Pozycja do spania w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Idealna pozycja do spania w ciąży to taka, w której przyszła mama czuje się najlepiej. Do niedawna twierdzono, że kobieta nie powinna kłaść się na plecach lub na prawym boku, a najlepszą pozycją do nocnego odpoczynku jest leżenie na lewym boku. Dziś jednak wiadomo, że nie ma większych przeciwwskazań do którejkolwiek pozycji, o ile nie powoduje ona złego samopoczucia ciężarnej.

Pozycja do spania w ciąży

Idealna pozycja do spania w ciąży, czyli jaka?

Dlaczego twierdzi się, że najkorzystniej spać na lewym boku? Otóż spanie na boku prawym zwiększa potencjalne ryzyko ucisku na wątrobę i żyłę główną dolną, co z kolei może spowodować ograniczenie przepływu krwi do serca, a więc zawroty głowy, nudności, duszności i utratę przytomności. W rzeczywistości praktycznie się to nie zdarza, chyba że w przypadku wyjątkowo dużej masy płodu w III trymestrze lub w ciążach bliźniaczych. Spanie na plecach może wpływać na duszności i trudności w oddychaniu, ponieważ rosnące dziecko może uciskać na przeponę. Z kolei spanie na brzuchu nie jest zalecane z oczywistych względów – przyciskamy dziecko do materaca, przyjmując nienaturalną pozycję. Z kolei spanie na lewym boku nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami ani uciskaniem struktur naczyniowych.

Jak jednak można zauważyć, spanie całą noc wyłącznie w jednej pozycji nie jest możliwe. Organizm podświadomie szuka nowych ułożeń, niejednokrotnie podczas snu kobieta się przekręca z boku na bok. Nie ma to żadnych negatywnych konsekwencji dla dziecka. Skąd wiemy, czy pozycja jest prawidłowa czy nie? Jeśli podczas leżenia na plecach kobieta poczuje jakiekolwiek dolegliwości (zawroty głowy, nudności, duszności, spadek ciśnienia krwi, pogorszenie samopoczucia) powinna szybko zmienić ją na inną. Zasada ta odnosi się do każdej z pozostałych pozycji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Spanie na brzuchu w ciąży

Wyjątkiem jest spanie na brzuchu podczas ciąży. Pozycji nie zaleca się w I trymestrze ciąż zagrożonych, ponieważ może w pewnym stopniu zwiększać ryzyko poronienia. Przy ciążach fizjologicznych nie ma powodów do rezygnacji z niej, jeśli tylko jest wygodna dla kobiety. Płód jest jeszcze bardzo mały, przy czym chroni go macica, kość łonowa i struktury jamy brzusznej. Tutaj przeciwko pozycji na brzuchu przemawia jedynie brak komfortu ciężarnej.

Zdrowy sen w ciąży

Podczas ciąży nie sama pozycja jest najistotniejsza. Znacznie większe znaczenie mają:

  • regularne wietrzenie sypialni, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza;
  • dbanie o odpowiednią, stałą temperaturę w sypialni, około 19 stopni Celsjusza;
  • ograniczenie dostępu światła do sypialni, a więc wyłączenie z kontaktu wszystkich urządzeń elektrycznych;
  • odpowiedni materac, dopasowujący się do ludzkiego ciała;
  • wyłączenie telefonu komórkowego – jeśli kobieta korzysta z budzika, korzystniej dla jakości snu jest kupno tradycyjnego;
  • unikanie wysiłku fizycznego przed snem;
  • unikanie oglądania telewizji przed snem oraz wykonywania czynności, które nas rozpraszają.

Zaleca się wyciszenie organizmu przed snem, co będzie miało korzyści zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Można wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, medytować lub wybrać się na spokojny, wieczorny spacer.

Poduszka do spania w ciąży

Dużą popularnością cieszy się długa poduszka w kształcie litery C. Jest niezwykle wygodna i zapewnia kobiecie komfortowe, bezpieczne ułożenie ciała podczas snu lub odpoczynku. Dużą zaletą jest możliwość ułożenia na niej górnoleżącej nogi podczas leżenia w pozycji na boku, co zmniejsza kompresję na staw biodrowy i minimalizuje ryzyko obrzęków, które tak często pojawiają się w II i III trymestrze ciąży. Stanowi również podparcie dla rosnącego brzucha, zapewnia stabilizację głowy i kręgosłupa. W przyszłości może posłużyć dziecku podczas nauki siadania i przy karmieniu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Raupp A., Ty też będziesz w ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  2. Tiefenbacher A., ABC ciąży i porodu, Wydawnictwo REA, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *