Wpływ masażu na organizm człowieka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wpływ masażu na organizm człowieka jest ogólnoustrojowy. Wykonując go w danym miejscu, oddziałujemy nie tylko na skórę, ale również na inne układy. 

Wpływ masażu na organizm człowieka

Wpływ masażu na organizm

1. Wpływ masażu na skórę.

Podczas wykonywania masażu i jego konkretnych ruchów w wyniku, których wytwarzane jest tarcie, usuwane są martwe komórki naskórka zalegające na powierzchni skóry. Dzięki temu jest pobudzana do intensywnej odnowy. Ponadto poprawia się jej koloryt i elastyczność, co powoduje wzrost włókien kolagenowych.

Delikatnie podnosi się temperatura ciała o 1,6-1,8 stopni Celsjusza. Powodując delikatne podwyższenie temperatury ciała usprawniamy procesy przemiany materii. Dzięki usunięciu martwych komórek naskórka udrażniają się również ujścia gruczołów łojowych i potowych. Masaż wpływa także na zwiększenie się ilości krwi przepływającej przez miejsce masowane, co powoduje lepsze dotlenienie skóry. Ponadto przyspieszona zostaje regeneracja oraz procesy gojenia.

2. Wpływ masażu na mięśnie.

Masaż sprawia, że mięśnie stają się lepiej ukrwione, dotlenione oraz odżywione. Ponadto przyspiesza on procesy usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Wykonywanie masażu zwiększa również zdolność mięśni do pracy, pobudza ich włókna do skurczu i podnosi napięcie, co zapobiega zanikom mięśniowym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Wpływ masażu na stawy i aparat więzadłowy.

Poprzez masaż zwiększa się wytrzymałość oraz elastyczność ścięgien i więzadeł, a także zakres ruchomości w stawach. Ponadto istotną sprawą jest fakt, że ryzyko wystąpienia kontuzji zmniejszone jest do minimum.

4. Wpływ masażu na układ krwionośny i limfatyczny.

W trakcie masażu układ krwionośny i limfatyczny jest pobudzany, przez co zwiększa się przepływ krwi i chłonki. Masowany odcinek jest lepiej dotleniony i odżywiony w substancje biologicznie czynne. Przyspieszane są również procesy likwidacji obrzęków zastoinowych (limfatycznych). Masaż powoduje zmniejszenie oporu krwi w tętnicach, co ułatwia pracę serca, a także powoduje wzrost liczby otwartych naczyń włosowatych, co przekłada się na lepsze ukrwienie.

5. Wpływ masażu na układ nerwowy.

Masaż działa zarówno na obwodowy jak i centralny układ nerwowy za pośrednictwem włókien czuciowych. Układ nerwowy dzięki masażowi usprawnia swoje działanie poprzez lepsze ukrwienie. Usprawnione również zostaje przewodnictwo bodźców nerwowych w synapsach. Masaż może wpływać także pobudzająco lub uspokajająco w zależności od masowanej okolicy ciała, zastosowania ruchów oraz długości i intensywności masażu. Dodatkowo może działać przeciwbólowo.

6. Wpływ masażu na układ kostny.

Układ kostny zwiększa swą spoistość i objętość, ponadto zwiększa ukrwienie kości. Wspomaga również szybszą regenerację kości po złamaniach.

7. Wpływ masażu na tkankę tłuszczową.

Masaż przede wszystkim przyspiesza i ułatwia procesy przemiany materii. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i wspomaga odchudzanie.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 Responses

  1. Zgadzam się z Rysią, przydałby się bardzo 🙂 Na szczęście niedługo szykuje się babski wypad do SPA, więc nadrobimy 🙂

  2. Terapia masażem jest powszechnie znana i ma korzystny wpływ na cały organizm. Masaż działa na układ ruchu, skórę, tkankę łączną, tkankę tłuszczową, zakończenia nerwowe w skórze, a także na układy krwionośny i chłonny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *