
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Lakier do włosów to kosmetyk, którego nie używa się na co dzień. Warto jednak wiedzieć o nim kilka cennych informacji. Produkt ten głównie stanowi pomoc w przypadku okazjonalnych spotkać, a także wtedy gdy chcemy, aby nasza fryzura przetrwała jak najdłużej w idealnym stanie.
Początek lakierów do włosów rozpoczął się w 1948 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to firma Chase Products Company opracowała, a następnie wyprodukowała ten kosmetyk.
Lakier do włosów to nic innego jak alkoholowy, wodno-alkoholowy lub wodny roztwór żywicy. Najczęściej wykorzystywane żywice to:
Obecnie specjaliści tej dziedziny stosują głównie mieszaniny żywic polimerowych rozpuszczanych w etanolu z dodatkiem silikonów (mających za zadanie dodać włosom elastyczności, a także zapobiegać ich elektryzowaniu się), estrów kwasów tłuszczowych, a także środków pomocniczych takich jak filtry UV czy dodatki zapachowe i witaminy. Lakiery do włosów występujące w opakowaniach ciśnieniowych dodatkowo zawierają 20-60% gazu pędnego, który powoduje, że polimery znacznie łatwiej ulegają rozproszeniu.
Aplikując lakier na włosy rzadko zastanawiamy się w jaki sposób on działa i utrwala fryzurę. W momencie rozpylania go dochodzi do odparowania alkoholu, a następnie połączenia się cząsteczek polimerów, które osadzają się na powierzchni włosa. Cząsteczka polimeru „zastyga” w miejscu gdzie włosy krzyżują się i tym samym wzmacniają ich konstrukcję.
Z tego też względu zdecydowanie łatwiej wzmocnić włosy lekko splątane niż gładko uczesane, ponieważ więcej jest w nich skrzyżowanych miejsc. Dodatkowo polimery posiadają funkcje nieprzepuszczania wilgoci jaka mogłaby się dostać do wnętrza włosa, przez co ułożone włosy nie tracą swojej trwałości. Warto zaznaczyć, że to właśnie wilgoć stanowi główną przyczynę niszczenia się ułożonej fryzury.
Występuje wiele rodzajów lakierów do włosów. W zależności od wykorzystania typu żywicy oraz dodatków uzyskuje się lakiery o różnym stopniu trwałości, sztywności i odporności. Wyróżniamy:
Jak się okazuje, lakier do włosów zawiera sporo składników chemicznych o mało znanej nam nazwie. Występują w nim jednak również dodatki w postaci witamin czy związków poprawiających ich kondycję takich jak aloes czy jedwab. Dużą cechą tego rodzaju kosmetyków jest jednak fakt, że nie występują w naszej codziennej pielęgnacji. Dlatego też ich sporadyczne stosowanie nie powinno negatywnie wpłynąć na ogólny stan naszych włosów.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
9 odpowiedzi
A ja używam lakieru prawie codziennie :/
Ja lakieru używam raz czy dwa w tygodniu, ale mam nadzieję, że to nie za często 🙂
Na szczęście lakieru używam tylko na większe wyjścia 🙂
Na szczęście lakieru nie używam prawie wcale, no chyba na specjalne okazje typu ślub 🙂
jestem dziwna jak na kobietę (podobno), bo nie używam ani suszarki, ani prostownicy, ani lokówki ani właśnie lakieru 😀 i to nie z powodów jakiś eko czy coś tylko z własnego lenistwa 😉 na szczęście moje włosy się same układają więc nie stanowi to większego problemu, ale artykuł sam w sobie muszę przyznać ciekawy, a przede wszystkim interesująco napisany 🙂
Ja bez lakieru mam turbo przyklap na głowie 😀
Nie korzystam z lakierów. Ogólnie unikam produktów do stylizacji włosów.
lakieru używam bardzo sporadycznie. Moje włosy nie lubia go za bardzo, plączą sie strasznie kiedy go używam
Nie używam lakierów prawie w ogóle, ale przeczytałam z zainteresowaniem. Nie miałam pojęcia jak to działa, a taka wiedza może się przydać