
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Witamina C odgrywa znaczącą rolę w pielęgnacji skóry. Wszystko dzięki obecnym w jej składzie antyoksydantom, które spowalniają procesy jej starzenia się, a także pomocne są w niwelacji defektów w formie przebarwień czy rozszerzonych naczyń.
Witamina C stosuje się zarówno w sposób zewnętrzny jak i wewnętrzny, przez co niemal każdy miał z nią styczność. Najczęściej wykorzystuje się ją w celu zwalczania reakcji zapalnych, a także usprawnienia pracy układu immunologicznego. Jednak jaką rolę odgrywa ten związek w pielęgnacji skóry?
Kosmetyki na bazie witaminy C zapobiegają negatywnym skutkom działa promieni UV poprzez hamowanie tyrozynazy (enzym odpowiedzialny za zmianę barwnego prekursora melaniny w postać barwną). Działanie to wykazuje bezpośredni wpływ na rozjaśnienie zmian barwnikowych skóry. Ponadto dzięki obecności w reakcji syntezy kolagenu i elastyny, witamina C zwiększa jędrność oraz nawilżenie naskórka. Poprawia również jej jakość wspomagając redukcję blizn oraz rozstępów. Udowodnione zostały również właściwości przeciwzapalne witaminy C poprzez możliwość hamowania cytokin prozapalnych.
Należy podkreślić również korzystny wpływ witaminy C na naczynia krwionośne. Uszczelnia bowiem ich ściany jednocześnie zapobiegając rozszerzaniu oraz pękaniu i tworzeniu się tzw. teleangiektazji i wenektazji. Dodatkowo witamina C wiąże się z metalami ciężkimi występującymi w organizmie, a także ze szkodliwymi produktami przemiany materii zapobiegając ich szkodliwemu działaniu. Oczyszczony organizm z toksyn oprócz dobrego samopoczucia może odwdzięczyć się również zdrową i zadbaną skórą.
Witamina C zwalcza obecność wolnych rodników występujących w środowisku wodnym tkanki łącznej skóry oraz w tkance podskórnej, chroniąc tym włókna kolagenu i elastyny przed uszkodzeniem. Korzystne dla skóry jest łączenie witaminy C z innymi przeciwutleniaczami. Należy do nich m.in. rutyna, co przekłada się na znacznie dłużą aktywność tkankową.
Potwierdzone jest również, że zużycie witaminy C wzrasta w wyniku poparzeń słonecznych, podczas których w skórze występuje tzw. stres oksydacyjny, czyli „wylew” wolnych rodników tlenowych do tkanek. W związku z tym bardzo często zalecane jest stosowanie witaminy C podczas intensywnego opalania lub kiedy dochodzi do poparzeń słonecznych. Witamina C może być stosowana zarówno wewnętrznie (doustnie) oraz zewnętrznie (na skórę w postaci preparatów osłonowych).
Na początku należy zaznaczyć, że zabiegi opierające się na działaniu witaminy C powinny stanowić element pielęgnacji każdego rodzaju cery. Wszystko dzięki jej wszechstronnym właściwościom pielęgnacyjnym.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z preparatów, w których stężenie witaminy C jest większe niż 10%. Taką zawartość znajdziemy przede wszystkim w preparatach aktywnych, do których zalicza się serum. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju kuracja powinna trwać około 3 miesiące, a najlepsze efekty przynosi przed zastosowaniem kuracji z retinolem.
![]() |
BIO Acerola - naturalna witamina C
Bio Acerola to 100% naturalna witamina C, pozyskiwana z owoców wiśni Acerola. Rosną one na ekologicznej uprawie, gdzie zachowane są najwyższe standardy jakościowe. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły