Diagnostyka cytologiczna

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Diagnostyka cytologiczna to ważna kwestia w zachowaniu profilaktyki przeciwnowotworowej, a co za tym idzie zdrowia ogólnego. Pozwala na przeprowadzenie badań pod kątem ogólnego stanu nabłonka szyjki macicy oraz pochwy

Diagnostyka cytologiczna

Pobieranie rozmazu cytologicznego – zasady

Aby badanie cytologiczne było wykonane w sposób prawidłowy rozmaz powinien być pobrany od pacjentki przed badaniem ginekologicznym, przed badaniem USG z zastosowaniem sondy dopochwowej oraz nie w czasie miesiączki. Ponadto pacjentka powinna powstrzymać się od współżycia przez czas 2-3 dni, które będą poprzedzać badanie. Warto podkreślić, że ciąża nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania.

Zobacz również: Cytologia – jak się przygotować do badania?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Po aplikacji nie zwilżonego żelem wziernika do pochwy, a także uwidocznieniu szyjki macicy specjalista powinien ocenić czy konieczne jest osuszenie szyjki macicy z nadmiaru treści znajdującej się w pochwie lub usunięcie śluzu. Materiał do badania lekarz pobiera z całej tarczy części pochwowej, strefy przejściowej oraz kanału szyjki macicy do głębokości 1 cm. Materiał pobiera się zdrapując komórki z powierzchni narządów. Zwykle jednym z najtrudniejszych etapów badania jest pobranie komórek z kanału szyjki macicy.

Kolejną procedurą jest równomierne rozprowadzenie cienkiej warstwy materiału po szkiełku podstawowym, nie dociskając zbyt mocno szpatułki, aby nie zniszczyć struktury komórek. Materiał badawczy powinien być w szybkim tempie utrwalony na skutek zanurzenia szkiełka w alkoholu 96% na czas 10 minut. Każde szkiełko powinno być oznakowane, zaś do niego powinien być dołączony formularz skierowania pacjentki. Pobrane materiały mogą być przechowywane przez kilka dni w temperaturze pokojowej, a następnie przekierowane do pracowni cytologicznej, gdzie są poddawane dokładnej analizie.

Diagnostyka cytologiczna – ocena preparatów cytologicznych

Cytolog powinien w pierwszej kolejności stwierdzić czy rozmaz jest reprezentatywny, a więc czy zawiera komórki nabłonka paraepidermoidalnego, nabłonka gruczołowego, strefy przejściowej oraz czy jego grubość jest właściwa, a także czy utrwalenie preparatu przebiegło w sposób prawidłowy. Jeśli rozmaz nie jest reprezentatywny, wówczas zleca się ponowne badanie cytologiczne.

Diagnostyka cytologiczna – podsumowanie

Profilaktyka cytologiczna, do której należy badanie cytologiczne szyjki macicy stanowi często rozpoznanie nowotworów u kobiet, również tych najmłodszych. Warto podkreślić, że badanie jest łatwe i szybkie do przeprowadzania, a także bezbolesne oraz bezpieczne.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *