Komórki Leydiga występują w męskich gonadach. Pełnią funkcje odżywcze oraz wydzielają męskie hormony, zwane androgenami, pozostając przy tym pod stałą kontrolą przysadki mózgowej. W ich skład wchodzą przede wszystkim testosteron i dihydrotestosteron. Mają typowe cechy komórek gruczołowych, sterydogennych. Znajdują się w przestrzeniach śródmiąższowych męskich jąder.
Komórki Leydiga – charakterystyka
Tkanka śródmiąższowa wraz z naczyniami krwionośnymi oraz produkującymi androgeny komórkami Leydiga znajduje się pomiędzy kanalikami nasiennymi. Stanowią one blisko 80% masy jądra u dorosłego mężczyzny. Pojedynczy kanalik ma do 1 metra długości, a gdyby rozciągnąć je wszystkie i ułożyć razem, ich całkowita długość byłaby równa długości 2,5 boisk do piłki nożnej. Daje to obraz niezwykle bogatej budowy męskich jąder, a kluczową rolę w ich funkcjonowaniu odgrywają właśnie komórki Leydiga, zajmujące około 12% objętości jądra.
Komórki Leydiga posiadają charakterystyczną budowę, gdyż występują w nich tzw. kryształki Reinkego. Są specyficzne wyłącznie dla tych komórek, nie spotkamy ich w żadnym innym miejscy w organizmie człowieka.
Są one aktywne u płodu, gdy testosteron jest niezbędny do właściwego rozwoju męskich cech płciowych. Po narodzinach ulegają inaktywacji, wznawiając swoją czynność w okresie dojrzewania. Mówi się, że komórki Leydiga są kontrolowane przez przysadkę mózgową, ponieważ ich czynność w dużej mierze zależy od hormonu luteinizującego (LH) i HCG wydzielanych właśnie przez tą strukturę ośrodkowego układu nerwowego. Odbywa się to na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Postęp medycyny, także w zakresie diagnostyki, sprawił, że wskazano jedną z przyczyn męskiej niepłodności. Jest to obecność przeciwciał przeciwko komórkom Leydiga.
Funkcje komórek Leydiga
Główną i najważniejszą funkcją komórek Leydiga jest produkcja hormonów, zwłaszcza testosteronu i reniny. Testosteron:
- odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu funkcji seksualnych;
- zwiększa libido i pozwala utrzymać erekcję;
- utrzymuje funkcje nabłonka w kanalikach nasiennych;
- odpowiada za rozwój męskich narządów płciowych i męskich cech płciowych (ton głosu, owłosienie ciała czy rozkład tkanki tłuszczowej).
Z kolei renina:
- utrzymuje stężenie sodu i potasu w organizmie;
- podnosi ciśnienie tętnicze krwi;
- pobudza wydzielanie aldosteronu.
Zbiór wszystkich komórek Leydiga nazywa się fachowo gruczołem śródmiąższowym jądra. W przypadku niepłodności lub atrofii (zaniku) jąder pojawiającej się po skróceniu powrózka nasiennego zaleca się wykonanie badań przeciwciał przeciwko komórkom Leydiga.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Słowikowska-Hilczer J., Szarras-Czapnik M., Marchlewska K., Filipiak E., Oszukowska E., Walczak-Jędrzejowska R., Kula K., Zespół dysgenetycznych jąder: patogeneza i konsekwencje kliniczne, Endokrynologia Pediatryczna, 12/2013.
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.