Problemy z zajściem w ciążę

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Problemy z zajściem w ciążę są współcześnie bardzo częste, zarówno w odniesieniu do kobiet, jak i do mężczyzn. Uznaje się, że wpływa na to wszechobecny, niekoniecznie zdrowy tryb życia oraz czynniki, na które nie zawsze mamy wpływ. Warto wiedzieć, że modyfikacja pewnych aspektów życia codziennego może w dużym stopniu przyczynić się do zwiększenia płodności.

Problemy z zajściem w ciążę

Kiedy możemy mówić o problemach z zajściem w ciążę?

O problemach z zajściem w ciążę możemy mówić wówczas, gdy przez okres 12. miesięcy, pomimo regularnego starania (współżycie podczas owulacji bez zabezpieczeń) nie doszło do zapłodnienia. Co ważne, nie należy w tym czasie stosować żadnych metod antykoncepcyjnych. Szacuje się, że problem dotyczy aż do 16% populacji w wieku rozrodczym.

Z czego mogą wynikać problemy z zajściem w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć wiele przyczyn, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Często są to choroby ogólnoustrojowe i przewlekłe, które bezpośrednio wpływają na płodność, m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyczyną problemów z zajściem w ciążę mogą być również niektóre leki, szczególnie te stosowane przewlekle. Mowa np. o antybiotykach, środkach na serce czy lekach immunosupresyjnych. Znacznie częściej trudności z poczęciem wynikają jednak ze współczesnego stylu życia, czyli:

  • nieprawidłowego odżywiania się;
  • wszechobecnego stresu;
  • braku aktywności fizycznej;
  • noszenia zbyt ciasnej odzieży;
  • braku odpowiedniej ilości snu i wypoczynku;
  • przebytych urazów, szczególnie okolicy genitalnej.

Niepłodność a styl życia

W jaki sposób styl życia wpływa na płodność? Nieodpowiednia dieta sprawia, że składniki odżywcze niezbędne do zachowania ruchliwości plemników nie są dostarczane do jąder, przez co komórki płciowe mężczyzn nie są na tyle sprawne, aby dotrzeć do komórki jajowej kobiety. W przypadku kobiet nieprawidłowa dieta sprawia, że podziały komórkowe zachodzą w sposób błędny i zwiększa się liczba samoistnych poronień w pierwszych tygodniach ciąży. Stres sprawia, że tkanki nie są odpowiednio rozluźnione, a tym samym ukrwione i dotlenione. W efekcie nie pełnią swoich funkcji tak, jak powinny. Podobnie działa brak aktywności fizycznej. Noszenie zbyt ciasnej odzieży jest czynnikiem ważnym szczególnie u mężczyzn, ucisk na jądra sprawia, że plemniki nie są produkowane w odpowiednich ilościach, a ich kondycja jest znacznie upośledzona.

Sposoby na problemy z zajściem w ciążę

Jeśli przez rok czasu nie ma efektów starań o dziecko, warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Wykluczą one wrodzoną, bezwzględną bezpłodność. Takie badania powinni wykonać obydwoje partnerzy. Jeśli nie ma przeciwwskazań do starań o potomstwo i jest to medycznie możliwe, powinno się zwrócić uwagę na wspomniany styl życia. Warto:

  • unikać stresu, znaleźć uspokajające hobby;
  • jeśli to możliwe – wyjechać wspólnie na dłuższe wczasy tylko we dwoje;
  • wzbogacić dietę o związki wspierające płodność – cynk, koenzym Q10, witaminę D, witaminę E, kwas foliowy;
  • pić odpowiednią ilość wody, przynajmniej 1,5 l dziennie;
  • wysypiać się (można wspomagać się aromaterapią);
  • unikać alkoholu, papierosów i innych używek zwiększających bezpłodność;
  • regularnie uprawiać aktywność fizyczną, wskazane jest pływanie, spacery, jogging, taniec.

Jeśli przyczyną trudności jest przewlekła choroba ogólnoustrojowa należy dążyć do jej wyrównania pod okiem lekarza. Być może przepisze on zamienne leki, które nie będą w tak dużym stopniu ingerowały w płodność. Przede wszystkim jednak należy się uspokoić, wiele par zachodzi w ciążę w momencie, gdy przestają się o to usilnie starać. Dzieje się tak, ponieważ starania o dziecko z kalendarzem w ręce zwiększają poziom stresu, co tylko przekłada się na problemy z zajściem w ciążę.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Makara-Studzińska M., Wdowiak A., Bakalczuk G., Bakalczuk S., Kryś K., Problemy emocjonalne wśród par leczonych z powodu niepłodności, Polish Sexology, 10/2012.
  2. Kuczyński W., Kurzawa R., Oszukowski P., Pawelczyk L., Poręba R., Radowicki S., Szamatowicz M., Wołczyński S., Rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności – skrót, Ginekologia Polska, 83/2012.
  3. Górna I., Wpływ sposobu żywienia oraz wybranych parametrów stylu życia na płodność i rozrodczość kobiet, Poznań 2014.
  4. Przysławski J., Górna I., Florek E., Szymanowski K., Rola wybranych składników pożywienia w profilaktyce niepłodności u kobiet, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *