Pierwsze dziecko to zawsze niezwykle ważne i emocjonujące wydarzenie w życiu kobiety. Stanowi zupełnie nową sytuację, wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Życie rodziców bezpowrotnie się zmieni, stawiając na pierwszym miejscu nowego członka rodziny. O czym należy wiedzieć spodziewając się pierwszego dziecka?
Pierwsze dziecko – przygotowania
Każda mama jeszcze przed urodzeniem dziecka dba, aby dom był odpowiednio przygotowany na jego przyjście na świat. Przede wszystkim urządza się pokoik dziecięcy, w którym malec będzie spędzał część swojego czasu. Jako, że dziecko już od pierwszych miesięcy uczy się rozpoznawania kolorów, warto zadbać, aby pokój zawierał różne odcienie i barwy. Łóżeczko powinno być zabezpieczone, aby maluch nie wypadł w nocy. Co jest bardzo ważne, w pierwszych miesiącach życia niemowlaka należy pilnować, aby w łóżeczku nie znajdowało się zbyt dużo zbędnych przedmiotów. Modne jest obecnie kupowanie dużej ilości pluszaków, kocyków, becików i ozdób. O ile wyglądają estetycznie i pięknie, o tyle stanowią miejsce gromadzenia się kurzu oraz zwiększają ewentualne ryzyko śmierci łóżeczkowej. Minimum przedmiotów w łóżeczku zwiększy bezpieczeństwo dziecka i zapewni spokój rodziców.
Rzeczy dla dziecka
Odrębnym tematem przygotowań są przedmioty, z których będzie korzystać maluch. Jeśli to pierwsze dziecko, należy zaopatrzyć się w:
- pieluchy;
- kosmetyki do pielęgnacji skóry noworodków (np. posypki łagodzące odparzenia, delikatne środki myjące, oliwka);
- ubranka – nie kupujmy dużej ilości ubranek na zapas, ponieważ dziecko szybko z nich wyrasta. W rzeczywistości i tak z większości nie skorzystamy. Po zakupie warto je wyprać i wyprasować;
- mokre chusteczki;
- butelki;
- wózek.
Dodatkowym wyposażeniem , w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji, mogą być:
- generatory szumu;
- elektryczna niania;
- wanienka;
- smoczek;
- przewijak;
- podgrzewacz do butelek.
Wraz z rozwojem dziecka wyposażenie jego pokoju i przedmioty, z których będzie korzystać, ulegają poszerzeniu.
Zobacz również: Jaki wózek dla dziecka?
Przygotowania do porodu
Kobieta spodziewająca się pierwszego dziecka musi pamiętać, że poród często rozpoczyna się nagle, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych. Zdarza się, że jeszcze kilka godzin wcześniej planowałaś zakupy lub wyjście na spacer, lecz nagle odeszły Ci wody. Warto być przygotowaną na taką sytuację i już kilka tygodni wcześniej (przed planowanym terminem) przygotować torbę do szpitala i zapewnić sobie ewentualny transport. Jeśli kobieta mieszka sama lub często zostaje sama w domu, powinna przygotować sobie wizytówkę taxi lub dowiedzieć się, w jakich godzinach pracują sąsiedzi i czy byliby chętni do pomocy. Z pewnością niewskazane jest samodzielne prowadzenie samochodu.
Szkoła rodzenia
Pierwsze dziecko jest dużą zmianą w życiu rodziców. Aby jeszcze lepiej przygotować się na jego nadejście warto już od pierwszych miesięcy uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia. Dzięki temu można nie tylko dowiedzieć się wielu przydatnych wskazówek dotyczących samego porodu i postępowania z noworodkiem, ale i przygotować swoje ciało do tego ważnego wydarzenia. Warto również regularnie uczęszczać do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zlikwiduje ewentualne napięcia, nauczy właściwego oddechu podczas porodu, wyjaśni znaczenie pozycji wertykalnych oraz powie, jak dbać o bliznę po cięciu cesarskim, cięciu krocza lub pęknięciu krocza.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
- Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.