
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Poród w wodzie opisano po raz pierwszy w 1805 roku, dziś cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Sprzyja neurohormonalnym interakcjom zachodzącym w trakcie porodu, zmniejsza odczucie bólu oraz maksymalnie potencjalizuje postęp porodu. Może polepszać przepływ maciczny, zmniejszać bolesność skurczów macicy, skracać poród oraz co jest niezwykle ważne, zmniejszać częstość interwencji medycznych.
Ciało ludzkie zanurzone w wodzie aż po szyję odczuwa 90% zmniejszenia wagi. Tak zwany „wypór wody” (prawo Archimedesa) powoduje, że ciało zachowuje się tak, jakby jego masa była kilkanaście razy mniejsza. Można to z łatwością odczuć choćby wchodząc do basenu. Odczucie lekkości sprawia rodzącym wielką ulgę, szczególnie że pozwala w łatwy sposób przyjąć różne pozycje. Powszechnie uważa się, że miejsce ma szybszy przebieg pierwszego okresu porodu, chociaż brak na to jednoznacznych dowodów. Wysiłek fizyczny związany z parciem w II okresie porodu wymaga mniejszego zużycia energii. W połączeniu z rozluźnieniem mięśni szkieletowych powoduje to większą podatność krocza na rozciąganie i eliminuje zabieg episiotomii.
W konsekwencji działania wysokiego ciśnienia hydrostatycznego wody, krew żylna przemieszcza się z części ciała zanurzonych w wodzie do klatki piersiowej i z żył obwodowych do prawego przedsionka mięśnia sercowego. Właśnie dlatego kobieta rodząca powinna być zanurzona w wodzie jedynie do poziomu pępka.
Podsumowując, ciepłe kąpiele wodne korzystnie wpływają na napięcie autonomicznego układu nerwowego, wykazując działanie przeciwbólowe, likwidując stany nadwrażliwości czuciowej czy zwiększonego napięcia mięśniowego. Ciepła kąpiel zmniejsza odczuwanie bólu, działa uspokajająco i relaksująco. Może to wynikać również ze zmniejszenia siły ciążenia i uwalniania amin katecholowych oraz zwiększenia wytwarzania niektórych hormonów, głównie endorfin i oksytocyny.
Zamierzony „efekt znieczulenia” osiągalny jest zazwyczaj po około 20 minutach od zanurzenia. Ponadto, mechaniczne oddziaływanie na ciało całkowicie zanurzone w wodzie określają trzy właściwości fizyczne, takie jak ciśnienie hydrostatyczne, wypór wody i jej lepkość. Na czym dokładnie polega poród w wodzie i jak przygotować się do tego ważnego wydarzenia?
Poród w wodzie powinien odbywać się na sali, gdzie znajduje się wanna przeznaczona właśnie w tym celu. Głębokość wody powinna osiągać 50-60 cm, z kolei temperatura panująca na sali około 25-26°C. Na dnie wanny znajduje się specjalna folia, której celem jest zapewnianie maksymalnej ochrony przez bakteriami. Wannę wypełnia się wodą, choć rekomenduje się dodanie do niej soli fizjologicznej. Kobieta wchodzi do wanny w momencie, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 4-5 cm. W pierwszej fazie porodu nie powinna znajdować się w wodzie dłużej niż 30 minut. Po upływie tego czasu należy wyjść z wody, można do niej wrócić po upływie kolejnych 30 minut. Jeśli zaistnieje taka konieczność (przedostanie się do wody śluzu, krwi, odchodów lub innych wydzielin), wodę należy na bieżąco wymieniać.
Zachowanie stałej temperatury wody 37°C musi być bezwzględnie przestrzegane. Temperatura płodu jest o 0,5°C wyższa od temperatury rodzącej kobiety. Wzrost może powodować rozszerzenie naczyń mózgowych płodu, co w efekcie zwiększa zapotrzebowanie płodu na tlen.
Wiele kobiet ma pewne obawy związane z porodem w wodzie, choćby dotyczące zachłyśnięcia się noworodka wodą. Nie jest to możliwe, ponieważ inicjacja pierwszych wdechów nastąpi dopiero po wynurzenia dziecka z wody. W razie jakichkolwiek utrudnień podczas porodu, nie ma żadnych przeciwwskazań do ewentualnego nacięcia krocza jeszcze w wodzie. Innymi słowy, poród w wodzie jest całkowicie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ma wiele korzyści, dlatego każda kobieta powinna rozważyć możliwość takiego wyboru. Należy jednak pamiętać, że poród popłodu powinien odbyć się po wyjściu z wody lub po spuszczeniu jej.
Przeciwwskazaniami do porodu w wodzie są:
Decyzję o porodzie w wodzie zawsze warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły