Implanty piersi

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Implanty piersi są chirurgicznie wstawiane kobietom celem powiększenia piersi, czyli poprawy ich ogólnego wyglądu. Stają się wówczas nie tylko rozmiarowo większe, ale i jędrniejsze, zachowując swój kształt na stałe. Przed podjęciem decyzji o operacji warto spróbować domowych metod na zwiększenie objętości biustu, z ćwiczeniami siłowymi klatki piersiowej na czele. Często okazuje się, że aktywność fizyczna w połączeniu z pielęgnacją biustu i właściwym doborem bielizny są wystarczające.

Implanty piersi

Co to są implanty piersi?

Implanty piersi to sztuczne uzupełnienie mające na celu trwałe powiększenie piersi. Każdy z nich składa się z otoczki zbudowanej z polimerów silikonu, wypełnionej solą fizjologiczną lub gęstym żelem silikonowym. Można spotkać także wersje wypełnione kombinacją obu tych substancji. Powierzchnia osłonki implantu może być zarówno gładka, jak i chropowata. Tutaj warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest silikon.

Silikony są inaczej polimerami z krzemu, tlenu, węgla i wodoru. Mogą występować w formie ciekłej, żelowej lub stałej, dlatego ich zastosowanie jest ogromne, a spotkać je możemy w różnych dziedzinach przemysłu, także w medycynie i kosmetologii.

Zobacz również: Rekonstrukcja piersi.

Czy silikon jest bezpieczny?

Kobiety decydujące się na operację powiększenia piersi często zadają sobie pytanie, czy silikon na stałe umieszczony w ciele jest bezpieczny i czy nie wywoła żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Warto przedstawić 3 wnikliwe analizy przeprowadzone przez 3 różne grupy badaczy.

Pierwsze wnioski wysnuli badacze Niezależnej Grupy Oceniającej w raporcie z 1998 roku. Stwierdzili, że nie istnieją żadne naukowe czy epidemiologiczne dowody potwierdzające powiązanie implantów piersi z chorobami tkanki łącznej. Odpowiedź biologiczna organizmu na silikon zgodna jest z konwencjonalnymi formami odpowiedzi organizmu na obecność ciała obcego i nie jest przejawem toksyczności.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Program Oceny Aspektów Technicznych i Naukowych stwierdził, nie istnieje powiązanie implantów piersi z poważnym zagrożeniem zdrowia czy wystąpieniem nowotworów i innych chorób przewlekłych. Uznali, że nawet karmienie piersią przez kobietę z powiększonym biustem nie wpływa na stan zdrowia jej dziecka. Badania prowadzono w 2000 roku.

Z kolei Instytut Medycyny w Stanach Zjednoczonych uznał, że karmienie piersią w przypadku kobiet z implantami jest bezpieczne, a już z całą pewnością nie można powiązać wpływu silikonu na kolejną generację dzieci z chorobami. Potwierdzili także wyniki badań swoich poprzedników, tym samym utwierdzając społeczeństwo, że operacja powiększania piersi nie ma negatywnych, długofalowych konsekwencji. Należy liczyć się jedynie z ewentualnymi powikłaniami i skutkami ubocznymi samej operacji, która jest ingerencją w ciało.

Dla kogo operacja powiększenia piersi?

Kobiecą pierś budują przede wszystkim przewody mleczne oraz tkanka gruczołowa, otoczona tkanką tłuszczową. To właśnie ona nadaje piersiom kształt i konsystencję. Pod piersią znajduje się mięsień piersiowy większy. Wiele czynników takich jak ciąża, (podczas której gruczoły piersiowe ulegają czasowemu powiększeniu), szybka utrata wagi ciała oraz efekt siły ciążenia wraz z upływem lat powodują rozciąganie skóry, co może powodować, iż piersi staną się bardziej wydłużone i obwisłe. Na operację powiększenia piersi decydują się więc zwykle 2 grupy kobiet – panie w wieku dojrzałym, niezadowolone z wyglądu swoich piersi wskutek upływu lat oraz panie, które uważają swój biust za zbyt mały.

Zobacz również: Biustonosz powiększający.

Warto wspomnieć również o rekonstrukcji piersi, do której używa się podobnych implantów. Na takie rozwiązanie decydują się kobiety po mastektomii, czyli operacji usunięcia piersi wskutek choroby nowotworowej. Rekonstrukcja piersi ma na celu odbudowę biustu, a więc przywrócenie pewności siebie i oczekiwanych przez wiele Pań walorów estetycznych ciała.

Zobacz również: Rak piersi – objawy i leczenie.

Implanty piersi – przeciwwskazania

Nie zawsze implanty piersi mogą zostać wstawione. Do najczęstszych przeciwwskazań do takiej operacji zaliczamy:

  • ciążę lub okres karmienia piersią;
  • toczeń rumieniowaty układowy, twardzinę układową lub inne autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej;
  • ogólnoustrojowe infekcje, ropnie;
  • zaburzenia anatomiczne, które mogłyby spowodować powikłania podczas operacji;
  • brak zgody pacjentki;
  • nieleczony, trwający nowotwór piersi;
  • dodatni wywiad w kierunku nadwrażliwości na ciała obce umieszczane w organizmie.

Implanty piersi wstawiane są w znieczuleniu ogólnym, co trwa około 2 godzin. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje cięcie i wytwarza w tkance piersiowej kieszeń, do której następnie wkłada implant. Całość zamyka się za pomocą szwów chirurgicznych. Jeśli istnieją jakiekolwiek przyczyny, w efekcie których powrót do zdrowia będzie przedłużony lub utrudniony (choćby zaburzenia krzepnięcia krwi) także należy odroczyć wykonanie operacji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zabieg chirurgiczny wszczepienia żelowych implantów piersi, Wydawnictwo Mentor, 2018.
  2. Wardzyńska K., Wesołowska E., Wartość diagnostyczna badania mammograficznego po zabiegach plastycznych i rekonstrukcyjnych piersi, Journal of Oncology, 59/2009.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *