Rak jądra

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rak jądra to jeden z najczęściej występujących, złośliwych nowotworów u mężczyzn. Szacuje się, że roczna zachorowalność wzrasta w tempie 5% rocznie. Choroba może dotyczyć zarówno starszych mężczyzn, jak i tych młodszych w grupie 15-34 lat znajduje się na pierwszym miejscu na liście nowotworów złośliwych. Ważną procedurą profilaktyczną jest regularne samobadanie jąder.

Rak jądra

Rak jądra – przyczyny

Przyczyny raka jąder nie są znane. Wyróżnia się jednak czynniki ryzyka, takie jak:

  • niezstąpienie jąder;
  • ekspozycja płodu na nadmiar estrogenów, co ma miejsce np. podczas przyjmowania przez kobietę w ciąży doustnych leków antykoncepcyjnych bądź leków hormonalnych;
  • dieta bogata w tłuszcze i czerwone mięso;
  • niewielkie spożycie warzyw i owoców;
  • urazy krocza;
  • inne nowotwory w wywiadzie;
  • zespół Klinefeltera;
  • nowotwory u bliskich członków rodziny.

Mężczyźni z grup ryzyka powinni regularnie się badać bez względu na wiek. Coraz częściej wiąże się rozwój nowotworu jąder z czynnikami genetycznymi. Dotychczas wykazano, że choroba pojawia się u mężczyzn, u których zdiagnozowano jednocześnie mutację w genie LKB1 odpowiadającym za kodowanie białka kinazy treoninowo-serynowej.

Rak jąder – objawy

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem raka jąder jest powiększenie jądra, stopniowo narastające w czasie. Nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, przez co bywa bagatelizowane. Zazwyczaj gdy dojdzie do przerzutów pojawiają się dodatkowo dolegliwości bólowe moszny oraz podbrzusza, czemu może towarzyszyć powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Innymi objawami, które mogą pojawić się w przebiegu raka jąder, są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zmiana konsystencji jądra, np. jego stwardnienie;
  • obecność guzków w jądrze;
  • uczucie dyskomfortu w mosznie;
  • rozwój ginekomastii (rzadko).

Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szansę na wyleczenie i przeżycie, dlatego tak ważna jest regularna diagnostyka. Szczególnie w przypadku mężczyzn z grup ryzyka.

Samobadanie jąder

Raz w miesiącu każdy mężczyzna powinien wykonać samobadanie jąder. W pierwszej kolejności przekłada się jądra z ręki do ręki, sprawdzając ich ciężar i konsystencję. Za pomocą dotyku szukamy zgrubień, obrzęków czy bolesnych miejsc. Możemy również zauważyć obecność płynu w mosznie, co zawsze jest objawem niepokojącym. Przy wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości należy zgłosić się do lekarza celem dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki.

Diagnostyka

Całkowite rozpoznanie opiera się na badaniu histologicznym preparatu uzyskanego na drodze orchidektomii z dostępu pachwinowego. Wcześniej jednak wykonuje się morfologię krwi i moczu, a także USG jąder. Wielu lekarzy decyduje się jednocześnie na zbadanie prostaty.

Rak jądra – leczenie

Bez względu na stopień zaawansowania, podstawową metodą leczenia jest orchidektomia, czyli usunięcie jądra wraz z najądrzem. Tym samym pozbywamy się pierwotnego guza i źródła choroby. Uzupełnieniem jest chemioterapia bądź radioterapia, do której istnieje jednak kilka przeciwwskazań. Radioterapia jest standardową metodą postępowania u wszystkich chorych w stopniu IIA i IIB, a szanse na przeżycie wynoszą wówczas 100%. Rokowania są dobre, choć w dużej mierze zależą od momentu wykrycia choroby. Im wcześniej, tym szanse na wyleczenie są wyższe. Uważa się, że dzięki postępowi medycyny można wyleczyć aż 85% wszystkich przypadków raka jąder.

Choć operacja rzadko prowadzi do całkowitej bezpłodności, młodzi pacjenci zawsze powinni być poinformowani o możliwości zamrożenia nasienia. Dzięki temu w przyszłości bez problemu będą mogli posiadać potomstwo, nawet jeśli ich organizm nie będzie zdolny do produkcji wysokojakościowych plemników.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kędra E., Pyśk A., Poziom wiedzy mężczyzn na temat raka jądra, Puls Uczelni, 1/2015.
  2. Baran M., Waleweska E., Binko K., Ścisło L., Szczepanik A., Czupryna A., Wiedza młodych mężczyzn o raku jądra, Problemy Pielęgniarstwa, 1/2014.
  3. Stelmach A., Potemski P., Borówka A., Chłosta P., Demkow T., Fijuth J., Jaszczyńska J., Wysocki P.,
  4. Nowotwory układu moczowo-płciowego, Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych, 2013.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *