Dni płodne – jak je obliczyć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

W celu dokładnego wyliczenia dni płodnych konieczna jest świadomość tego w jaki sposób przebiega cykl menstruacyjny. Innym rozwiązaniem jest również dokładna obserwacja własnego ciała, wówczas można obliczyć występowanie dni płodnych, a więc dni, w których istnieje największa szansa na zajście w ciąże.

Dni płodne - jak je obliczyć?

Dni płodne – kiedy występują?

Dni płodne kobiety występują zwykle w połowie całego cyklu miesiączkowego. Średnio trwa on około 28 dni, więc owulacja przypada na 14 dzień cyklu. Fizjologia wykazuje jednak, że kobieta jest w stanie zajść w ciążę także 4 dni przed owulacją i jeden dzień po niej.

Warto wiedzieć, że komórka jajowa kobiety żyje tylko do 12 godzin. Jednak dzięki dłuższej żywotności plemników (5-7 dni) pozwala na pozostanie w drogach rodnych kobiety, a co za tym idzie przedłużyć okres płodności. Z tego względu kalendarz dni płodnych kobiety informuje nas dokładnie o 8 dniach płodnych, w trakcie których kobieta może zajść w ciążę.

Aby w łatwy sposób zobrazować przebieg cyku menstruacyjnego kobiety, najlepiej jest podzielić go na 3 następujące po sobie fazy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • fazę niepłodności względnej;
  • fazę płodności;
  • fazę niepłodności bezwzględnej.

1. Faza niepłodności względnej.

Jest to czas, który występuje przed owulacją – procesem, w którym dojrzała komórka jajowa uwalniana jest do jajowodu. Faza ta nazywana jest względną, ponieważ długość jej jest zależna od czasu w jakim komórka jajowa dojrzewa.

2. Faza płodności.

To czas kiedy następuje proces owulacji, a więc uwolnienia się dojrzałej komórki jajowej do jajowodu. Faza trwa około 5 – 10 dni. Fazę płodności oblicza się na około 3 – 7 dni przed nastąpieniem owulacji, a to dlatego, że przez ten czas plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety. Dodatkowo doliczane jest około 2 dni po owulacji. Sama komórka jajowa jest w stanie przeżyć dobę i jeśli w tym czasie nie zostanie zapłodniona zaczyna obumierać.

3. Faza niepłodności bezwzględnej.

Faza niepłodności bezwzględnej trwa zwykle 14 dni, dokładnie do momentu obumarcia komórki jajowej, a więc do zakończenia miesiączki.

Dni płodne – czy da się je rozpoznać?

Głównym objawem pojawienia się dni płodnych u kobiety jest m.in. podwyższona temperatura ciała. Zwykle waha się ona w granicach 0,2 – 0,6 stopnia Celsjusza. Podwyższona temperatura ciała utrzymuje się zwykle około doby. Dni płodne kobiety objawiają się również występowaniem przeźroczystego, dość lepkiego śluzu z pochwy. Z kolei niektóre kobiety zauważają wzrost libido. Mogą odczuwać również ból w dolnej części brzucha, a także w okolicy jajników. Ból lub tkliwość może występować również w okolicach piersi.

Podsumowanie

Mimo że znamy dokładnie przebieg naszego cyklu miesiączkowego dni płodne nie są ściśle określone w naszym kalendarzu i nie da się ich obliczyć ze 100% pewnością. Warto więc zdać sobie sprawę, że data dni płodnych podawana jest w przybliżeniu. Jest to wynik przede wszystkim tego, że na organizm kobiety ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, które mogą wprowadzić w nim zmiany. Należy do nich m.in. stres, choroby, zmiana klimatu czy niewłaściwy tryb życia.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *