
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Idealna pozycja do spania w ciąży to taka, w której przyszła mama czuje się najlepiej. Do niedawna twierdzono, że kobieta nie powinna kłaść się na plecach lub na prawym boku, a najlepszą pozycją do nocnego odpoczynku jest leżenie na lewym boku. Dziś jednak wiadomo, że nie ma większych przeciwwskazań do którejkolwiek pozycji, o ile nie powoduje ona złego samopoczucia ciężarnej.
Dlaczego twierdzi się, że najkorzystniej spać na lewym boku? Otóż spanie na boku prawym zwiększa potencjalne ryzyko ucisku na wątrobę i żyłę główną dolną, co z kolei może spowodować ograniczenie przepływu krwi do serca, a więc zawroty głowy, nudności, duszności i utratę przytomności. W rzeczywistości praktycznie się to nie zdarza, chyba że w przypadku wyjątkowo dużej masy płodu w III trymestrze lub w ciążach bliźniaczych. Spanie na plecach może wpływać na duszności i trudności w oddychaniu, ponieważ rosnące dziecko może uciskać na przeponę. Z kolei spanie na brzuchu nie jest zalecane z oczywistych względów – przyciskamy dziecko do materaca, przyjmując nienaturalną pozycję. Z kolei spanie na lewym boku nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami ani uciskaniem struktur naczyniowych.
Jak jednak można zauważyć, spanie całą noc wyłącznie w jednej pozycji nie jest możliwe. Organizm podświadomie szuka nowych ułożeń, niejednokrotnie podczas snu kobieta się przekręca z boku na bok. Nie ma to żadnych negatywnych konsekwencji dla dziecka. Skąd wiemy, czy pozycja jest prawidłowa czy nie? Jeśli podczas leżenia na plecach kobieta poczuje jakiekolwiek dolegliwości (zawroty głowy, nudności, duszności, spadek ciśnienia krwi, pogorszenie samopoczucia) powinna szybko zmienić ją na inną. Zasada ta odnosi się do każdej z pozostałych pozycji.
Wyjątkiem jest spanie na brzuchu podczas ciąży. Pozycji nie zaleca się w I trymestrze ciąż zagrożonych, ponieważ może w pewnym stopniu zwiększać ryzyko poronienia. Przy ciążach fizjologicznych nie ma powodów do rezygnacji z niej, jeśli tylko jest wygodna dla kobiety. Płód jest jeszcze bardzo mały, przy czym chroni go macica, kość łonowa i struktury jamy brzusznej. Tutaj przeciwko pozycji na brzuchu przemawia jedynie brak komfortu ciężarnej.
Podczas ciąży nie sama pozycja jest najistotniejsza. Znacznie większe znaczenie mają:
Zaleca się wyciszenie organizmu przed snem, co będzie miało korzyści zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Można wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, medytować lub wybrać się na spokojny, wieczorny spacer.
Dużą popularnością cieszy się długa poduszka w kształcie litery C. Jest niezwykle wygodna i zapewnia kobiecie komfortowe, bezpieczne ułożenie ciała podczas snu lub odpoczynku. Dużą zaletą jest możliwość ułożenia na niej górnoleżącej nogi podczas leżenia w pozycji na boku, co zmniejsza kompresję na staw biodrowy i minimalizuje ryzyko obrzęków, które tak często pojawiają się w II i III trymestrze ciąży. Stanowi również podparcie dla rosnącego brzucha, zapewnia stabilizację głowy i kręgosłupa. W przyszłości może posłużyć dziecku podczas nauki siadania i przy karmieniu.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły