Jaki wózek dla dziecka?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Warto wiedzieć jaki wózek dla dziecka wybrać, aby był on ergonomiczny dla malucha oraz wygodny i praktyczny dla rodziców. W dzisiejszych czasach jest tak duży wybór tego typu produktów, że często problematyczny staje się wybór jednego. Na co zwracać uwagę i jak dobrać wózek, aby maksymalnie się nim cieszyć?

Jaki wózek dla dziecka?

Jaki wózek dla dziecka?

Wybór wózka powinien zależeć od wielu czynników – warto wziąć pod uwagę wiek dziecka, porę roku, funkcjonalność i możliwość ewentualnego transportu autem. Najlepiej byłoby mieć osobny wózek na zimę oraz osobny na lato, jednak często nie jest to możliwe ze względów finansowych, więc rodzice szukają uniwersalnych opcji. Rozpatrując wózek jako produkt uniwersalny – na każdą porę roku – należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • możliwość składania i ciężar – składane wózki znacznie łatwiej przetransportować w aucie, co dodatkowo ułatwia niewielka ich masa. Cięższe wydają się być bardziej stabilne, jednak jeśli konieczne jest przewożenie wózka, składanie i lekkość będą dużymi atutami. Także wtedy, jeśli mieszkamy w bloku bez windy lub wychowujemy dziecko samodzielnie;
 • tworzywo – tkaniny, z których wykonano obicia wózka powinny być wytrzymałe na przetarcia i przede wszystkim łatwe w czyszczeniu. To ważne, ponieważ deszcz, wiatr, kurz, wydzieliny dziecka czy po prostu pożywienie mogą szybko zabrudzić produkt;
 • hamulce – każdy dobry wózek powinien mieć hamulce bezpieczeństwa, które uruchamiamy w momencie zatrzymania wózka. Np. jeśli chcemy przystanąć i odpocząć lub spotkamy na spacerze przyjaciółkę i chcemy wdać się w pogawędkę;
 • regulowana budka – budka jest niezbędna, aby chronić dziecko przed silnym wiatrem, mrozem, śniegiem czy deszczem. Dobrze, aby była regulowana, wówczas przy ładnej pogodzie możemy ją opuszczać, aby dziecko miało kontakt ze światem;
 • odblaski – aby zachować jak najwyższe bezpieczeństwo wózek powinien posiadać elementy odblaskowe. Jeśli nie ma ich fabrycznie, warto zakupić takie elementy i dołączyć do wózka samodzielnie.

Wózek powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb dziecka, ale i rodziców. Przykładowo, jeśli mamy bliźniaki lub trojaczki warto zdecydować się na wózek mieszczący wszystkie dzieci.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wózek na lato a wózek na zimę

Jeśli fundusze pozwalają nam zakupić 2 wózki, ten zimowy powinien przede wszystkim posiadać trwałą, wytrzymałą budkę oraz duże, szeroko rozłożone koła. Koła muszą być stabilne, aby gwarantować bezpieczeństwo na śliskim podłożu, zaś budka zapewni stałe warunki wewnątrz wózka. Z kolei wózki na lato powinny mieć elementy siateczkowe, które zapewnią dobrą wentylację i uchronią dziecko przed przegrzaniem. Materiał może być już cieńszy i bardziej przewiewny.

Dodatkowe akcesoria

Jeśli zależy nam, aby wózek był bardziej funkcjonalny (nie służył wyłącznie do spacerów), podczas zakupu warto zwracać uwagę na dodatkowe wyposażenie, między innymi:

 • półeczki od spodu;
 • kieszonki boczne i przednie;
 • dodatkowy wózek na zakupy;
 • regulację rączek;
 • amortyzację na koła i ramę;
 • dodatkowe oparcie;
 • podnóżki – przydatne, gdy dziecko jest już większe.

Rodzice często zastanawiają się, ile kółek powinien mieć wózek. Na rynku spotkać można wiele różnych modeli, co może prowadzić do konsternacji.

Kółka w wózku

Najpopularniejszą wersją jest wózek posiadający 4 koła i jest to wersja tradycyjna, odpowiednia dla wszystkich. Prowadzenie jest wygodne i stabilne. Wózki z 3 kółkami idealnie nadają się dla rodziców aktywnych, dla których obecność dziecka nie jest przeszkodą w uprawianiu wybranego sportu. Wózki są znacznie bardziej zwrotne i wykazują dużą zwinność. Ciekawą opcją są również 2 koła duże z tyłu oraz 2 koła mniejsze z przodu. Taki model jest łatwy w manewrowaniu i zwrotny ale tylko wtedy, gdy przednie kółka mają więcej niż 20 cm średnicy. W innym razie będą sprawiać trudność w pokonywaniu krawężników, schodów czy nierówności na drodze.

 

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *