
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Rzęsy to ozdoba każdej kobiety. Jednak zdrowe i długie sprawiają największe wrażenie. Ale czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak. Najważniejszym czynnikiem jest właściwa pielęgnacja.
Rzęsy to te same włosy, które występują na owłosionej skórze głowy. Dlatego wraz z wiekiem ich siła oraz odporność maleje, stają się cienkie i bardziej łamliwe. Na ich kondycję nieodzowny wpływ ma codzienny demakijaż, stosowanie tuszu, zalotki czy zabiegi ich przedłużania.
Jak się okazuje, średnio na górnej powiece rośnie od 150-200 rzęs, a na dolnej około 50-150. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że są one ułożone w dwóch rzędach. Na górnej powiece rzęsy osiągają większą długość 8-12 mm, z kolei na dolnej są nieco krótsze 6-8 milimetrów. Rzęsy tak samo jak włosy na skórze głowy wypadają. Codziennie tracimy około 1-2 rzęs. W przypadku gdy zauważymy, że wypada ich więcej, należy zgłosić się do specjalisty.
Rzęsy jak i włosy znajdujące się na skórze głowy różnią się od siebie głównie fazami wzrostu. Faza intensywnego wzrostu nazywana anagenem jest krótka, bo trwa jedynie 2-3 tygodnie. Następnie pojawia się faza przejściowa – katagen, która przechodzi w fazę spoczynku nazywaną telogenem. Jest to moment kiedy rzęsy zaczynają wypadać. Po ich wypadnięciu mieszek włosowy znów wraca do fazy anagenu i cały cykl ulega powtórzeniu. Trwa on około 3-4 miesiące. W każdym cyklu, w fazie anagenu występuje około 60-80 % rzęs.
Nie każdy wie, że demakijaż wywiera duży wpływ na kondycję naszych rzęs. Włoski zostają poddawane mechanicznym podrażnieniom w wyniku intensywnego pocierania oka wacikiem. Warto więc używać preparatów do skóry wrażliwej, nasączyć nimi wacik oraz delikatnie przyłożyć do oka aż tusz rozpuści się sam. Pozostałości makijażu należy usunąć pionowymi ruchami z góry na dół. Demakijaż oczu warto zakończyć przeczesaniem rzęs specjalnym do tego grzebykiem.
Warto zrezygnować z wodoodpornego tuszu do rzęs, bowiem taki makijaż potrzebuje intensywnego oczyszczania, a to z kolei nie jest wskazane. Przed nałożeniem tuszu warto zaaplikować na rzęsy specjalną bazę.
Mowa o zalotce oraz lokówce do rzęs. Zbyt częste ich stosowanie może osłabiać włoski, a także powodować ich wypadanie. Jeśli nie możesz obejść się bez tego rodzaju zabiegu korzystaj z zalotki, jednak nie codziennie.
Rzęsy, tak jak włosy owłosionej skóry głowy, potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdzonym sposobem jest więc popularny olej rycynowy, który posiada właściwości scalające łuski włosa oraz mocno regenerujące. Tego rodzaju olejek odbudowuje strukturę włosa przez co staje się grubszy i ciemniejszy.
Warte polecenia są również inne preparaty, które pielęgnują, odżywiają i stymulują ich wzrost. Należy do nich m.in. kwas hialuronowy, który zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia włosów, panthenol odnawiający ich strukturę oraz zwiększający elastyczność. Dodatkowo warto stosować ekstrakty roślinne wykazujące właściwości nawilżające i regenerujące.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
Przypomniałas mi olejku rycynowym. Kiedyś go używałam i efekty były rewelacyjne. Potem pojawiły się różne odżywki i zapomniałam. Wrócę do niego. Ciekawy wpis:)
ja właśnie do rzes stosuję olej rycynowy 🙂 jest świetny !
Muszę powrócić do oleju rycynowego, przydałoby się trochę je wypielęgnować 😉