Bóle porodowe opisywane są jako jedne z intensywniejszych i silniejszych odczuć, których można doznać. Mimo tego stanowią indywidualne, subiektywne uczucie, każda kobieta inaczej je opisuje. Strach przed porodem i bólem zwie się tokofobią, co wykorzystuje się chcąc uzyskać pozwolenie na cięcie cesarskie. Jeśli jednak nie ma zdrowotnych przeciwwskazań, zaleca się poród naturalny, ponieważ ma on liczne korzyści dla przyszłego zdrowia dziecka.
Co to są bóle porodowe?
Odczuwanie bólu w przebiegu porodu stanowi konsekwencję rozciągania się dolnego odcinka macicy i rozwierania ujścia szyjki macicy w czasie I okresu porodu oraz rozciąganiem części miękkich kanału rodnego w II okresie porodu. Siła dolegliwości bólowych jest wprost proporcjonalna do intensywności skurczów. Ich odczuwanie sprawia także, że zmysły rodzącej kobiety są uwrażliwione, co pomaga wyzwolić instynkt macierzyński.
Niekiedy bóle porodowe poprzedzają objawy takie jak biegunka, wymioty czy odejście czopa śluzowego. Odejście wód płodowych nie zawsze ma miejsce w I fazie akcji porodowej, dlatego nie warto się tym kierować. Intensywne bóle zaczynają się zwykle od momentu rozwarcia szyjki macicy na 3-5 cm. Mogą pojawiać się co 10 minut, a im bliżej do rozwiązania, tym stają się częstsze.
Znaczenie bólu porodowego
Ból odczuwany przez rodzącą kobietę jest ważny, ponieważ pełni kluczową rolę informacyjną. Wskazuje na postęp i natężenie akcji porodowej, dzięki czemu zarówno rodząca, jak i zespół medyczny wiedzą, jakie będzie dalsze postępowanie. Bóle porodowe wywołują naturalne i instynktowne zachowania, narzucające swoisty rodzaj tempa porodu, zmianę pozycji ciała lub nowy sposób oddychania. Dzięki temu akcja porodowa jest sprawna.
Zobacz również: Skurcze porodowe.
Jak zmniejszyć bóle porodowe?
Podstawą jest podejście kobiety i jej nastawienie psychiczne. Jeśli poród odbędzie się bez zbędnych negatywnych emocji i napięcia, czyli w sposób najbardziej naturalny, jej nastawienie do momentu rozwiązania będzie przejawiało się w sposób pozytywny. Aby ograniczyć te normalne, lecz niechciane doznania, warto pomóc przyszłym matkom w zrozumieniu przebiegu całego porodu. Tutaj z pomocą przychodzą szkoły rodzenia oraz fizjoterapia uroginekologiczna. Warto przez cały okres trwania ciąży uczęszczać do specjalisty oraz czytać tematyczne książki, dzięki którym cały przebieg porodu nie będzie tajemnicą.
Spory wpływ na ból porodowy ma masaż krocza, który rozpoczyna się w III trymestrze. Ma na celu zwiększenie elastyczności i wytrzymałości tkanek oraz mięśni krocza, co minimalizuje ryzyko pęknięcia krocza lub konieczność jego nacięcia. Elastyczne tkanki w większym stopniu ustępują przed rodzącym się dzieckiem, co zmniejsza nieprzyjemne doznania.
Istnieje również możliwość skorzystania ze znieczulenia. W przypadku porodu siłami natury kobieta może poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe, po którym jest w stanie dalej się poruszać, jednak nie odczuwa tak intensywnie dolegliwości związanych z akcją porodową. Przed podjęciem decyzji o znieczuleniu warto zapoznać się z wszystkimi przeciwwskazaniami i skutkami ubocznymi.
Metody zachowawcze zmniejszające bóle porodowe
Wśród metod, które warto wykorzystać podczas porodu, znajdują się między innymi:
- techniki oddychania – koncentracja na wydechu podczas skurczów macicy;
- pozycje wertykalne;
- poród w wodzie i immersja wodna;
- masaże odcinka lędźwiowo-krzyżowego;
- wykorzystanie prądów TENS;
- muzykoterapia;
- aromaterapia z użyciem olejków lawendowego, bergamotowego lub z drzewa sandałowego.
Warto wiedzieć, która z powyższych metod sprawdzi się na danym etapie porodu oraz czy personel medyczny wyraża zgodę na zastosowanie niektórych z nich. Jedno z badań wykazało, że bóle porodowe są mniejsze, jeśli poród odbywa się w obecności bliskiej osoby, najczęściej partnera.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Smolarek N., Pięt M., Żurawska J., Szpunar R., Pięta B., Alternatywne sposoby łagodzenia bólu porodowego, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2016.
- Król M., Kaczor P., Grobelny M., Znajomość metod korzystnie wpływających na przebieg porodu wśród ciężarnych z województwa lubelskiego, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2014.