
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Paznokcie, podobnie jak włosy czy gruczoły zaliczane są do przydatków skóry. Budowa paznokcia jest dość złożona, ponieważ składa się z wielu warstw i różnych elementów. Mogą wydawać się mało istotnym elementem naskórka, jednak w codziennym życiu pełnią bardzo ważne funkcje. Nie tylko ze względu na walory estetyczne, funkcjonalne, ale również diagnostyczne. Stanowią między innymi barierę ochronną dla zakończeń nerwowych palców rąk i stóp, a także są bardzo dobrym obrazem na podstawie, którego możemy stwierdzić stan zdrowia organizmu.
Od strony anatomicznej paznokcie utworzone są z nabłonka w wyniku przekształcenia się żywych komórek skóry w martwe tzw. keratynocyty. W momencie pogrubienia ścian komórkowych oraz ich dokładnego scalenia wytwarza się powierzchnia rogowa, czyli keratyna paznokcia. Budowa paznokcia jest dość złożona, ponieważ składa z wielu warstw oraz różnych elementów.
Najważniejszą częścią całego narządu paznokciowego jest macierz paznokcia lub tzw. korzeń. W miejscu tym tworzone są przeźroczyste komórki, które łącząc się ściśle ze sobą tworząc płytkę paznokciową. Warto uważać szczególnie na to miejsce, gdyż zbyt mocne uderzenie może uszkodzić macierz, co wiąże się z zaburzeniem wzrostu całego paznokcia. Płytka paznokciowa jest głównym i największym elementem paznokcia. Zbudowana jest z keratyny. Poprzez różną gęstość siateczki naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką, może nieznacznie różnić się swoim kolorytem. Spoczywa ona na części naskórkowej, która stanowi łożysko paznokcia. Jest to element łączący płytkę paznokciową ze skórą. To właśnie stąd paznokieć pobiera wszystkie substancje odżywcze.
Na płytce paznokcia zauważyć można białe zabarwienie w kształcie półksiężyca. Jest to tak zwany obłączek. Jego barwa wynika z niedokładnego przylegania do macierzy. Najbardziej widoczny jest na kciuku. Zakończenie całego paznokcia tworzy wolny brzeg. Pod nim z kolei znajduje się obrąbek naskórkowy podpaznokciowy. Całą powierzchnię paznokcia okalają fałdy skóry – tzw. wały paznokciowe. Wyróżniamy dwa wały paznokciowe boczne oraz jeden wał paznokciowy tylny. Pełnią one funkcje ochronne całego narządu. Skóra tworząca tylny wał paznokcia nie kończy się przy jego granicy, a wchodzi na powierzchnię tworząc obrąbek naskórkowy, który chroni macierz paznokcia przed różnego rodzajem infekcjami.
Płytka paznokcia zbudowana jest z trzech warstw:
Czy wiesz, że …
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły