Metody zapłodnienia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Metody zapłodnienia mogą być różne, w zależności od wieku, stanu zdrowia czy długości starania się o potomstwo. Najczęściej mamy do czynienia z zapłodnieniem naturalnym, czyli pojawiającym się wskutek współżycia (zwykle w dni płodne, czyli w okolicach owulacji). W dzisiejszych czasach dużym problemem jest jednak niepłodność i trudności z zajściem w ciążę, przy czym wina może leżeć zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety. Wówczas sięgamy po nowoczesne rozwiązania medycyny.

Metody zapłodnienia

Metody zapłodnienia – rodzaje

Metody zapłodnienia (tzw. wspomaganego rozrodu) umożliwiają zajście w ciążę z pominięciem jednego lub kilku etapów naturalnego poczęcia. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane techniki.

Inseminacja domaciczna

Obejmuje umieszczenie wcześniej przygotowanego nasienia dawcy bezpośrednio w jamie macicy. Metoda sprawdza się u kobiet z niepłodnością idiopatyczną lub przy endometriozie, a także przy zaburzeniach męskiej ejakulacji. Nie sprawdzi się jednak przy niedrożności jajowodów. Zabieg poprzedza dokładna kontrola cyklu miesiączkowego kobiety, zapłodnienie musi odbyć się bowiem w konkretnie ustalonym dniu. Samo zapłodnienie jest bardzo proste i polega na wprowadzeniu nasienia za pomocą cienkiego i miękkiego cewnika. Po zapłodnieniu pacjenta przez kilkanaście minut odpoczywa w pozycji leżącej, po czym może udać się do domu.

Inseminacja domaciczna zwiększa szansę na poczęcie potomstwa o około 25%, co dla wielu wciąż nie jest zadowalającym efektem. Przy braku poczęcia mimo kilku prób zaleca się skorzystanie z kolejnej metody.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Przyczyny niepłodności u kobiet.

Zapłodnienie pozaustrojowe

Czyli popularne in vitro. Sensem zapłodnienia jest połączenie pobranej od kobiety komórki jajowej z plemnikami pobranymi od mężczyzny, przy czym wszystko odbywa się poza ciałem, w warunkach laboratoryjnych. Zarodek umieszcza się w jamie macicy. Zabieg jest wieloetapowy, wymaga odpowiedniego przygotowania (także hormonalnego – zarówno przed, jak i po zapłodnieniu). Zapłodnienie pozaustrojowe in vitro pozostaje najskuteczniejszym sposobem na poczęcie potomstwa. Szanse wynoszą aż 35%. Metoda ta ma zastosowanie między innymi przy:

  • obniżonych parametrach męskiego nasienia;
  • niedrożności jajowodów;
  • endometriozie, także w stopniu III i IV;
  • niepłodności idiopatycznej;
  • niemożności wywołania owulacji u kobiety;
  • zakażeniu wirusem HIV jednego z partnerów.

Przed wykonaniem zapłodnienia pozaustrojowego oboje partnerzy muszą poddać się licznym badaniom kwalifikującym, w tym: oznaczeniu grupy krwi, TSH i innych hormonów, wykonaniu kompletu badań wirusologicznych.

Procedury zapłodnienia pozaustrojowego

Jednocześnie wyróżniamy kilka procedur zapłodnienia pozaustrojowego, w tym:

  • IFV;
  • ICSI;
  • IMSI.

IFV polega na spontanicznym połączeniu się komórek, co może zostać wykonane wyłącznie w sytuacji, gdy oboje partnerzy są zdrowi, a naturalne poczęcie nie jest możliwe np. przez niedrożność jajników. Procedura ICSI ma zastosowanie przy obniżonej jakości nasienia. W jej trakcie plemniki drogą mikromanipulacji zostają bezpośrednio wprowadzone do komórki jajowej. Z kolei procedura IMSI jest mocno zaawansowana, plemnik przed wprowadzeniem do komórki jajowej jest poddawany szczegółowej ocenie w powiększeniu nawet do 6 000. Umożliwia to odrzucenie materiału biologicznego o wadliwej budowie. Procedura IMSI zwiększa szansę na zapłodnienie aż do 55%.

Metoda ZIFT

Innowacyjną procedurą jest także metoda ZIFT, polegająca na wcześniejszym pobraniu komórki jajowej, zapłodnieniu jej i umieszczeniu w jajowodzie od strony lejka. Wykonuje się to w warunkach sterylnych na sali operacyjnej, przy pomocy laparoskopii. Dużą zaletą tej metody jest ominięcie ewentualnych skurczów macicy (czynnik niekorzystnie wpływający na przyjęcie się zarodka), co ma miejsce przy tradycyjnym wprowadzaniu zarodka przez szyjkę macicy. Kolejną zaletą jest całkowicie naturalny rozwój zarodka, który odbywa się jeszcze w jajowodzie. Metoda jest jednak kosztowna.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Max A., Zapłodnienie in vitro z biologicznego punktu widzenia, Życie Weterynaryjne, 2/2016.
  2. Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2018.
  3. Putowski L., Leczenie niepłodności, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *