
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Warto wiedzieć jaki wózek dla dziecka wybrać, aby był on ergonomiczny dla malucha oraz wygodny i praktyczny dla rodziców. W dzisiejszych czasach jest tak duży wybór tego typu produktów, że często problematyczny staje się wybór jednego. Na co zwracać uwagę i jak dobrać wózek, aby maksymalnie się nim cieszyć?
Wybór wózka powinien zależeć od wielu czynników – warto wziąć pod uwagę wiek dziecka, porę roku, funkcjonalność i możliwość ewentualnego transportu autem. Najlepiej byłoby mieć osobny wózek na zimę oraz osobny na lato, jednak często nie jest to możliwe ze względów finansowych, więc rodzice szukają uniwersalnych opcji. Rozpatrując wózek jako produkt uniwersalny – na każdą porę roku – należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
Wózek powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb dziecka, ale i rodziców. Przykładowo, jeśli mamy bliźniaki lub trojaczki warto zdecydować się na wózek mieszczący wszystkie dzieci.
Jeśli fundusze pozwalają nam zakupić 2 wózki, ten zimowy powinien przede wszystkim posiadać trwałą, wytrzymałą budkę oraz duże, szeroko rozłożone koła. Koła muszą być stabilne, aby gwarantować bezpieczeństwo na śliskim podłożu, zaś budka zapewni stałe warunki wewnątrz wózka. Z kolei wózki na lato powinny mieć elementy siateczkowe, które zapewnią dobrą wentylację i uchronią dziecko przed przegrzaniem. Materiał może być już cieńszy i bardziej przewiewny.
Jeśli zależy nam, aby wózek był bardziej funkcjonalny (nie służył wyłącznie do spacerów), podczas zakupu warto zwracać uwagę na dodatkowe wyposażenie, między innymi:
Rodzice często zastanawiają się, ile kółek powinien mieć wózek. Na rynku spotkać można wiele różnych modeli, co może prowadzić do konsternacji.
Najpopularniejszą wersją jest wózek posiadający 4 koła i jest to wersja tradycyjna, odpowiednia dla wszystkich. Prowadzenie jest wygodne i stabilne. Wózki z 3 kółkami idealnie nadają się dla rodziców aktywnych, dla których obecność dziecka nie jest przeszkodą w uprawianiu wybranego sportu. Wózki są znacznie bardziej zwrotne i wykazują dużą zwinność. Ciekawą opcją są również 2 koła duże z tyłu oraz 2 koła mniejsze z przodu. Taki model jest łatwy w manewrowaniu i zwrotny ale tylko wtedy, gdy przednie kółka mają więcej niż 20 cm średnicy. W innym razie będą sprawiać trudność w pokonywaniu krawężników, schodów czy nierówności na drodze.
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły