Smółka – czym jest?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Smółka to pierwszy stolec dziecka, który wydalany jest zwykle 24 godziny po porodzie. Charakteryzuje się intensywnie, ciemnozielonym kolorem. Powstaje zaś poprzez nagromadzenie się w jelitach malucha różnego rodzaju substancji z życia płodowego.

Smółka - czym jest?

Smółka

Smółka posiada lepką, ciągnącą się konsystencję o ciemnozielonym kolorze. Niekiedy może być dość obfita, przez co po jej wydaleniu zauważalny jest spadek masy urodzeniowej dziecka. Smółka zaczyna zbierać się w jelitach malucha około 4-5 miesiąca życia płodowego, kiedy znajduje się jeszcze w łonie matki. W jej skład wchodzą wody płodowe, maź płodowa, złuszczony nabłonek, cholesterol, enzymy, bilirubina, która odpowiedzialna jest za powstanie żółtaczki u noworodka.

Smółka wydalana jest w granicach 24 godzin od porodu. Jej ciemne, wręcz czarne zabarwienie występuje nawet podczas kilku pierwszy wypróżnień. W związku z tym dziecko wydala smółkę przez około 3 dni. Po tym czasie stolec dziecka staje się brązowo-zielony z widocznymi fragmentami mleka. Należy podkreślić, że zarówno kolor jak i konsystencja stolca zmienia się wraz z rozwojem dziecka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zbyt późne oddawanie smółki może świadczyć o:

  • mukowiscydozie – to choroba genetyczna, która dotyczy układu oddechowego oraz pokarmowego objawiająca się zwiększoną gęstością wydzieliny oraz trudnością z jej oddawaniem;
  • chorobie Hirschprunga – objawia się brakiem części splotów nerwowych w ścianie jelita, co prowadzi do zaburzeń w ruchach perystaltycznych w układzie pokarmowym.

Wskazówka

Moment wydalenia smółki przez dziecko jest bardzo istotny dla lekarzy pediatrów. Wszystko dlatego, że stanowi on pewnego rodzaju informacje na temat stanu zdrowia dziecka. Należy podkreślić, że zbyt późne oddanie pierwszej kupki może oznaczać pewne zaburzania w zdrowiu dziecka. Z kolei oddawana w terminie świadczy o dobrym stanie zdrowia malucha.

Zbyt wczesne oddanie smółki

Problem pojawia się również w sytuacji kiedy dziecko zbyt wcześnie oddaje smółkę. Dzieje się to zwykle jeszcze w czasie życia płodowego. Obecność związków zawartych w smółce staje się niebezpieczna, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia zespołu aspiracji smółki. Zjawisko to może prowadzić do schorzeń jak np. niedotlenienie dziecka. Ponadto ze względu na zbyt wczesne oddanie smółki przez dziecko może nastąpić zakażenie wewnątrzmaciczne malucha.

Zobacz również: Niedotlenienie okołoporodowe.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *