Odparzenia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Odparzenia to powszechny problem osób w każdym wieku. Mogą również dotyczyć różnych części ciała. Są przykrą dolegliwością, ponieważ wiążą się ze znacznym dyskomfortem, bólem, pieczeniem. Ignorowane i nieleczone prowadzą do większych uszkodzeń skóry.

Odparzenia

Przyczyny odparzeń

Odparzenia powstają najczęściej w miejscach, gdzie skóra trze o skórę lub gdzie o skórę trze materiał lub inne tworzywo. Właśnie z tego względu odparzenia zwykle lokalizują się między pachwinami, pod pachami, pod piersiami (w przypadku dużego biustu), natomiast otarcia na stopach. Ryzyko wystąpienia takich zmian skórnych zwiększają:

 • wysokie temperatury;
 • zwiększona potliwość ciała;
 • długotrwałe unieruchomienie;
 • noszenie ubrań sztucznych i nieprzewiewnych;
 • zbyt rzadkie przewijanie dziecka;
 • nietrzymanie moczu;
 • noszenie zbyt małych, niedobranych ubrań, w tym także bielizny;
 • nadwrażliwość skórna, alergie skóry.

Znacznie częściej obserwuje się odparzenia u osób otyłych i z nadwagą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak rozpoznać odparzenia?

W miejscach odparzeń i otarć skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona i wrażliwa. Jest rozpulchniona, wrażliwa na dotyk oraz bolesna. W skrajnych przypadkach tworzą się bąble i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Płyn ten może się sączyć, co stanowi dodatkowy dyskomfort. Tego typu uszkodzenia skóry stanowią świetną pożywkę dla bakterii – wzrasta ryzyko grzybicy skóry i wszelkich jej infekcji. Jeśli odparzenia są bagatelizowane, mogą zacząć krwawić.

Odparzenia – leczenie

Podstawą leczenia jest określenie dokładnych przyczyn tych zmian. Jeśli są nimi ubrania złej jakości i w nieodpowiednim rozmiarze, najlepiej zmienić garderobę. Zwłaszcza latem zaleca się przewiewne, delikatne materiały, które zapewniają cyrkulację powietrza. Jeśli odparzenia pojawiają się u dzieci, zaleca się unikanie zakładania pieluszki (jeśli jest to możliwe), aby skóra miała stały dostęp do powietrza. Po zagojeniu się zmian należy pilnować, aby pieluszka była regularnie zmieniana. Osoby otyłe i z nadwagą powinny zastanowić się nad zrzuceniem zbędnych kilogramów. Korzyści będzie znacznie więcej, niż tylko profilaktyka odparzeń.

Jeśli jednak dojdzie już do wystąpienia zmian skórnych, warto sięgnąć po bezpieczne i sprawdzone metody ich likwidacji. Takie rany najlepiej goją się z dostępem do powietrza, dlatego w miarę możliwości należy odsłonić poszkodowane miejsca. W każdej aptece zakupić można specjalne preparaty na odparzenia. Ważne rady:

 • pilnuj, aby skóra zawsze była sucha. Po umyciu jej delikatnie ją osusz, ale nie pocieraj;
 • delikatnie przemywaj rany łagodnymi środkami, aby zapobiec infekcjom;
 • stosuj okłady z wyciągu z rumianku lub preparaty z witaminą E.

Gojenie się tkanki skórnej trwa od kilku dni nawet do kilku tygodni, w zależności od intensywności odparzeń.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2007.
 2. Weston W., Morelli J., Dermatologia praktyczna, diagnostyka różnicowa, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
 3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *