Przekłuwanie uszu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Przekłuwanie uszu to drobny zabieg wykonywany od tysięcy lat na całym świecie. Mimo że jest prosty i szybki, nie należy podchodzić do niego lekceważąco. Wykonany nieprawidłowo lub bez zachowania maksymalnej higieny może powodować wiele skutków ubocznych. Przekłuwanie uszu jest modne w każdej grupie wiekowej bez względu na płeć.

Przekłuwanie uszu

Przekłuwanie uszu

Przekłucie uszu polega na wykonaniu w płatku ucha (lub innych częściach ucha) dziurki i umieszczeniu w niej kolczyka. Czynność można wykonać za pomocą specjalnego pistoletu – wówczas kolczyk umieszczany jest automatycznie w uchu, albo za pomocą igły – wówczas kolczyk umieszcza się po wyjęciu igły z ucha. Kolczyki wykorzystane do zabiegu muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości i bezpiecznych. Najczęściej tworzy się je z tytanu, stali chirurgicznej lub srebra, ponieważ to właśnie te materiały ciało ludzkie toleruje najlepiej.

Przekłuwanie ucha należy wykonać w bezpiecznych, zdezynfekowanych warunkach. Bez względu na to, którą metodą będziemy przekłuwać uszy, urządzenie powinno być całkowicie sterylne. Osoba wykonująca zabieg musi zadbać o wszelkie środki bezpieczeństwa – musi dokładnie umyć ręce i nałożyć jednorazowe rękawiczki. Powinna również zdezynfekować skórę ucha u swojego klienta.

Przekłuwanie uszu pistoletem czy igłą?

Istnieją dwa sposoby przekłuwania uszu – pistoletem oraz igłą. Pierwszy sposób wciąż jest popularniejszy, posiada jednak tylu zwolenników, ile przeciwników. Polega na umieszczeniu w pistolecie kolczyka leczniczego, którym zostanie przekłuty płatek ucha. Płatek ucha wkłada się następnie do niewielkiego urządzenia, które w dowolnie wybranym momencie przekłuwa tkanki i automatycznie umieszcza w nich kolczyk. Zalety tej metody:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • szybkie umieszczenie kolczyka w uchu, co jest praktyczne zwłaszcza u małych dzieci;
 • krótki czas trwania przekłuwania uszu;
 • możliwość przekłucia obu uszu jednocześnie.

Z kolei za największą wadą tej metody uznaje się rozerwanie tkanek ucha. Podczas szybkiego wystrzeliwania kolczyka tkanka ucha zostaje gwałtownie i dużą siłą rozerwana, co może wydłużać proces gojenia. Ucho po zabiegu może spuchnąć, być zaczerwienione i boleć, co jednak po kilku dniach mija. Tej metody nie wykonamy na chrząstkach ucha.

Przekłuwanie uszu igłą uznawane jest przez wiele osób za bardziej profesjonalne. Przekłucie trwa dłużej i jest wolniejsze, jednak przez to tkanki miękkie nie są rozrywane, lecz faktycznie przekłuwane. Po przekłuciu ucha igłą należy umieścić w wykonanej dziurce kolczyk. Metoda ta może się nie sprawdzić w przypadku dzieci. Wiele osób twierdzi również, że wiąże się z większym bólem.

Jak dbać o przekłute uszy?

Uszy tuż po przekłuciu wymagają specjalnej pielęgnacji. Najważniejsze, aby do momentu wygojenia nie dotykać uszu brudnymi rękami i nie pocierać ran. Dwa razy dziennie należy delikatnie przemyć je środkiem odkażającym. Przez około 2 tygodnie od zabiegu należy unikać saun, basenów, a nawet kąpieli, lepiej zastąpić je prysznicem. Myjąc głowę należy pilnować, aby szampon czy inne środki pielęgnacji nie dostały się do uszu. Należy też zwracać uwagę, aby rana nie miała styczności z mydłem, perfumami lub lakierem do włosów.

Między skórą a kolczykiem powinna być minimalna przerwa, która umożliwi prawidłową cyrkulację powietrza. Dostęp do powietrza jest niezbędny, aby rana mogła się szybko i sprawnie goić. Kosmetolog lub specjalista przekłuwający uszy z pewnością poinformuje swojego klienta, w jaki sposób prawidłowo dbać o przekłute uszy.

Przekłuwanie uszu – przeciwwskazania

Zabieg przekłuwania uszu uznaje się za prosty i bezpieczny, nie mniej jednak stanowi ingerencję w tkanki i prowadzi do powstania rany. W związku z tym przekłucie uszu nie będzie możliwe u każdego. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:

 • problemy z krzepliwością krwi;
 • uczulenie na srebro, tytan i inne materiały, z których mogą być wykonane kolczyki;
 • zmiany chorobowe skóry w okolicach uszu;
 • epilepsja;
 • niewyrównana cukrzyca;
 • niektóre zaburzenia sercowe.

W razie wątpliwości warto spytać lekarza o pozwolenie na przekłucie uszu. Doświadczony kosmetolog również pomoże podjąć decyzję. Przeciwwskazaniem względnym jest młody wiek. Choć w Polsce praktykuje się przekłuwanie uszu nawet u najmłodszych, to w wielu krajach jest ono zabronione przed ukończeniem 4. roku życia.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Murawska-Ciałowicz E., Zawadzki M., Higiena – podręcznik dla studentów wydziałów kryminalistyki, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2005.
 2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *