Choroba Parkinsona to jedno z najczęściej występujących schorzeń neurodegeneracyjnych tuż po chorobie Alzheimera. Na chorobę Parkinsona chorują głównie osoby rasy białej, szczególnie po ukończeniu 60 roku życia.
Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona przyczynia się do spowolnienia układu ruchu, sztywności mięśni, zaburzenia chodu oraz odruchów postawy ciała. Schorzenie następuje w skutek zaniku komórek nerwowych i substancji czynnych, a także odkładania się w komórkach alfa-synukleiny, a więc nieprawidłowego białka, które tworzy złogi w centralnym układzie nerwowym oraz autonomicznym układzie nerwowym. U osób chorych można zaobserwować zarówno objawy ruchowe jak i pozaruchowe, do których należą zaburzenia nastroju, snu, upośledzenie węchu oraz zaburzenia funkcji poznawczych.
Rozpoznanie choroby opiera się na podstawie kryteriów klinicznych. Objawy, które są konieczne do postawienia diagnozy to spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie spoczynkowe.
Zaburzenia skórne w chorobie Parkinsona
Chorzy na Parkinsona oprócz objawów związanych z układem ruchu wykazują również symptomy skórne, które mogą być spowodowane przyjmowaniem leków dopaminergicznych. Wśród głównych schorzeń można wyróżnić:
- łojotokowe zapalenie skóry;
- zaburzenia procesu potliwości;
- skłonność do rozwoju czerniaka;
- trądzik różowaty.
1. Łojotokowe zapalenie skóry.
Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła zapalna choroba skóry, która cechuje się nawracającym charakterem. Czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju choroby jest m.in. podwyższony poziom trójglicerydów oraz cholesterolu, zwiększone wydzielanie sebum skóry, obniżony poziom skwalenu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Innym czynnikiem może być nadprodukcja drożdży Malassezia spp. Warto podkreślić, że grzyb ten rozwija się w środowisku tłuszczowym i naturalnie bytuje na skórze.
Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się zmianami rumieniowo-złuszczającymi. Objawy te zwykle występują na twarzy, plecach oraz owłosionej skórze głowy. W przypadku choroby bardzo istotna jest pielęgnacja skóry. Zapobiega ona zarówno nawrotom jak i nasileniu objawów. Kluczowym czynnikiem jest stosowanie produktów zawierających związki przeciwgrzybicze oraz w delikatny sposób złuszczające. Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry powinny unikać stresu, słońca oraz czynników drażniących skórę.
Aby w jak największym stopniu zminimalizować symptomy ŁZS stosuje się dwa rodzaje leczenia – miejscowe i ogólne. Pierwsze polega na podaniu środków przeciwgrzybiczych oraz przeciwzapalnych. Początkowa faza obejmuje silne złuszczenie skóry w celu odsunięcia martwych komórek naskórka. W następnym etapie nakładany jest odpowiedni produkt w postaci szamponów, żeli lub maści, aby składniki produktów mogły wniknąć do głębokich warstw skóry.
2. Zaburzenia procesu potliwości.
Zaburzenia procesu potliwości dotykają 30% wszystkich chorych na Parkinsona. Jest to tzw. objaw autonomiczny, do których należy również ślinotok oraz zaburzenia mięśni zwieraczy. Warto podkreślić, że pocenie często może być asymetryczne.
3. Czerniak.
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który rozwija się z komórek barwnikowych. Choroba lokalizuje się głównie w tkankach skóry, jednak nie wykluczone jest, że może dotyczyć błon śluzowych, gałki ocznej czy opon mózgowo-rdzeniowych. U osób z jasną skórą występuje zwiększone ryzyko rozwoju czerniaka. W związku z tym zaleca się stosowanie kremów z wysokim współczynnikiem SPF oraz ograniczenie ekspozycji skóry na słońce.
4. Trądzik różowaty.
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy, która cechuje się obrzękiem i rumieniem przy jednoczesnym odczuciu pieczenia oraz bólu. Ponadto na skórze można zaobserwować teleangiektazje, krosty oraz grudki. Warto podkreślić, że przyczyny powstawania trądziku różowatego są tematem złożonym. Na jego rozwój wpływa odporność organizmu, zaburzenia ze strony układu krążenia, promieniowanie UV, infekcje, wolne rodniki.
Podsumowanie
Osoby z chorobą Parkinsona oprócz objawów związanych z układem kostnym, mięśniowym oraz nerwowym wykazują również objawy skórne. Łojotokowe zapalenie skóry, czerniak, nadmierna potliwość czy trądzik różowaty to jedne z najczęściej występujących zmian skórnych. W związku z tym u pacjentów z chorobą Parkinsona należy szczególną uwagę poświęcić pielęgnacji skóry nie tylko w nasilonym stadium choroby, ale również na co dzień, kiedy objawy chorób dermatologicznych nie się nasilone.
Bibliografia
- Morawiec M., Kosmetologia Estetyczna, Zaburzenia skórne w chorobie Parkinsona, 6/2020.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |