Poród w wodzie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Poród w wodzie opisano po raz pierwszy w 1805 roku, dziś cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Sprzyja neurohormonalnym interakcjom zachodzącym w trakcie porodu, zmniejsza odczucie bólu oraz maksymalnie potencjalizuje postęp porodu. Może polepszać przepływ maciczny, zmniejszać bolesność skurczów macicy, skracać poród oraz co jest niezwykle ważne, zmniejszać częstość interwencji medycznych.

Poród w wodzie

Zalety porodu w wodzie

Ciało ludzkie zanurzone w wodzie aż po szyję odczuwa 90% zmniejszenia wagi. Tak zwany „wypór wody” (prawo Archimedesa) powoduje, że ciało zachowuje się tak, jakby jego masa była kilkanaście razy mniejsza. Można to z łatwością odczuć choćby wchodząc do basenu. Odczucie lekkości sprawia rodzącym wielką ulgę, szczególnie że pozwala w łatwy sposób przyjąć różne pozycje. Powszechnie uważa się, że miejsce ma szybszy przebieg pierwszego okresu porodu, chociaż brak na to jednoznacznych dowodów. Wysiłek fizyczny związany z parciem w II okresie porodu wymaga mniejszego zużycia energii. W połączeniu z rozluźnieniem mięśni szkieletowych powoduje to większą podatność krocza na rozciąganie i eliminuje zabieg episiotomii.

W konsekwencji działania wysokiego ciśnienia hydrostatycznego wody, krew żylna przemieszcza się z części ciała zanurzonych w wodzie do klatki piersiowej i z żył obwodowych do prawego przedsionka mięśnia sercowego. Właśnie dlatego kobieta rodząca powinna być zanurzona w wodzie jedynie do poziomu pępka.

Podsumowując, ciepłe kąpiele wodne korzystnie wpływają na napięcie autonomicznego układu nerwowego, wykazując działanie przeciwbólowe, likwidując stany nadwrażliwości czuciowej czy zwiększonego napięcia mięśniowego. Ciepła kąpiel zmniejsza odczuwanie bólu, działa uspokajająco i relaksująco. Może to wynikać również ze zmniejszenia siły ciążenia i uwalniania amin katecholowych oraz zwiększenia wytwarzania niektórych hormonów, głównie endorfin i oksytocyny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak przebiega poród w wodzie?

Zamierzony „efekt znieczulenia” osiągalny jest zazwyczaj po około 20 minutach od zanurzenia. Ponadto, mechaniczne oddziaływanie na ciało całkowicie zanurzone w wodzie określają trzy właściwości fizyczne, takie jak ciśnienie hydrostatyczne, wypór wody i jej lepkość. Na czym dokładnie polega poród w wodzie i jak przygotować się do tego ważnego wydarzenia?

Poród w wodzie powinien odbywać się na sali, gdzie znajduje się wanna przeznaczona właśnie w tym celu. Głębokość wody powinna osiągać 50-60 cm, z kolei temperatura panująca na sali około 25-26°C. Na dnie wanny znajduje się specjalna folia, której celem jest zapewnianie maksymalnej ochrony przez bakteriami. Wannę wypełnia się wodą, choć rekomenduje się dodanie do niej soli fizjologicznej. Kobieta wchodzi do wanny w momencie, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 4-5 cm. W pierwszej fazie porodu nie powinna znajdować się w wodzie dłużej niż 30 minut. Po upływie tego czasu należy wyjść z wody, można do niej wrócić po upływie kolejnych 30 minut. Jeśli zaistnieje taka konieczność (przedostanie się do wody śluzu, krwi, odchodów lub innych wydzielin), wodę należy na bieżąco wymieniać.

Temperatura wody

Zachowanie stałej temperatury wody 37°C musi być bezwzględnie przestrzegane. Temperatura płodu jest o 0,5°C wyższa od temperatury rodzącej kobiety. Wzrost może powodować rozszerzenie naczyń mózgowych płodu, co w efekcie zwiększa zapotrzebowanie płodu na tlen.

Poród w wodzie a bezpieczeństwo dziecka

Wiele kobiet ma pewne obawy związane z porodem w wodzie, choćby dotyczące zachłyśnięcia się noworodka wodą. Nie jest to możliwe, ponieważ inicjacja pierwszych wdechów nastąpi dopiero po wynurzenia dziecka z wody. W razie jakichkolwiek utrudnień podczas porodu, nie ma żadnych przeciwwskazań do ewentualnego nacięcia krocza jeszcze w wodzie. Innymi słowy, poród w wodzie jest całkowicie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ma wiele korzyści, dlatego każda kobieta powinna rozważyć możliwość takiego wyboru. Należy jednak pamiętać, że poród popłodu powinien odbyć się po wyjściu z wody lub po spuszczeniu jej.

Poród w wodzie – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do porodu w wodzie są:

Decyzję o porodzie w wodzie zawsze warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Smolarek N., Pięt M., Żurawska J., Szpunar R., Pięta B., Alternatywne sposoby łagodzenia bólu porodowego, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2016.
  2. Borodij A., Kopko J., Bomba-Opoń D., Czy immersja wodna może być alternatywą dla znieczulenia przewodowego porodu?, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2016.
  3. Jenczura A., Długoń M., Czajkowska M., Gogola C., Gałązka I., Mazurek M., Spachowska K., Wiedza kobiet na temat porodów w wodzie.
  4. Guzikowski W., Immersja wodna w czasie porodu i poród w wodzie, Family Medicine & Primary Care Review, 11/2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *