
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Jad pszczeli powszechnie nazywany również apitoksyną wykazuje podobne działanie do jadu kiełbasianego. Ze względu na szerokie właściwości znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetologii, ale również w medycynie w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, gośćca, zapalenia korzonków nerwowych czy reumatoidalnego zapalenia mięśnia sercowego.
Jad pszczeli produkowany jest przez pszczoły robotnice lub pszczoły matki i powszechnie nazywa się go apitoksyną. W jego składzie znajduje się dopamina, histamina, enzymy, biologicznie aktywne aminy, peptydy oraz inne rodzaje białek. Wykazuje lekko żółtawą barwę, a także charakteryzuje się gorzkim smakiem. Warto podkreślić, że znaczne ilości jadu pszczelego są toksyczne, w związku z tym działają na organizm człowieka jak trucizna.
Jad pszczeli wykazuje pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry, należy jednak dozować go w odpowiednich ilościach. Skóra poddana zabiegowi wykorzystującemu działanie jadu pszczelego stymulowana jest do szybszego gojenia się, co wywołane jest wzmożonym przepływem krwi. W wyniku tego zjawiska komórki skóry syntezują większe ilości kolagenu i elastyny wpływając na poprawę jędrności i elastyczności skóry.
Jad pszczeli przeznaczony jest głównie do pielęgnacji cery dojrzałej. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby korzystały z niego osoby młode, aby móc zapobiegać procesom starzenia się skóry. Węglowodany obecne w jadzie pszczelim wykazują właściwości nawilżające. Glukoza chroni przed utratą wody z naskórka, fruktoza z kolei odpowiedzialna jest za nawilżenie skóry. Jad pszczeli można aplikować poprzez iniekcję, a także w formie pielęgnacji przy użyciu kremu. Peptydy występujące w jadzie tj. mellityna oraz peptyd 401 hamują odpowiedź zapalną organizmu, stymulują produkcję kortyzolu, a także stabilizują komórki tuczne. Jak się okazuje czysta surowica jadu pszczelego jest skuteczna w terapii łagodnego lub umiarkowanego stadium trądziku pospolitego.
Dodatkowo jad pszczeli potęguje syntezę kolagenu i elastyny, które odpowiedzialne są za gładką skórę. Kosmetyki na bazie jadu pszczelego stosuje się zatem jako alternatywa dla botoksu na poprawę wyglądu skóry.
Jad pszczeli przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi do komórek skóry, która zostaje wówczas lepiej dotleniona i odżywiona. Zjawisko to przekłada się również na kierunek medycyny. Poprzez poprawę krążenia krwi w naczyniach krwionośnych zwiększa się ilość hemoglobiny, w wyniku czego dochodzi do obniżenia się ciśnienia krwi. Ogólne samopoczucie osoby chorej poprawia się, ponieważ zwiększa się apetyt, poprawia jakość snu, a także zwiększa się chęć do pracy. Podawany w niewielkich ilościach zwiększa odporność organizmu, działa rozgrzewająco, dotlenia mięsnie jednocześnie redukując ból oraz obrzęki.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły