Hiperlipidemia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Hiperlipidemia to w rzeczywistości nie jedna dolegliwość, lecz grono chorób związanych z zaburzeniami przemiany lipidów. Objawia się to podwyższeniem stężenia jednej lub kilku frakcji lipoprotein w surowicy krwi. Problemy te wymagają kompleksowej terapii, której podstawą jest zbilansowana, odpowiednia dieta.

Hiperlipidemia

Hiperlipidemia – co to jest?

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje hiperlipidemii:

  • hipercholesterolemię – podwyższone stężenie cholesterolu;
  • hipertriglicerydemię – podwyższone stężenie trójglicerydów;
  • hipercholesterolemię mieszaną – podwyższone stężenie cholesterolu i trójglicerydów.

Warto zatem znać wartości docelowe wybranych oznaczeń profilu lipidowego na czczo:

  • cholesterol całkowity (TC) – poniżej 190 mg/dl (5,0 mmol/l);
  • cholesterol HDL (HDL-C) – powyżej 40 mg/dl (1,0 mmol/l) dla mężczyzn i powyżej 45 mg/dl (1,2 mmol/l) dla kobiet;
  • triglicerydy (TG) – poniżej 150 mg/dl (1,7 mmol/l).

Oznaczenie poszczególnych frakcji lipidów dokonuje się na podstawie badania krwi. Skierowanie na badanie krwi można uzyskać u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zaleca się kontrolę tych parametrów raz w roku. Można również zdecydować się na badanie prywatne, którego koszt wynosi wówczas około 20 zł.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Hiperlipidemia – przyczyny

Wysokie stężenia cholesterolu LDL występują przeważnie u osób spożywających nadmierne ilości tłuszczów zwierzęcych, bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Z kolei wysokie stężenia triglicerydów występują u osób otyłych, szczególnie z otyłością brzuszną, przebywających na dietach wysokokalorycznych, z dużą ilością cukru, słodyczy i alkoholu. Czynnikami ryzyka hiperlipidemii są:

  • nadwaga i otyłość;
  • siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej;
  • cukrzyca i inne zaburzenia metaboliczne.

Nie bez znaczenia pozostają również uwarunkowania genetyczne, choć przy odpowiednim stylu życia mimo predyspozycji do hiperlipidemii można utrzymać prawidłowy poziom lipidów w organizmie.

Hiperlipidemia – objawy

Hiperlipidemia bardzo długo może pozostawać niezauważona, ponieważ często nie daje żadnych objawów. Dlatego wykrywa się ją przypadkowo podczas rutynowych badań krwi. W niektórych przypadkach, zwłaszcza hiperlipidemii rodzinnej, pojawić się mogą żółtaki ścięgna Achillesa i prostowników palców rąk. O zaburzeniach gospodarki lipidowej świadczyć mogą nadwaga i otyłość, a także cukrzyca typu 2.

Hiperlipidemia – leczenie

Podstawą leczenia pacjentów z hiperlipidemią jest właściwa dieta, a więc ograniczenie spożycia energii pochodzącej z tłuszczów obfitujących w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Przy nadwadze i otyłości dieta powinna być niskokaloryczna. Zastosowanie mają modele żywienia oparte na diecie śródziemnomorskiej, diecie o niskim indeksie glikemicznym oraz dietach roślinnych. Powinno się zwiększać w diecie ilość produktów będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (olejów roślinnych, awokado, orzechów, nasion, alg i pestek), pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców, jednocześnie ograniczając spożycie margaryn, żywności przetworzonej, gotowych dań obiadowych do odgrzania w mikrofali, czerwonego mięsa, wyrobów cukierniczych, słodyczy, słonych przekąsek czy fast foodów.

Dzienne spożycie warzyw powinno być jak największe, nawet na poziomie 400 g, zaś owoców – około 200-300 g. Zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego obniża stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Dodatkowo rekomenduje się picie około 2 l wody dziennie, regularną aktywność fizyczną oraz redukcję masy ciała. Lekarze zalecają suplementację kwasów tłuszczowych Omega 3 i witaminy D. Pozostałe zalecenia przy hiperlipidemii:

  • rzucenie palenia papierosów;
  • unikanie stresu;
  • regularne badania kontrolne;
  • eliminacja alkoholu z diety;
  • spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odstępach około 3 godzin.

Przy hiperlipidemii zawsze warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym, który pomoże ustalić zbilansowaną, zdrową dietę. Zazwyczaj domowe postępowanie jest wystarczające. W skrajnych przypadkach lekarz musi zalecić jednak leki wiążące kwasy tłuszczowe, statyny, fibraty lub inne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Włochal M., Grzymisławski M., Hiperlipidemie wtórne – patogeneza i leczenie, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2016.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *