
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Trądzik pospolity to bakteryjna choroba skóry, która dotyczy wielu osób w młodym wieku. Najczęściej jego objawy lokalizują się na twarzy, choć zdarza się, że nieestetyczne zmiany możemy zobaczyć również na plecach, szyi czy dekolcie. Badania wykazują, że trądzik dotyka obecnie aż 90% nastolatków i 25% osób dorosłych. Jak radzić sobie z tym problemem? Zanim udamy się do lekarza warto skorzystać z naturalnych metod łagodzenia objawów tej choroby. Poznajmy więc jak wyglądają domowe sposoby na trądzik.
Trądzik pospolity najczęściej spowodowany jest nadmierną pracą gruczołów łojowych. Wszelkie zaburzenia hormonalne oraz inne choroby człowieka stymulują gruczoły łojowe do pracy, a co za tym idzie do nadmiernej produkcji łoju. Oprócz zwiększonej pracy gruczołów łojowych zaangażowane w rozwój trądziku jest również nadmierne rogowacenie naskórka, a także niewłaściwy tryb życia, bakterie i wirusy pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Mimo że trądzik pospolity kiedyś uważany był za chorobę wieku młodzieńczego, dziś problem ten dotyczy również osób dorosłych między 35 a 40 rokiem życia.
Bardzo istotną rzeczą jest właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej oraz wdrożenie leczenia, ponieważ zaniedbany trądzik pospolity może pozostawić za sobą szereg trwałych śladów np. w postaci blizn czy przebarwień skóry. Dlatego też warto poznać kilka naturalnych sposobów leczenia cery problematycznej i co ważne, stosować je regularnie.
Drożdże spożywcze możemy wykorzystać dwojako – w formie płynnej, do picia oraz w postaci maseczki. 1/4 kostki drożdży należy rozgnieść z niewielką ilością wody, a następnie odstawić na 10 minut. Po tym czasie nałożyć na miejsce objęte trądzikiem. Maseczkę z drożdży zwykle utrzymuje się na skórze przez około 30 minut. Po tym czasie należy zmyć ciepłą wodą. Tego rodzaju maseczkę warto nakładać na skórę co 2 dni przez okres 4-5 tygodni.
Z kolei kurację z drożdży w formie płynnej przeprowadza się przez 10 dni z rzędu (bez żadnej przerwy), następnie należy ją przerwać. Jeden z popularnych przepisów mówi, aby drożdże zalać zimną, przegotowaną wodą, po czym je osłodzić. Napój należy schłodzić w lodówce przez kilka godzin, a później wypić.
Aloes to powszechna roślina o dobroczynnym i wszechstronnych właściwościach wpływających na naszą skórę. Działa nawilżająco, kojąco oraz przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Z tego względu roślina ta znalazła bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Aloes szczególnie polecany jest do pielęgnacji skór suchych, wrażliwych, tłustych i problematycznych.
Zielona glinka już w czasach starożytnych była wykorzystywana w pielęgnacji skóry i usuwaniu z niej toksyn. Glinka zielona bardzo dobrze sprawdza się w przypadku cer problematycznych i trądzikowych. Wykazuje ona bowiem działanie przeciwzapalne, łagodzące oraz zwęża rozszerzone pory skórne. Są one dość wyraźnie widoczne w przypadku cery tłustej, cery mieszanej i cery trądzikowej. Ponadto maseczka na bazie glinki zielonej w bardzo łatwy sposób usuwa ze skóry wszelkie zanieczyszczenia, które kumulują się w ciągu dnia.
Aby uzyskać oczekiwany efekt terapii bratkiem trójbarwnym, należy pamiętać o regularności jego stosowania. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty widoczne są po około miesiącu. Nie mniej jednak warto! Bratek trójbarwny przede wszystkim zmniejsza wydzielanie sebum skóry oraz zwiększa metabolizm organizmu, a co za tym idzie wpływa na naturalne oczyszczenie organizmu jak i skóry. Ponadto dodatkowym plusem spożywania takiej herbaty jest pozytywny wpływ na nasze włosy i paznokcie. Aby efekty były widoczne herbatę z bratka należy pić regularnie nawet 2-3 razy dziennie.
Nie od dziś wiadomo jakie właściwości wykazuje miód. Posiada on dobroczynny wpływ zarówno na nasz wygląd zewnętrzny jak i samopoczucie. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące, doskonale nawilża i koi skórę. Najczęściej miód do pielęgnacji skóry wykorzystuje się w postaci maseczki. Najlepiej połączyć go z odrobiną cynamonu, sokiem z cytryny oraz kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Maseczkę na skórze trzymamy około 20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą.
Domowe, a zarazem naturalne sposoby pielęgnacji i leczenia skóry należą do stosunkowo łatwych, a także tanich metod. Różnią się one nieco od specyfików przepisywanych przez lekarza, ponieważ stanowią one metodę mniej radykalną, przez co bardziej bezpieczną dla organizmu. Warto więc początkowo wypróbować domowe sposoby na trądzik, a w przypadku gdy nie sprostają naszym oczekiwaniom, wybrać metodę farmaceutyczną.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
5 odpowiedzi
Bratka piłam 10 lat temu i pamiętam, że to porzuciłam, bo był przeohydny i nic mi nie pomógł. Natomiast glinka jak najbardziej. Pomaga mi też peeling enzymatyczny, który sama rozrabiam z wodą 🙂
Nie mam trądziku jako takiego, ale co pewien czas pojawiają mi się na twarzy niedoskonałości. Właśnie wypróbowuję na nie niemal czysty żel aloesowy. Zobaczymy!
Ciekawy wpis. Na szczęście nie mam problemu z trądzikiem.
Nie mogę narzekać na twarz, nawet kiedy pojawiają się pojedyncze „niespodzianki”.
Dziękuję za garść przydatnej wiedzy. 🙂
Świetny post !
Nie wiem, jakie są przyczyny. Podejrzewam hormony swoje. Próbowałam leczyć pryszcze domowymi sposobami, ale nic to nie dawało. Pomógł mi dopiero żel z klindamycyna i kwasem retinowym mediqskin. Pryszcze szybko zaczęły znikać, a mimo to skóra nie była przesuszona