Mezoterapia – metody

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mezoterapia jest niechirurgicznym zabiegiem medycznym, który początkowo ograniczony był jedynie do leczenia zespołów bólowych. Z biegiem czasu jednak okazało się, że znalazła zastosowanie również w medycynie estetycznej oraz kosmetologii.

Mezoterapia - metody

Mezoterapia

Początek zabiegu jakim jest mezoterapia określa się na rok 1952. Wówczas francuski lekarz Michel Pistor pierwszy raz podał prokainę u osób z zaburzeniami słuchu. Nazwę mezoterapia wprowadził on określając tym samym metodę leczenia chorób tkanek, które wywodzą się z mezodermy. Warto podkreślić, że mezoterapia posiada swoich zwolenników jak i przeciwników. Obecnie występują 3 metody wykonywania tego rodzaju zabiegu. Mamy do czynienia z mezoterapią igłową, bezigłową i mikroigłową.

Mezoterapia igłowa

To jedna z najstarszych rodzajów mezoterapii jako metoda iniekcyjna. Zabieg polega na podaniu związku aktywnego w głębokie warstwy skóry przy zastosowaniu cienkiej igły. Iniekcje wykonuje się śródskórnie lub podskórnie.

W mezoterapii igłowej wykorzystuje się technikę:

  • manualną – dobiera się strzykawkę oraz odpowiednią grubość igły;
  • linijne lub kołowe multiiniektory – służą do wielokrotnych ukłuć podczas ostrzykiwania większych obszarów ciała;
  • mechaniczną przy użyciu pistoletu – pozwala na dokładne ustalenie głębokości wstrzyknięcia oraz objętości roztworu.

Igły wykorzystywane do mezoterapii igłowej posiadają długość od 4 do 13 mm, z kolei ich grubość to 27-32 G.

Nakłucia skóry wykonuje się techniką:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • śródnaskórkową – najczęściej wykorzystywana, zwykle w celu rewitalizacji skóry;
  • mikropęcherzyków – polega na podaniu substancji na granicy skórno-naskórkowej. Najczęściej wykorzystywana jest w redukcji zmarszczek w okolicy podoczodołowej, szyi oraz dekoltu, a także w przypadku odmłodzenia skóry rąk oraz policzków;
  • nappage – nakłucia skóry wykonywane są pod odpowiednim kątem. Technika najczęściej wykonywana jest w walce z łysieniem, a także w redukcji cellulitu i rozstępów;
  • punktową – głębokie śródskórne i podskórne iniekcje wykorzystywane są najczęściej w redukcji cellulitu oraz tkanki tłuszczowej.

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa polega na zwiększeniu transportu przeznaskórkowego substancji biologicznie czynnych obecnych w kosmetykach. W związku z tym stanowi ona formę skutecznej poprawy wyglądu oraz regeneracji cery. Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalne żele-koktajle do tzw. mezoterapii nieinwazyjnej, które stanowią źródło czynników wzrostu czy peptydów biomimetycznych. Substancje zawarte w żelach lub koktajlach docierają do głębokich warstw skóry przedostając się przez błonę komórkową docierają do komórki przyczyniając się do wysokiej skuteczności terapii.

Zobacz również: Wprowadzanie peptydów do organizmu.

Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje tzw. technikę skojarzoną. Oddziałujące bodźce termiczne, mechaniczne, elektryczne i chemiczne przyczyniają się do zwiększenia skuteczności penetracji związków czynnych.

Metodyka zabiegu uwarunkowana jest rodzajem urządzenia. Tego rodzaju aparatura może wykorzystywać zjawisko jonoforezy, sonoforezy, fali radiowej lub fototerapii.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa polega na aktywacji oraz regeneracji włókien kolagenowych i elastynowych przy wykonywaniu mechanicznej stymulacji skóry. W trakcie zabiegu dodatkowo zostają wprowadzone substancje czynne – specjalnie skomponowane koktajle, dzięki którym skóra zyskuje jędrność, elastyczność, a także zostaje zmniejszona widoczność zmarszczek.

Należy podkreślić, że mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem sterylnym oraz bezpiecznym z racji kontroli długości igieł oraz prędkości iniekcji.

Bardzo często w zabiegach w obrębie twarzy, gdzie głównym założeniem jest stymulacja fibroblastów oraz odnowa kolagenu wykorzystuje się igły od 0,25 do 0,5 mm. W zabiegach na inne partie ciała długość igieł może sięgać nawet 2 mm.

Przeciwwskazania

Podsumowanie

Każdy rodzaj mezoterapii bez względu na stosowaną technikę wymaga wykonania serii zabiegowej. Jej wybór nie jest jednak bez znaczenia. Odpowiednio dobrana metoda w znacznym stopniu wpływa na redukcję zaistniałego problemu.

Bibliografia

  1. Drobnik A., Kosmetologia Estetyczna, Mezoterapia – przegląd metod, 1/2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *