Diagnostyka cytologiczna to ważna kwestia w zachowaniu profilaktyki przeciwnowotworowej, a co za tym idzie zdrowia ogólnego. Pozwala na przeprowadzenie badań pod kątem ogólnego stanu nabłonka szyjki macicy oraz pochwy.
Pobieranie rozmazu cytologicznego – zasady
Aby badanie cytologiczne było wykonane w sposób prawidłowy rozmaz powinien być pobrany od pacjentki przed badaniem ginekologicznym, przed badaniem USG z zastosowaniem sondy dopochwowej oraz nie w czasie miesiączki. Ponadto pacjentka powinna powstrzymać się od współżycia przez czas 2-3 dni, które będą poprzedzać badanie. Warto podkreślić, że ciąża nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania.
Zobacz również: Cytologia – jak się przygotować do badania?
Po aplikacji nie zwilżonego żelem wziernika do pochwy, a także uwidocznieniu szyjki macicy specjalista powinien ocenić czy konieczne jest osuszenie szyjki macicy z nadmiaru treści znajdującej się w pochwie lub usunięcie śluzu. Materiał do badania lekarz pobiera z całej tarczy części pochwowej, strefy przejściowej oraz kanału szyjki macicy do głębokości 1 cm. Materiał pobiera się zdrapując komórki z powierzchni narządów. Zwykle jednym z najtrudniejszych etapów badania jest pobranie komórek z kanału szyjki macicy.
Kolejną procedurą jest równomierne rozprowadzenie cienkiej warstwy materiału po szkiełku podstawowym, nie dociskając zbyt mocno szpatułki, aby nie zniszczyć struktury komórek. Materiał badawczy powinien być w szybkim tempie utrwalony na skutek zanurzenia szkiełka w alkoholu 96% na czas 10 minut. Każde szkiełko powinno być oznakowane, zaś do niego powinien być dołączony formularz skierowania pacjentki. Pobrane materiały mogą być przechowywane przez kilka dni w temperaturze pokojowej, a następnie przekierowane do pracowni cytologicznej, gdzie są poddawane dokładnej analizie.
Diagnostyka cytologiczna – ocena preparatów cytologicznych
Cytolog powinien w pierwszej kolejności stwierdzić czy rozmaz jest reprezentatywny, a więc czy zawiera komórki nabłonka paraepidermoidalnego, nabłonka gruczołowego, strefy przejściowej oraz czy jego grubość jest właściwa, a także czy utrwalenie preparatu przebiegło w sposób prawidłowy. Jeśli rozmaz nie jest reprezentatywny, wówczas zleca się ponowne badanie cytologiczne.
Diagnostyka cytologiczna – podsumowanie
Profilaktyka cytologiczna, do której należy badanie cytologiczne szyjki macicy stanowi często rozpoznanie nowotworów u kobiet, również tych najmłodszych. Warto podkreślić, że badanie jest łatwe i szybkie do przeprowadzania, a także bezbolesne oraz bezpieczne.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.