Smółka to pierwszy stolec dziecka, który wydalany jest zwykle 24 godziny po porodzie. Charakteryzuje się intensywnie, ciemnozielonym kolorem. Powstaje zaś poprzez nagromadzenie się w jelitach malucha różnego rodzaju substancji z życia płodowego.
Smółka
Smółka posiada lepką, ciągnącą się konsystencję o ciemnozielonym kolorze. Niekiedy może być dość obfita, przez co po jej wydaleniu zauważalny jest spadek masy urodzeniowej dziecka. Smółka zaczyna zbierać się w jelitach malucha około 4-5 miesiąca życia płodowego, kiedy znajduje się jeszcze w łonie matki. W jej skład wchodzą wody płodowe, maź płodowa, złuszczony nabłonek, cholesterol, enzymy, bilirubina, która odpowiedzialna jest za powstanie żółtaczki u noworodka.
Smółka wydalana jest w granicach 24 godzin od porodu. Jej ciemne, wręcz czarne zabarwienie występuje nawet podczas kilku pierwszy wypróżnień. W związku z tym dziecko wydala smółkę przez około 3 dni. Po tym czasie stolec dziecka staje się brązowo-zielony z widocznymi fragmentami mleka. Należy podkreślić, że zarówno kolor jak i konsystencja stolca zmienia się wraz z rozwojem dziecka.
Zbyt późne oddawanie smółki może świadczyć o:
- mukowiscydozie – to choroba genetyczna, która dotyczy układu oddechowego oraz pokarmowego objawiająca się zwiększoną gęstością wydzieliny oraz trudnością z jej oddawaniem;
- chorobie Hirschprunga – objawia się brakiem części splotów nerwowych w ścianie jelita, co prowadzi do zaburzeń w ruchach perystaltycznych w układzie pokarmowym.
Wskazówka
Moment wydalenia smółki przez dziecko jest bardzo istotny dla lekarzy pediatrów. Wszystko dlatego, że stanowi on pewnego rodzaju informacje na temat stanu zdrowia dziecka. Należy podkreślić, że zbyt późne oddanie pierwszej kupki może oznaczać pewne zaburzania w zdrowiu dziecka. Z kolei oddawana w terminie świadczy o dobrym stanie zdrowia malucha.
Zbyt wczesne oddanie smółki
Problem pojawia się również w sytuacji kiedy dziecko zbyt wcześnie oddaje smółkę. Dzieje się to zwykle jeszcze w czasie życia płodowego. Obecność związków zawartych w smółce staje się niebezpieczna, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia zespołu aspiracji smółki. Zjawisko to może prowadzić do schorzeń jak np. niedotlenienie dziecka. Ponadto ze względu na zbyt wczesne oddanie smółki przez dziecko może nastąpić zakażenie wewnątrzmaciczne malucha.
Zobacz również: Niedotlenienie okołoporodowe.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |