi, który zadowoli wszystkie kobiety i wszystkich mężczyzn. Idealny biust to zadbany biust. Jak wcześniej wspomniano, liczy się nie tylko rozmiar, ale i jędrność skóry piersi oraz ich kształt.

Zobacz również: Ujędrnianie biustu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak dbać o piersi?

Aby utrzymać piersi w dobrej kondycji należy o nie odpowiednio dbać. Kobiety często pomijają ten temat skupiając się na ogólnej sylwetce, kwestiach odchudzania się czy dbaniu o włosy. Aby piersi były długo jędrne, a skóra elastyczna, należy:

  • regularnie masować piersi – zaczynając od brodawek i kierując się do ich obwodu. Wykonuje się delikatne ruchy okrężne i uciskające. Masowanie piersi jest wskazane przede wszystkim kobietom karmiącym piersią, ponieważ zmniejsza ryzyko zastoju pokarmu;
  • korzystać z prysznica – myjąc się warto przez 2-3 minuty skierować strumień wody na piersi. Jeszcze lepszym pomysłem będzie prysznic zmiennocieplny, czyli naprzemienne zmienianie wody z chłodnej na ciepłą;
  • regularnie ćwiczyć klatkę piersiową – ćwiczenia siłowe obręczy barkowej, kończyn górnych i klatki piersiowej sprawią, że piersi zostaną uniesione przez mięśnie i pięknie wyeksponowane;
  • dobrać odpowiedni biustonosz – dzięki temu piersi będą zabezpieczane i odpowiednio podtrzymywane, co wpłynie na ich zdrowie i wygląd.

Jak dbać o piersi?

Najważniejszą kwestią są regularne badania. Wprawdzie nie można określić idealnego rozmiaru piersi, jednak można z całą pewnością stwierdzić – idealne piersi to zdrowe piersi. Każda kobieta od 20. roku życia powinna rozpocząć regularne samobadanie piersi. Badanie należy wykonywać raz w miesiącu, w tym samym dniu, pod prysznicem, na leżąco oraz przed lustrem. Należy zwracać uwagę na każdą zmianę konsystencji tkanek, zabarwienie skóry, kształt brodawek i ewentualne stwardnienia czy pofałdowania. Do lekarza należy zgłosić się przy zaobserwowaniu:

  • wycieku z brodawek;
  • drobnych owrzodzeń;
  • zmiany kształtu brodawek;
  • wciągnięć skóry, zwłaszcza w okolicy brodawek;
  • zgrubień pod skórą.

Z kolei kobiety powyżej 50. roku życia powinny raz na dwa lata wybrać się na mammografię. Badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Idealne piersi a biustonosz

Nawet jeśli piersi nie są do końca idealne według ich posiadaczki, można spróbować wielu domowych sposobów na nadanie im wymarzonego kształtu czy rozmiaru. Przede wszystkim warto zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Dzięki temu skóra stanie się elastyczna i sprężysta, a piersi ładnie uniesione. Gdy chcemy optycznie powiększyć biust możemy skorzystać z biustonoszy powiększających lub specjalnych, żelowych wkładek. Biustonosz nada również kształt obwisłym czy mało kształtnym piersiom.

Najważniejsze, aby rozmiar był dobrze dobrany. Szacuje się, że do 80% kobiet w Polsce korzysta z nieprawidłowo dobranych staników, czego efektem jest ucisk i ból piersi, mały komfort noszenia bielizny, odparzenia pod piersiami, bóle kręgosłupa czy nieestetyczny wygląd. Biustonosz powinien mieć idealnie dobraną miseczkę, obwód oraz fason. Inne modele biustonoszy sprawdzą się przy braku biustu, zaś inne przy bardzo obfitych piersiach. Dobieraniem biustonosza zajmuje się brafitterka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stoppard M., Pielęgnacja piersi, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1998.
  2. Stavros T., Ultrasonografia piersi, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2007.
  3. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *