Dziewica to inaczej dziewczyna lub kobieta, która nigdy nie odbywała żadnych stosunków seksualnych. Pojęcie to utożsamia się z niewinnością, czystością i brakiem doświadczenia w sferze seksualnej. W wielu krajach świata dziewictwo jest warunkiem niezbędnym do zamążpójścia. Wokół dziewictwa krąży wiele mitów, a jednym z nich jest przekonanie, że każda dziewica posiada błonę dziewiczą.
Kto to dziewica?
Dziewicą nazywa się każdą osobę płci żeńskiej, która w ciągu swojego życia nie odbyła jeszcze stosunku seksualnego z mężczyzną, bez względu na jej wiek. Dziewica może mieć zatem zarówno 15 lat, jak i 60.
Błona dziewicza a dziewictwo
Błona dziewicza jest w rzeczywistości niewielkim kawałkiem bardzo elastycznej skóry, przytwierdzonym do ścian pochwy tuż przy wejściu do niej. Nie zakrywa całkowicie wejścia do pochwy, posiada w swoim obrębie otwór lub kilka otworów, przez które przedostaje się krew menstruacyjna. Po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego dochodzi do znacznego rozciągnięcia błony dziewiczej, co może (ale wcale nie musi) powodować dyskomfort i niewielkie krwawienie. Co ciekawe, wiele dziewcząt i kobiet wcale nie posiada błony dziewiczej lub doszło do jej rozciągnięcia na długo przed odbyciem stosunku seksualnego. Możliwymi przyczynami tego stanu jest choćby jazda na rowerze, jazda konna, korzystanie z tamponów czy profilaktyczne badania ginekologiczne.
Czy każdy pierwszy stosunek seksualny boli?
Ból odczuwany przez dziewicę podczas pierwszego stosunku seksualnego bardzo rzadko wiąże się z faktycznym rozciąganiem czy przerywaniem błony dziewiczej (jeśli występuje). Znacznie częściej przyczyną jest brak doświadczenia i stres związany z nowymi doznaniami. Wykazano, że bardzo długa gra wstępna i odpowiednie podejście partnera eliminuje wszelkie dolegliwości związane z bólem czy dyskomfortem, a obecność błony dziewiczej nie ma z nimi nic wspólnego.
Udowadnianie dziewictwa
Lekarz ginekolog na podstawie badań ginekologicznych jest w stanie udowodnić kobiecie dziewictwo. W Polsce z tej usługi korzysta jednak bardzo małe grono kobiet. Znacznie większą popularność czynność znajduje w krajach wschodnich i azjatyckich, gdzie dziewictwo jest warunkiem koniecznym do zamążpójścia. W niektórych społecznościach wciąż przedstawia się prześcieradło po nocy poślubnej, które powinno nosić ślady krwi jako dowód dziewictwa kobiety. Jest to mocno krzywdząca praktyka zwłaszcza w stosunku do Pań, które nie krwawiły, a mimo tego były dziewicami.
Utrata dziewictwa
Istnieją definicje mówiące, że utrata dziewictwa może nastąpić jedynie podczas stosunku płciowego uprawianego za obopólną zgodą. Zgodnie z tym twierdzeniem nie można utracić dziewictwa wskutek gwałtu. Jeśli do niego doszło i w efekcie kobieta straciła błonę dziewiczą, może dokonać rekonstrukcji błony dziewiczej (zabieg ginekologiczny kosztujący około 3 tys. zł), która w niektórych krajach jest refundowana dla ofiar gwałtu. Podczas dobrowolnej utraty dziewictwa nie ma znaczenia, czy stosunek seksualny odbył się między kobietą a mężczyzną czy między osobami jednopłciowymi.
Badanie ginekologiczne dziewicy
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się po wystąpieniu pierwszej miesiączki, nawet jeśli dziewczyna wciąż pozostaje dziewicą. Samo badanie przebiega nieco inaczej niż w przypadku kobiet, które już współżyły, dlatego informację o swoim dziewictwie należy zgłosić na samym początku. Ginekolog użyje do oględzin wnętrza pochwy wziernika o mniejszym rozmiarze, dzięki któremu pobranie materiału biologicznego do cytologii będzie możliwe, jednak nie naruszy błony dziewiczej. W przypadku dziewic nie wykonuje się również USG przezpochwowego. USG odbywa się przez powłoki brzuszne i/lub przez odbyt.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Drabik L., Kubiak-Sokół A., Sobol E., Słownik języka polskiego PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
- Filipek K., Marcyniak M., Zarys historii problematyki dziewictwa w Polsce, Seksuologia Polska, 1/2011.
- Filipek K., Marcyniak M., Chirurgiczna rekonstrukcja błony dziewiczej. Piętnaście lat później, Seksuologia Polska, 10/2012.
- Raszewska-Żurek B., Kobieca cnota. Próba zrozumienia ewolucji znaczenia cnoty na przestrzeni wieków, Warszawa 2011.