
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Choroba Parkinsona to jedno z najczęściej występujących schorzeń neurodegeneracyjnych tuż po chorobie Alzheimera. Na chorobę Parkinsona chorują głównie osoby rasy białej, szczególnie po ukończeniu 60 roku życia.
Choroba Parkinsona przyczynia się do spowolnienia układu ruchu, sztywności mięśni, zaburzenia chodu oraz odruchów postawy ciała. Schorzenie następuje w skutek zaniku komórek nerwowych i substancji czynnych, a także odkładania się w komórkach alfa-synukleiny, a więc nieprawidłowego białka, które tworzy złogi w centralnym układzie nerwowym oraz autonomicznym układzie nerwowym. U osób chorych można zaobserwować zarówno objawy ruchowe jak i pozaruchowe, do których należą zaburzenia nastroju, snu, upośledzenie węchu oraz zaburzenia funkcji poznawczych.
Rozpoznanie choroby opiera się na podstawie kryteriów klinicznych. Objawy, które są konieczne do postawienia diagnozy to spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie spoczynkowe.
Chorzy na Parkinsona oprócz objawów związanych z układem ruchu wykazują również symptomy skórne, które mogą być spowodowane przyjmowaniem leków dopaminergicznych. Wśród głównych schorzeń można wyróżnić:
Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła zapalna choroba skóry, która cechuje się nawracającym charakterem. Czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju choroby jest m.in. podwyższony poziom trójglicerydów oraz cholesterolu, zwiększone wydzielanie sebum skóry, obniżony poziom skwalenu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Innym czynnikiem może być nadprodukcja drożdży Malassezia spp. Warto podkreślić, że grzyb ten rozwija się w środowisku tłuszczowym i naturalnie bytuje na skórze.
Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się zmianami rumieniowo-złuszczającymi. Objawy te zwykle występują na twarzy, plecach oraz owłosionej skórze głowy. W przypadku choroby bardzo istotna jest pielęgnacja skóry. Zapobiega ona zarówno nawrotom jak i nasileniu objawów. Kluczowym czynnikiem jest stosowanie produktów zawierających związki przeciwgrzybicze oraz w delikatny sposób złuszczające. Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry powinny unikać stresu, słońca oraz czynników drażniących skórę.
Aby w jak największym stopniu zminimalizować symptomy ŁZS stosuje się dwa rodzaje leczenia – miejscowe i ogólne. Pierwsze polega na podaniu środków przeciwgrzybiczych oraz przeciwzapalnych. Początkowa faza obejmuje silne złuszczenie skóry w celu odsunięcia martwych komórek naskórka. W następnym etapie nakładany jest odpowiedni produkt w postaci szamponów, żeli lub maści, aby składniki produktów mogły wniknąć do głębokich warstw skóry.
Zaburzenia procesu potliwości dotykają 30% wszystkich chorych na Parkinsona. Jest to tzw. objaw autonomiczny, do których należy również ślinotok oraz zaburzenia mięśni zwieraczy. Warto podkreślić, że pocenie często może być asymetryczne.
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który rozwija się z komórek barwnikowych. Choroba lokalizuje się głównie w tkankach skóry, jednak nie wykluczone jest, że może dotyczyć błon śluzowych, gałki ocznej czy opon mózgowo-rdzeniowych. U osób z jasną skórą występuje zwiększone ryzyko rozwoju czerniaka. W związku z tym zaleca się stosowanie kremów z wysokim współczynnikiem SPF oraz ograniczenie ekspozycji skóry na słońce.
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy, która cechuje się obrzękiem i rumieniem przy jednoczesnym odczuciu pieczenia oraz bólu. Ponadto na skórze można zaobserwować teleangiektazje, krosty oraz grudki. Warto podkreślić, że przyczyny powstawania trądziku różowatego są tematem złożonym. Na jego rozwój wpływa odporność organizmu, zaburzenia ze strony układu krążenia, promieniowanie UV, infekcje, wolne rodniki.
Osoby z chorobą Parkinsona oprócz objawów związanych z układem kostnym, mięśniowym oraz nerwowym wykazują również objawy skórne. Łojotokowe zapalenie skóry, czerniak, nadmierna potliwość czy trądzik różowaty to jedne z najczęściej występujących zmian skórnych. W związku z tym u pacjentów z chorobą Parkinsona należy szczególną uwagę poświęcić pielęgnacji skóry nie tylko w nasilonym stadium choroby, ale również na co dzień, kiedy objawy chorób dermatologicznych nie się nasilone.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Aktualności
Psychiczne aspekty niepłodności
Paleta cieni Butterfly od AFFECT
Pielęgnacja twarzy – krok po kroku
Zostań z nami
Polecane artykuły