Leki w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Leki w ciąży powinny być szczególnie ostrożnie dobierane, ponieważ wiele z nich nie pozostaje bez wpływu na rozwijający się płód. Zdarza się jednak, że ich przyjmowanie staje się koniecznością. Jak wygląda farmakoterapia kobiet w ciąży i jakie może nieść za sobą niebezpieczeństwo?

Leki w ciąży

Klasyfikacja leków dla kobiet w ciąży

Substancje lecznicze pod kątem wpływu na przebieg ciąży zostały bardzo dobrze przebadane. Ich szkodliwość została uszeregowana pewną klasyfikacją: A, B, C, D, X, N. Leki z grupy A uznaje się za najbezpieczniejsze – nie ma żadnych przeciwwskazań do przyjmowania ich w trakcie ciąży. Udowodniono, że nie wiążą się z negatywnymi konsekwencjami nawet w I trymestrze ciąży. Leki z grupy B wymagają zachowania ostrożności. Choć nie udowodniono ich negatywnego wpływu na zwierzęta, brak jest wystarczających badań u ludzi.

W grupie C znajdują się leki, które zostały dobrze przebadane na zwierzętach, lecz nigdy nie testowano ich na ludziach. W przypadku zwierząt wykazują one negatywny wpływ na płód. Leki z grupy D są potencjalnie niebezpieczne dla płodu, zaleca się je jedynie w sytuacjach, gdy mogą uratować życie czy zdrowie matki. Najbardziej niebezpieczna jest grupa X i kobiety ciężarne powinny bezwzględnie unikać należących do niej leków. Grupa N pozostaje nieprzebadana.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jakie leki w ciąży można przyjmować?

Na początek warto wyszczególnić leki z grupy X, czyli z bardzo wysokim ryzykiem uszkodzenia płodu. Należą do nich:

  • statyny;
  • pochodne witaminy A;
  • jod radioaktywny;
  • niektóre antybiotyki: tetracykliny, sulfonamidy, aminoglikozydy.

Za bezpieczne antybiotyki uznaje się penicyliny, o ile pacjentka nie ma uczulenia na ten składnik. Najpopularniejszym lekiem stosowanym w ciąży jest paracetamol, choć ostatnie badania wykazały, że przyjmowany często może mieć wpływ na funkcje poznawcze dziecka. Leki z grupy NLPZ mogą być stosowane jedynie po konsultacji z lekarzem, ponieważ wiąże się ich działanie z ryzykiem sercowo-naczyniowym u dziecka.

Bezpieczne są preparaty z witaminą C, rutozyd, syropy prawoślazowe czy preparaty z solą fizjologiczną. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku ziół, ponieważ wiele z nich działa skurczowo lub rozkurczowo. Nieodpowiednio stosowane mogą doprowadzić do poronienia w I trymestrze ciąży lub do przedwczesnego porodu w III trymestrze.

Leki dla kobiet karmiących piersią

Kobiety karmiące piersią muszą zachować dużą ostrożność przy wyborze leków, ponieważ składniki aktywne w nich zawarte mogą przechodzić do mleka, którym następnie pożywia się dziecko. Najbezpieczniejsze są jednoskładnikowe leki o krótkim działaniu. Ze względów bezpieczeństwa unika się leków o długim czasie działania lub wymagających sporych dawek.

Uwaga!

Leki w ciąży powinny być przyjmowane jedynie wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Ich przyjmowanie należy ograniczać do niezbędnego minimum. Ciąża nie wyklucza przyjmowania stałych leków (w przypadku chorób przewlekłych) w momencie, gdy korzyści z ich stosowania przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Grzechowiak I., Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx, Poznań 2015.
  2. Maciejczyk A., Kruk M., Bezpieczeństwo farmakoterapii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *