Profilaktyka piersi

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Profilaktyka piersi to bardzo ważny czynnik zmniejszania ryzyka rozwoju chorób nowotworowych, a co za tym idzie podnoszenia własnego bezpieczeństwa. Duży odsetek kobiet posiada obszerną wiedzę na temat tego kiedy oraz w jaki sposób badać piersi samodzielnie w domu. Mimo to praktyka mówi co innego i wciąż jest zjawiskiem mało popularnym.

Profilaktyka piersi

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi to jedno z głównych i podstawowych czynników warunkujących wykrycie choroby nowotworowej gruczołu piersiowego (raka piersi). Wykonywane w domu obejmuje dwa etapy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • skrupulatną obserwację;
  • badanie palpacyjne.

Obserwacja piersi polega na wytworzeniu tzw. własnej mapy piersi, dzięki której jesteśmy w stanie znacznie lepiej je poznać. Etap drugi czyli badanie palpacyjne obejmuje znalezienie oraz wyczucie pod opuszkami palców zgrubień lub stwardnień. Należy zaznaczyć, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na całkowite jej wyleczenie i wrócenie do pełni zdrowia. W związku z tym tak ważne jest samobadanie piersi oraz wykonywanie dodatkowych badań tj. mammografia, USG piersi czy rezonans magnetyczny.

Profilaktyka piersi

Warto mieć na uwadze fakt, że każda choroba może dotyczyć tkanek otaczających gruczoł piersiowy. Mogą być to zmiany łagodne, jednak istnieje również ryzyko chorób poważnych, do których zalicza się rak piersi. Bardzo ważną informacją jest fakt, że proces rozwoju choroby może przebiegać w sposób bezobjawowy. W związku z tym, aby uchronić organizm przed rozwojem nowotworu należy nie tylko samodzielnie się badać, ale również uczęszczać na regularne wizyty lekarskie.

W celu wykonania samodzielnego badania piersi należy:

  • stanąć przed lustrem oraz ocenić czy obie piersi są symetryczne. W tym celu należy dokładnie obejrzeć brodawki sutkowe, a także zwrócić szczególną uwagę na wszelkie zmiany typu: zmiana kształtu, wielkości lub koloru piersi;
  • stanąć przed lustrem i delikatnie pochylić się do przodu. Następnie ramię należy unieść nad głowę i obrócić się w bok. W takiej pozycji należy obejrzeć pierś i sprawdzić, czy nie występują w jej obszarze żadne zmiany w ułożeniu;
  • położyć się płasko na plecach i podłożyć niewielkich rozmiarów poduszkę lub ręcznik pod badane ramię. Drugie ramię natomiast ułożyć luźno wzdłuż ciała. W ten sposób należy dokładnie badać palpacyjnie doły pachowe w celu wykluczenia ewentualnych guzków lub zgrubień. Następnie dłonią należy przejść na zewnętrzną stronę piersi wykonując nią ruchy zgodne z kierunkiem wskazówek zegara;
  • położyć się płasko na plecach, następnie położyć prawe ramię pod głowę. Lewą ręką wykonywać ruchy okrężne wzdłuż górnej części obojczyka oraz tuż pod pachą. Analogicznie ruchy należy wykonać na drugiej piersi.

Jak często badać piersi

Samobadanie piersi należy wykonywać regularnie raz w miesiącu, w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Wszystko dlatego, że w tym momencie piersi są miękkie i nie bolą. Z kolei kobietom, u których miesiączkowanie już się zakończyło również zaleca się wykonywanie badania raz w miesiącu. Samobadanie piersi wykonuje się w domu, zwykle w ciepłym i komfortowym dla kobiety miejscu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *