Rzęsy – jak je pielęgnować?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rzęsy to ozdoba każdej kobiety. Jednak zdrowe i długie sprawiają największe wrażenie. Ale czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak. Najważniejszym czynnikiem jest właściwa pielęgnacja.

Rzęsy - jak je pielęgnować?

Rzęsy to te same włosy, które występują na owłosionej skórze głowy. Dlatego wraz z wiekiem ich siła oraz odporność maleje, stają się cienkie i bardziej łamliwe. Na ich kondycję nieodzowny wpływ ma codzienny demakijaż, stosowanie tuszu, zalotki czy zabiegi ich przedłużania.

Fizjologia rzęs

Jak się okazuje, średnio na górnej powiece rośnie od 150-200 rzęs, a na dolnej około 50-150. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że są one ułożone w dwóch rzędach. Na górnej powiece rzęsy osiągają większą długość 8-12 mm, z kolei na dolnej są nieco krótsze 6-8 milimetrów. Rzęsy tak samo jak włosy na skórze głowy wypadają. Codziennie tracimy około 1-2 rzęs. W przypadku gdy zauważymy, że wypada ich więcej, należy zgłosić się do specjalisty.

Rzęsy jak i włosy znajdujące się na skórze głowy różnią się od siebie głównie fazami wzrostu. Faza intensywnego wzrostu nazywana anagenem jest krótka, bo trwa jedynie 2-3 tygodnie. Następnie pojawia się faza przejściowa – katagen, która przechodzi w fazę spoczynku nazywaną telogenem. Jest to moment kiedy rzęsy zaczynają wypadać. Po ich wypadnięciu mieszek włosowy znów wraca do fazy anagenu i cały cykl ulega powtórzeniu. Trwa on około 3-4 miesiące. W każdym cyklu, w fazie anagenu występuje około 60-80 % rzęs.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rzęsy – jak je pielęgnować?

1. Łagodny demakijaż.

Nie każdy wie, że demakijaż wywiera duży wpływ na kondycję naszych rzęs. Włoski zostają poddawane mechanicznym podrażnieniom w wyniku intensywnego pocierania oka wacikiem. Warto więc używać preparatów do skóry wrażliwej, nasączyć nimi wacik oraz delikatnie przyłożyć do oka aż tusz rozpuści się sam. Pozostałości makijażu należy usunąć pionowymi ruchami z góry na dół. Demakijaż oczu warto zakończyć przeczesaniem rzęs specjalnym do tego grzebykiem.

2. Właściwy tusz.

Warto zrezygnować z wodoodpornego tuszu do rzęs, bowiem taki makijaż potrzebuje intensywnego oczyszczania, a to z kolei nie jest wskazane. Przed nałożeniem tuszu warto zaaplikować na rzęsy specjalną bazę.

3. Rzadziej stosuj urządzenia.

Mowa o zalotce oraz lokówce do rzęs. Zbyt częste ich stosowanie może osłabiać włoski, a także powodować ich wypadanie. Jeśli nie możesz obejść się bez tego rodzaju zabiegu korzystaj z zalotki, jednak nie codziennie.

4. Zabiegi pielęgnacyjne.

Rzęsy, tak jak włosy owłosionej skóry głowy, potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdzonym sposobem jest więc popularny olej rycynowy, który posiada właściwości scalające łuski włosa oraz mocno regenerujące. Tego rodzaju olejek odbudowuje strukturę włosa przez co staje się grubszy i ciemniejszy.

Warte polecenia są również inne preparaty, które pielęgnują, odżywiają i stymulują ich wzrost. Należy do nich m.in. kwas hialuronowy, który zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia włosów, panthenol odnawiający ich strukturę oraz zwiększający elastyczność. Dodatkowo warto stosować ekstrakty roślinne wykazujące właściwości nawilżające i regenerujące.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. Przypomniałas mi olejku rycynowym. Kiedyś go używałam i efekty były rewelacyjne. Potem pojawiły się różne odżywki i zapomniałam. Wrócę do niego. Ciekawy wpis:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *