Urografia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Urografia to metoda badania obrazowego uwidaczniająca przebieg i kondycję dróg moczowych. Odnosi się do podania środka kontrastującego, a następnie wykonania RTG lub rezonansu magnetycznego jamy brzusznej i miednicy. Znacznie rzadziej badanie wykonuje się bez dożylnych środków cieniujących.

Urografia

Na czym polega urografia?

W praktyce do wykonania urografii można wykorzystać badanie RTG lub rezonans magnetyczny. Przebieg badania w obu przypadkach prezentuje się podobnie, a różnicą jest jedynie wykorzystane źródło promieniowania. Urografia rezonansu magnetycznego obejmuje 2 metody obrazowania:

  • hydrografię wykorzystującą obrazy T2-zależne, bez podania środka cieniującego;
  • urografię ze wzmocnieniem kontrastowym, wykorzystującą obrazy T1-zależne.

Urografia bez podania środka kontrastującego umożliwia zarówno ocenę anatomii, jak i czynności każdej z nerek z osobna bez jednoczesnego narażenia pacjentki na promieniowanie jonizujące i bez konieczności podania jodowego środka kontrastowego. Ma to szczególne znaczenie u dzieci, kobiet w ciąży, pacjentów uczulonych na jodowe środki cieniujące oraz chorych z uszkodzoną funkcją nerek. W zależności od wyposażenia placówki zamiast rezonansu można wykorzystać aparat RTG.

Przebieg badania jest prosty i nieskomplikowany. Pacjent stawia się do placówki po wcześniejszym, odpowiednim przygotowaniu zgodnie z zaleceniami lekarza. Zostaje mu podany dożylnie środek cieniujący, jeśli istnieje taka konieczność i nie ma ku temu przeciwwskazań. Po 5-10 minutach wykonuje się badanie obrazowe uwidaczniające układ kielichowo-miedniczkowy nerek, moczowody oraz pęcherz moczowy. Czas trwania badania wynosi około 30 minut, jest całkowicie bezbolesne.

Jak przygotować się do urografii?

Przed wykonaniem badania urografii pacjent powinien przez przynajmniej 6 godzin pozostać na czczo, co dotyczy także wody. Dopuszcza się jedynie wypicie 0,5 litra niegazowanej wody do 4 godzin przed badaniem w celu nawodnienia organizmu. Dopiero po wykonaniu badania można sięgnąć po wodę – wówczas rekomenduje się wypicie dużej jej ilości, nawet 2,5 l, aby wypłukać z organizmu środek kontrastujący. W dniu badania można przyjmować leki, które do tej pory były stosowane stale. Wyjątkiem są jedynie niektóre preparaty przeciwcukrzycowe, takie jak Metifor, Glukoformin czy Siofor. O wszelkich przyjmowanych przewlekle lekach należy poinformować lekarza. Podejmie od decyzję o ich ewentualnym odstawieniu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W ciągu 48 godzin przed badaniem (jak również w ciągu 48 godzin po badaniu) wykonuje się oznaczenie poziomu kreatyniny. Pacjenci z chorobami tarczycy muszą stawić się na badanie z aktualnymi, świeżymi wynikami badań poziomu hormonów tarczycy. W ciągu 2 dni przed urografią należy stosować dietę lekkostrawną, nie powodującą wzdęć.

Urografia – wskazania

Wskazaniami do wykonania urografii są między innymi:

  • anatomiczne wady układu moczowego – zarówno wrodzone, jak i nabyte;
  • ocena czynności wydzielniczej nerek;
  • zaburzenia ukrwienia nerek;
  • obecność złogów w drogach moczowych, kamica nerkowa;
  • uchyłki ściany pęcherza moczowego;
  • niejasny wynik innych badań obrazowych;
  • podejrzenie lub monitorowanie nowotworów układu moczowego;
  • niektóre urazy miednicy i jamy brzusznej.

Na badanie urografii może pacjenta skierować lekarz urolog. Należy jednocześnie pamiętać, że urografia nie dostarcza informacji na temat czynności nerek, nie pozwala więc stwierdzić czy występuje niewydolność nerek.

Urografia – przeciwwskazania

Nie u każdego pacjenta ze wskazaniami badanie będzie mogło zostać wykonane. Przeciwwskazaniami są:

  • uczulenie na dożylny środek kontrastujący, jeśli ma zostać podany;
  • znacznego stopnia upośledzenie czynności nerek.

U kobiet w ciąży rezygnuje się z wykonania RTG na rzecz mniej inwazyjnego rezonansu magnetycznego.

Ile kosztuje urografia?

Urografia jest badaniem możliwym do wykonania nieodpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wówczas należy otrzymać stosowne skierowanie od lekarza. Pacjenci chcący skorzystać z badania prywatnie muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 300-1000 zł, w zależności od wielu czynników (m.in. rodzaj wykorzystanego aparatu, podanie kontrastu czy renoma placówki).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jankowski Z., Lewandowska M., Jabłoński J., Popek B., Pietrzak J., Kobielski A., Andrzejewska E., Miejsce urografii MR w diagnostyce patologii układu moczowego u dzieci. Opis przypadku, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2015.
  2. Borkowski A., Urologia – podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *