Lakier do włosów to kosmetyk, którego nie używa się na co dzień. Warto jednak wiedzieć o nim kilka cennych informacji. Produkt ten głównie stanowi pomoc w przypadku okazjonalnych spotkać, a także wtedy gdy chcemy, aby nasza fryzura przetrwała jak najdłużej w idealnym stanie.
Początek lakierów do włosów rozpoczął się w 1948 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to firma Chase Products Company opracowała, a następnie wyprodukowała ten kosmetyk.
Czym tak naprawdę jest lakier do włosów?
Lakier do włosów to nic innego jak alkoholowy, wodno-alkoholowy lub wodny roztwór żywicy. Najczęściej wykorzystywane żywice to:
- kopolimery akrylowe;
- octanu winylu;
- pochodne poliwinylopirolidonu.
Obecnie specjaliści tej dziedziny stosują głównie mieszaniny żywic polimerowych rozpuszczanych w etanolu z dodatkiem silikonów (mających za zadanie dodać włosom elastyczności, a także zapobiegać ich elektryzowaniu się), estrów kwasów tłuszczowych, a także środków pomocniczych takich jak filtry UV czy dodatki zapachowe i witaminy. Lakiery do włosów występujące w opakowaniach ciśnieniowych dodatkowo zawierają 20-60% gazu pędnego, który powoduje, że polimery znacznie łatwiej ulegają rozproszeniu.
Wartościowe składniki lakierów do włosów:
- aloes – wzmacnia strukturę włosów, a także dodaje im blasku. Ponadto ułatwia rozczesywanie oraz zapobiega rozdwajaniu się ich końcówek;
- witamina E – doskonale nawilża włosy oraz wzmacnia je. Jest składnikiem regenerującym, ponieważ należy do przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki odpowiadające za niszczenie struktury włosów;
- jedwab – zapewnia włosom gładkość, miękkość oraz chroni je przed wysuszeniem.
Lakier do włosów – jak działa?
Aplikując lakier na włosy rzadko zastanawiamy się w jaki sposób on działa i utrwala fryzurę. W momencie rozpylania go dochodzi do odparowania alkoholu, a następnie połączenia się cząsteczek polimerów, które osadzają się na powierzchni włosa. Cząsteczka polimeru „zastyga” w miejscu gdzie włosy krzyżują się i tym samym wzmacniają ich konstrukcję.
Z tego też względu zdecydowanie łatwiej wzmocnić włosy lekko splątane niż gładko uczesane, ponieważ więcej jest w nich skrzyżowanych miejsc. Dodatkowo polimery posiadają funkcje nieprzepuszczania wilgoci jaka mogłaby się dostać do wnętrza włosa, przez co ułożone włosy nie tracą swojej trwałości. Warto zaznaczyć, że to właśnie wilgoć stanowi główną przyczynę niszczenia się ułożonej fryzury.
Lakier do włosów i jego rodzaje
Występuje wiele rodzajów lakierów do włosów. W zależności od wykorzystania typu żywicy oraz dodatków uzyskuje się lakiery o różnym stopniu trwałości, sztywności i odporności. Wyróżniamy:
- lakiery suche – są najbardziej popularnym rodzajem lakierów do włosów. Zwykle dostępne są wyłącznie w sprayu. Lakier aplikowany na włosy suche działa bardzo szybko, ponieważ alkohol w szybkim tempie z niego odparowuje. Lakiery suche to jedna z lepszych opcji, ponieważ są bardziej delikatne dla włosów nich lakiery mokre. Przeznaczone są wyłącznie do ostatecznego wykańczania fryzur.
- lakiery mokre – stosowane są na włosy mokre. Bez różnicy czy są one osuszone ręcznikiem czy świeżo umyte. Mówi się, że tego rodzaju lakiery są bardziej trwałe i stosuje się je jako podstawę do dalszej stylizacji włosów. Zwykle dostępne są w formie atomizerów.
Czy lakier do włosów niszczy włosy?
Jak się okazuje, lakier do włosów zawiera sporo składników chemicznych o mało znanej nam nazwie. Występują w nim jednak również dodatki w postaci witamin czy związków poprawiających ich kondycję takich jak aloes czy jedwab. Dużą cechą tego rodzaju kosmetyków jest jednak fakt, że nie występują w naszej codziennej pielęgnacji. Dlatego też ich sporadyczne stosowanie nie powinno negatywnie wpłynąć na ogólny stan naszych włosów.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
9 Responses
A ja używam lakieru prawie codziennie :/
Ja lakieru używam raz czy dwa w tygodniu, ale mam nadzieję, że to nie za często 🙂
Na szczęście lakieru używam tylko na większe wyjścia 🙂
Na szczęście lakieru nie używam prawie wcale, no chyba na specjalne okazje typu ślub 🙂
jestem dziwna jak na kobietę (podobno), bo nie używam ani suszarki, ani prostownicy, ani lokówki ani właśnie lakieru 😀 i to nie z powodów jakiś eko czy coś tylko z własnego lenistwa 😉 na szczęście moje włosy się same układają więc nie stanowi to większego problemu, ale artykuł sam w sobie muszę przyznać ciekawy, a przede wszystkim interesująco napisany 🙂
Ja bez lakieru mam turbo przyklap na głowie 😀
Nie korzystam z lakierów. Ogólnie unikam produktów do stylizacji włosów.
lakieru używam bardzo sporadycznie. Moje włosy nie lubia go za bardzo, plączą sie strasznie kiedy go używam
Nie używam lakierów prawie w ogóle, ale przeczytałam z zainteresowaniem. Nie miałam pojęcia jak to działa, a taka wiedza może się przydać