Test ciążowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Test ciążowy to szybkie i stosunkowo wiarygodne narzędzie służące do potwierdzania ciąży już we wczesnym jej etapie. Wynik pozytywny ukazywany jest po 10-14 dniach od zapłodnienia, co oznacza, że wcześniejsze wykonanie testu mimo ciąży może dawać wynik negatywny. Wszystkie testy ciążowe, bez względu na rodzaj i profesjonalizm, mają na celu stwierdzenie obecności hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w organizmie kobiety. Dwa główne rodzaje testów wykonuje się na bazie moczu lub krwi.

Test ciążowy

Co to jest hCG?

Gonadotropina kosmówkowa to hormon ciążowy odpowiadający za rozwój łożyska. Natychmiast po zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy (co ma miejsce zwykle 6-12 dni od momentu zapłodnienia) rozpoczyna się jego synteza, dlatego za pomocą testów ciążowych po upływie tego czasu można rozpoznać ciążę. Głównym zadaniem hCG jest pobudzanie ciałka żółtego do produkcji progesteronu. Największe jego stężenie obserwujemy w I trymestrze ciąży, po czym w każdym kolejnym stopniowo maleje.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Aby uzyskać wiarygodny wynik test ciążowy na podstawie próbki moczu należy wykonać nie wcześniej niż 10 dni po współżyciu, które podejrzewa się o zapłodnienie. Niektóre nowocześniejsze testy cechują się większą czułością, dlatego można je wykonać już po tygodniu. Zawsze na opakowaniu widnieje informacja o optymalnym czasie wykonania w przypadku konkretnego testu. Najlepiej, aby wykonać test ciążowy w dniu, w którym fizjologicznie wypadałaby miesiączka. Jeśli wynik wyjdzie negatywny, a w ciągu kolejnych dni miesiączka nie wystąpi, należy ponownie wykonać paskowy test ciążowy, a następnie udać się do ginekologa. Wykona on diagnostykę ciąży na podstawie próbki krwi.

Test ciążowy – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów testów ciążowych, wśród których największą popularnością cieszą się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • paskowy;
  • płytkowy;
  • strumieniowy.

Test ciążowy paskowy polega na pobraniu próbki moczu do pojemnika, w którym następnie zanurza się specjalny pasek testowy. Test płytkowy (zwany również kasetowym) polega na pobraniu próbki moczu, a następnie na umieszczeniu kilku kropel za pomocą dołączonej pipety w wyznaczonym miejscu na kasetce. Nieco rzadziej spotykany jest test strumieniowy – po zdjęciu nasadki należy oddać mocz bezpośrednio na końcówkę absorbującą.

O pozytywnym wyniku, a więc tym potwierdzającym ciążę, świadczy pojawienie się dwóch, zwykle czerwonych kresek w określonym polu. Pojawienie się 2 kresek, przy czym jedna jest ciemna, a druga bardzo jasna, również wskazują na ciążę. Warto pamiętać, że wynik pozytywny sporadycznie może pojawić się u kobiet w przypadku niektórych guzów nowotworowych, np. guzów jajnika.

Wiarygodność testów ciążowych

Wiarygodność domowych testów ciążowych oscyluje na poziomie 95-99%. Oznacza to, że istnieje niewielkie ryzyko błędnego wyniku, co jednak zdarza się bardzo rzadko. 100% potwierdzenie ciąży może wykonać jedynie lekarz ginekolog na podstawie badania krwi lub USG. Wynik testu domowego może fałszować np. przyjmowanie leków zawierających w swoim składzie hCG. Hormon pochodzący z leków usuwany jest z organizmu dopiero około 2 tygodnie po zaprzestaniu ich przyjmowania. Najbardziej wiarygodny wynik uzyskuje się badając mocz z samego rana, który po całonocnym odpoczynku jest odpowiednio zagęszczony. Często błędny wynik otrzymuje się wykorzystując do badania przeterminowany test ciążowy, co nie jest rzadkim zjawiskiem. Kupując test zawsze należy zwrócić uwagę na datę jego przydatności. Wynik fałszywie dodatni może wskazywać na:

  • zbyt długie zwlekanie z oczytaniem wyniku;
  • zbyt małą lub zbyt dużą próbkę moczu naniesionego na wyznaczone pole;
  • zanieczyszczenie moczu;
  • choroby układu rozrodczego;
  • wysoką temperaturę pomieszczenia, w którym test oczekuje na wynik;
  • za wczesne wykonanie badania.

Z tego względu test należy wykonywać w temperaturze pokojowej, zgodnie ze wszystkimi wskazówkami załączonymi na ulotce.

Test ciążowy z krwi

Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do badania krwi pod kątem hCG. Należy je wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, ponieważ w przypadku ciąży właśnie wtedy poziom hormonu gwałtownie wzrasta. Badania krwi są czułe, nawet przy niewielkiej ilości hormonu ciążowego można zdiagnozować ten wyjątkowy stan. Należy jednak pamiętać, że wynik dodatni może dawać także ciąża pozamaciczna. Aby całkowicie potwierdzić ciążę oraz upewnić się, że wstępnie przebiega fizjologicznie, należy udać się na badanie USG do ginekologa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Olczyk M., Bułaś L., Konieczny A., Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej, Farmakologia Polska, 5/2010.
  2. Głodek A., Testy ciążowe wczoraj i dziś, Nowiny Lekarskie, 5/2008.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *