
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Rekonstrukcja piersi to proces, który składa się z wielu etapów. Jej przeprowadzenie wiąże się z przejściem okresu rekonwalescencji, jednak w dłuższej perspektywie zwiększa pewność siebie oraz komfort w codziennym funkcjonowaniu.
Obecnie w Polsce istnieje możliwość wykonywania wszystkich sposobów poprawy wyglądu piersi. Ponadto niektóre z nich refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co ma kluczowe znaczenie dla wielu pacjentek.
W przypadku chęci lub konieczności wykonania rekonstrukcji biustu obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjentki o możliwości doboru właściwiej metody zabiegowej. Dodatkowo przed wyrażeniem ostatecznej zgody pacjentka musi otrzymać od lekarza prowadzącego informacje dotyczące rodzaju zalecanej metody, jej zaletach, ewentualnych wadach oraz powikłaniach i skutkach ubocznych.
Wśród najczęściej wykonywanych metod rekonstrukcji piersi wyróżnia się:
Wszczepianie implantu to jedna z najprostszych i najmniej obciążających metod rekonstrukcji piersi. Endoproteza (implant) zwykle występuje w formie poduszeczki wykonanej z polimeru silikonowego w owalnym kształcie lub anatomicznym (kroplowym). Implanty wypełnione są żelem silikonowym lub solą fizjologiczną. Wyróżnia się ich dwa rodzaje: podskórny, a także wszczepiany pod mięsień piersiowy oraz skórę.
Pierwszy z nich, a więc implant podskórny wykorzystuje się przy tzw. rekonstrukcji jednoczasowej, przy wycięciu całego gruczołu lub tylko jego części. Umieszcza się go w miejsce usuniętego gruczołu, a następnie pokrywa skórą. Niebywałą zaletą tego rodzaju zabiegu jest jego szybkość wykonania oraz zadowalający efekt kosmetyczny.
Wadą natomiast jest fakt, że implant, który umieszczony jest wyłącznie pod skórą jest dosyć łatwo wyczuwalny i nienaturalny podczas dotykania.
Z kolei implant wszczepiany pod mięsień piersiowy oraz skórę daje możliwość rekonstrukcji piersi niewielkich rozmiarów. Zabiegu z ich wykorzystaniem nie stosuje się u kobiet, u których przeprowadzono radykalną mastektomię piersi lub u pań po przebytej radioterapii.
Zabieg polega na stopniowym i powolnym rozciąganiu mięśnia oraz skóry, dzięki czemu istnieje możliwość utworzenia przestrzeni, w której umieszcza się implant. Kolejnym krokiem jest wszczepienie pustej torebki silikonowej, która wyposażona jest na końcu w cienki przewód i specjalny port. W momencie zagojenia się rany przez port implant wypełniany jest solą fizjologiczną. Metoda rozprężania tkanek obejmuje regularne podawanie płynu w odpowiednio określonym czasie, aż do momentu osiągnięcia oczekiwanego rozmiaru biustu. Po tym procesie usuwa się ekspander, a w miejscu rozprężenia tkanek podaje się implant wypełniony żelem silikonowym.
Rekonstrukcję z zastosowaniem własnych tkanek można wykonywać na kilka sposobów.
Warto podkreślić, że każdy zabieg operacyjny wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań bądź skutków ubocznych. W zabiegach rekonstrukcji piersi może dojść do częściowej lub całkowitej martwicy płata, zbierania się płynów pod płatem lub w okolicy rany. Do najbardziej poważnych skutków ubocznych po operacji można zaliczyć krwawienie wewnętrzne do płata lub drenów, co wiąże się z szybkim przeprowadzeniem reoperacji.
Mimo, że zabiegi z zastosowaniem implantów piersiowych czy ekspanderów należą do jednych z najprostszych można zaliczyć je niestety do metod z większą ilością powikłań. Sam implant nie przyczynia się do powstania skutków ubocznych. Jednak dla organizmu jest to ciało obce, które może z niewiadomych przyczyn spowodować przykurcz torebki łącznotkankowej, która otacza implant. Kolejny problem obejmuje przemieszczenie się implantu, co kwalifikuje się do chirurgicznej korekty. Warto podkreślić, że infekcje związane z implantem zdarzają się rzadko, jeśli natomiast do tego dojdzie warto usunąć go po upływie 6 miesiącach.
Rekonstrukcja piersi własną tkanką również wiąże się z ryzykiem powikłań. Należy do nich utrata czucia (całkowita lub częściowa), a także częściowa lub całkowita martwica tkanek. Może pojawić się również przepuklina brzuszna. Z kolei zabiegi wykorzystujące mięsień grzbietu niosą za sobą ryzyko ograniczenia ruchomości ręki po stronie operowanej.
Czynniki, które warunkują występowanie powikłań lub skutki uboczne po rekonstrukcji piersi to:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły