Przekłuwanie uszu to drobny zabieg wykonywany od tysięcy lat na całym świecie. Mimo że jest prosty i szybki, nie należy podchodzić do niego lekceważąco. Wykonany nieprawidłowo lub bez zachowania maksymalnej higieny może powodować wiele skutków ubocznych. Przekłuwanie uszu jest modne w każdej grupie wiekowej bez względu na płeć.
Przekłuwanie uszu
Przekłucie uszu polega na wykonaniu w płatku ucha (lub innych częściach ucha) dziurki i umieszczeniu w niej kolczyka. Czynność można wykonać za pomocą specjalnego pistoletu – wówczas kolczyk umieszczany jest automatycznie w uchu, albo za pomocą igły – wówczas kolczyk umieszcza się po wyjęciu igły z ucha. Kolczyki wykorzystane do zabiegu muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości i bezpiecznych. Najczęściej tworzy się je z tytanu, stali chirurgicznej lub srebra, ponieważ to właśnie te materiały ciało ludzkie toleruje najlepiej.
Przekłuwanie ucha należy wykonać w bezpiecznych, zdezynfekowanych warunkach. Bez względu na to, którą metodą będziemy przekłuwać uszy, urządzenie powinno być całkowicie sterylne. Osoba wykonująca zabieg musi zadbać o wszelkie środki bezpieczeństwa – musi dokładnie umyć ręce i nałożyć jednorazowe rękawiczki. Powinna również zdezynfekować skórę ucha u swojego klienta.
Przekłuwanie uszu pistoletem czy igłą?
Istnieją dwa sposoby przekłuwania uszu – pistoletem oraz igłą. Pierwszy sposób wciąż jest popularniejszy, posiada jednak tylu zwolenników, ile przeciwników. Polega na umieszczeniu w pistolecie kolczyka leczniczego, którym zostanie przekłuty płatek ucha. Płatek ucha wkłada się następnie do niewielkiego urządzenia, które w dowolnie wybranym momencie przekłuwa tkanki i automatycznie umieszcza w nich kolczyk. Zalety tej metody:
- szybkie umieszczenie kolczyka w uchu, co jest praktyczne zwłaszcza u małych dzieci;
- krótki czas trwania przekłuwania uszu;
- możliwość przekłucia obu uszu jednocześnie.
Z kolei za największą wadą tej metody uznaje się rozerwanie tkanek ucha. Podczas szybkiego wystrzeliwania kolczyka tkanka ucha zostaje gwałtownie i dużą siłą rozerwana, co może wydłużać proces gojenia. Ucho po zabiegu może spuchnąć, być zaczerwienione i boleć, co jednak po kilku dniach mija. Tej metody nie wykonamy na chrząstkach ucha.
Przekłuwanie uszu igłą uznawane jest przez wiele osób za bardziej profesjonalne. Przekłucie trwa dłużej i jest wolniejsze, jednak przez to tkanki miękkie nie są rozrywane, lecz faktycznie przekłuwane. Po przekłuciu ucha igłą należy umieścić w wykonanej dziurce kolczyk. Metoda ta może się nie sprawdzić w przypadku dzieci. Wiele osób twierdzi również, że wiąże się z większym bólem.
Jak dbać o przekłute uszy?
Uszy tuż po przekłuciu wymagają specjalnej pielęgnacji. Najważniejsze, aby do momentu wygojenia nie dotykać uszu brudnymi rękami i nie pocierać ran. Dwa razy dziennie należy delikatnie przemyć je środkiem odkażającym. Przez około 2 tygodnie od zabiegu należy unikać saun, basenów, a nawet kąpieli, lepiej zastąpić je prysznicem. Myjąc głowę należy pilnować, aby szampon czy inne środki pielęgnacji nie dostały się do uszu. Należy też zwracać uwagę, aby rana nie miała styczności z mydłem, perfumami lub lakierem do włosów.
Między skórą a kolczykiem powinna być minimalna przerwa, która umożliwi prawidłową cyrkulację powietrza. Dostęp do powietrza jest niezbędny, aby rana mogła się szybko i sprawnie goić. Kosmetolog lub specjalista przekłuwający uszy z pewnością poinformuje swojego klienta, w jaki sposób prawidłowo dbać o przekłute uszy.
Przekłuwanie uszu – przeciwwskazania
Zabieg przekłuwania uszu uznaje się za prosty i bezpieczny, nie mniej jednak stanowi ingerencję w tkanki i prowadzi do powstania rany. W związku z tym przekłucie uszu nie będzie możliwe u każdego. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:
- problemy z krzepliwością krwi;
- uczulenie na srebro, tytan i inne materiały, z których mogą być wykonane kolczyki;
- zmiany chorobowe skóry w okolicach uszu;
- epilepsja;
- niewyrównana cukrzyca;
- niektóre zaburzenia sercowe.
W razie wątpliwości warto spytać lekarza o pozwolenie na przekłucie uszu. Doświadczony kosmetolog również pomoże podjąć decyzję. Przeciwwskazaniem względnym jest młody wiek. Choć w Polsce praktykuje się przekłuwanie uszu nawet u najmłodszych, to w wielu krajach jest ono zabronione przed ukończeniem 4. roku życia.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Murawska-Ciałowicz E., Zawadzki M., Higiena – podręcznik dla studentów wydziałów kryminalistyki, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2005.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.