Implanty piersi są chirurgicznie wstawiane kobietom celem powiększenia piersi, czyli poprawy ich ogólnego wyglądu. Stają się wówczas nie tylko rozmiarowo większe, ale i jędrniejsze, zachowując swój kształt na stałe. Przed podjęciem decyzji o operacji warto spróbować domowych metod na zwiększenie objętości biustu, z ćwiczeniami siłowymi klatki piersiowej na czele. Często okazuje się, że aktywność fizyczna w połączeniu z pielęgnacją biustu i właściwym doborem bielizny są wystarczające.
Co to są implanty piersi?
Implanty piersi to sztuczne uzupełnienie mające na celu trwałe powiększenie piersi. Każdy z nich składa się z otoczki zbudowanej z polimerów silikonu, wypełnionej solą fizjologiczną lub gęstym żelem silikonowym. Można spotkać także wersje wypełnione kombinacją obu tych substancji. Powierzchnia osłonki implantu może być zarówno gładka, jak i chropowata. Tutaj warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest silikon.
Silikony są inaczej polimerami z krzemu, tlenu, węgla i wodoru. Mogą występować w formie ciekłej, żelowej lub stałej, dlatego ich zastosowanie jest ogromne, a spotkać je możemy w różnych dziedzinach przemysłu, także w medycynie i kosmetologii.
Zobacz również: Rekonstrukcja piersi.
Czy silikon jest bezpieczny?
Kobiety decydujące się na operację powiększenia piersi często zadają sobie pytanie, czy silikon na stałe umieszczony w ciele jest bezpieczny i czy nie wywoła żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Warto przedstawić 3 wnikliwe analizy przeprowadzone przez 3 różne grupy badaczy.
Pierwsze wnioski wysnuli badacze Niezależnej Grupy Oceniającej w raporcie z 1998 roku. Stwierdzili, że nie istnieją żadne naukowe czy epidemiologiczne dowody potwierdzające powiązanie implantów piersi z chorobami tkanki łącznej. Odpowiedź biologiczna organizmu na silikon zgodna jest z konwencjonalnymi formami odpowiedzi organizmu na obecność ciała obcego i nie jest przejawem toksyczności.
Program Oceny Aspektów Technicznych i Naukowych stwierdził, nie istnieje powiązanie implantów piersi z poważnym zagrożeniem zdrowia czy wystąpieniem nowotworów i innych chorób przewlekłych. Uznali, że nawet karmienie piersią przez kobietę z powiększonym biustem nie wpływa na stan zdrowia jej dziecka. Badania prowadzono w 2000 roku.
Z kolei Instytut Medycyny w Stanach Zjednoczonych uznał, że karmienie piersią w przypadku kobiet z implantami jest bezpieczne, a już z całą pewnością nie można powiązać wpływu silikonu na kolejną generację dzieci z chorobami. Potwierdzili także wyniki badań swoich poprzedników, tym samym utwierdzając społeczeństwo, że operacja powiększania piersi nie ma negatywnych, długofalowych konsekwencji. Należy liczyć się jedynie z ewentualnymi powikłaniami i skutkami ubocznymi samej operacji, która jest ingerencją w ciało.
Dla kogo operacja powiększenia piersi?
Kobiecą pierś budują przede wszystkim przewody mleczne oraz tkanka gruczołowa, otoczona tkanką tłuszczową. To właśnie ona nadaje piersiom kształt i konsystencję. Pod piersią znajduje się mięsień piersiowy większy. Wiele czynników takich jak ciąża, (podczas której gruczoły piersiowe ulegają czasowemu powiększeniu), szybka utrata wagi ciała oraz efekt siły ciążenia wraz z upływem lat powodują rozciąganie skóry, co może powodować, iż piersi staną się bardziej wydłużone i obwisłe. Na operację powiększenia piersi decydują się więc zwykle 2 grupy kobiet – panie w wieku dojrzałym, niezadowolone z wyglądu swoich piersi wskutek upływu lat oraz panie, które uważają swój biust za zbyt mały.
Zobacz również: Biustonosz powiększający.
Warto wspomnieć również o rekonstrukcji piersi, do której używa się podobnych implantów. Na takie rozwiązanie decydują się kobiety po mastektomii, czyli operacji usunięcia piersi wskutek choroby nowotworowej. Rekonstrukcja piersi ma na celu odbudowę biustu, a więc przywrócenie pewności siebie i oczekiwanych przez wiele Pań walorów estetycznych ciała.
Zobacz również: Rak piersi – objawy i leczenie.
Implanty piersi – przeciwwskazania
Nie zawsze implanty piersi mogą zostać wstawione. Do najczęstszych przeciwwskazań do takiej operacji zaliczamy:
- ciążę lub okres karmienia piersią;
- toczeń rumieniowaty układowy, twardzinę układową lub inne autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej;
- ogólnoustrojowe infekcje, ropnie;
- zaburzenia anatomiczne, które mogłyby spowodować powikłania podczas operacji;
- brak zgody pacjentki;
- nieleczony, trwający nowotwór piersi;
- dodatni wywiad w kierunku nadwrażliwości na ciała obce umieszczane w organizmie.
Implanty piersi wstawiane są w znieczuleniu ogólnym, co trwa około 2 godzin. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje cięcie i wytwarza w tkance piersiowej kieszeń, do której następnie wkłada implant. Całość zamyka się za pomocą szwów chirurgicznych. Jeśli istnieją jakiekolwiek przyczyny, w efekcie których powrót do zdrowia będzie przedłużony lub utrudniony (choćby zaburzenia krzepnięcia krwi) także należy odroczyć wykonanie operacji.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Zabieg chirurgiczny wszczepienia żelowych implantów piersi, Wydawnictwo Mentor, 2018.
- Wardzyńska K., Wesołowska E., Wartość diagnostyczna badania mammograficznego po zabiegach plastycznych i rekonstrukcyjnych piersi, Journal of Oncology, 59/2009.