
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Przydatki skóry to ważne elementy składowe organizmu, które pełnią w nim określoną rolę. Należą do nich gruczoły potowe, łojowe, włosy, a także paznokcie. Jak zbudowane są te struktury oraz co należy do ich podstawowych funkcji?
Przydatki skóry to:
Spora ilość gruczołów wytwarzających pot w ciele człowieka to gruczoły potowe ekrynowe. Całkowita ich liczba waha się w granicach 2-5 milionów. Ich lokalizacja obejmuje całą powierzchnię skóry, jednak należy zaznaczyć, że są one rozmieszczone w dość nierównomierny sposób. Największe skupiska gruczołów potowych ekrynowych występują na dłoniach i stopach.
Gruczoły ekrynowe bezpośrednio uchodzą na powierzchnię skóry produkując rzadką, bezbarwną i bezzapachową wydzielinę. Jej skład to 99% wody, a pozostały 1% to składniki komórkowe tj. mocznik, kwas urokainowy, amoniak, kwas mlekowy oraz enzymy.
Pot pochodzący z gruczołów potowych ekrynowych warunkuje odczyn skóry, który staje się bardziej kwaśny, im więcej potu zostaje przez nie produkowany.
Zadaniem potu ekrynowego jest przede wszystkim funkcja termoregulacyjna. Gdy temperatura otoczenia jest wysoka, wówczas pot wydziela się w większej ilości, a kiedy na powierzchni skóry zachodzi zjawisko jego parowania wówczas ochładza organizm.
Gruczoły potowe apokrynowe występują w znacznie mniejszej ilości, a ich główna lokalizacja to okolice narządów płciowych oraz pachy. Ujścia tych gruczołów prowadzą do mieszków włosowych, skąd pot przedostaje się na powierzchnię skóry.
Tzw. pot apokrynowy jest wydzieliną gęstą. W jego składzie znajdują się lipoproteiny, amoniak, mocznik oraz niewielkie ilości wody. Składniki te powodują, że barwa potu jest lekko żółta, z kolei zapach bardzo specyficzny.
Należy zaznaczyć, że ilość potu, a także jego skład, uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Większą produkcję potu apokrynowego stwierdza się u mężczyzn. Ilość oraz skład potu w dużej mierze zależy od codziennej diety.
Gruczoły łojowe, podobnie jak gruczoły potowe apokrynowe, uchodzą do mieszków włosowych, skąd następnie przedostają się na powierzchnię skóry. Wydzielina gruczołów łojowych nazywana jest łojem (sebum).
W skład sebum skórnego wchodzą:
Ponadto sebum zalicza się również do składowych płaszcza hydrolipidowego, którego zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także nadmiernej utracie wody. Regularnie i skrupulatnie usuwany z powierzchni skóry przyczynia się do jej przesuszenia.
Należy zaznaczyć, że na produkcję łoju wpływają w dużej mierze hormony tj. progesteron, testosteron, kortyzol. Na produkcję łoju wpływa również:
Włosy to bez wątpienia element estetyczny, który również należy do przydatków skóry. Jednak oprócz funkcji urodowych pełnią inne, równie ważne. Przede wszystkim włosy zapewniają ochronę przed słońcem, zimnem oraz atakiem ze strony drobnoustrojów. Jednak w dzisiejszych czasach nie ma to już takiego znaczenia. Czasy się zmieniły, a wraz z nim moda na korzystanie z jak najbardziej skutecznych metod usuwania owłosienia.
W budowie paznokcia wyróżnia się:
Płytka paznokciowa jest skupiskiem zrogowaciałych komórek (keratynocytów), które zbudowane są z keratyny. Związek ten zapewnia paznokciom twardość oraz wytrzymałość. Grubość paznokcia jest kwestią bardzo indywidualną, jednak można uznać, że waha się w granicach 0,4 mm. Barwa natomiast uwarunkowana jest ilością naczyń krwionośnych, które prześwitują przez płytką paznokciową.
Płytka paznokciowa leży na łożysku, którego początek znajduje się pod skórą i nosi nazwę macierz. Jest ona miejscem wzrostu paznokcia, a także miejscem gdzie znajdują się żywe, dzielące się komórki. Przesuwanie się ich w stronę wolnego brzegu nazywane jest procesem wzrostu paznokcia.
Na każdym paznokciu, a w szczególności kciukach widoczny jest biały obszar w kształcie półksiężyca, który nosi nazwę obłączek. Z zewnątrz w pewnym stopniu pokryty jest obrąbkiem naskórkowym (skórką), która pełni funkcję ochronną przed np. urazami mechanicznymi.
Hyponychium to z kolei element łączący wolny brzeg płytki paznokciowej z łożyskiem. Cały paznokieć otoczony jest wałem paznokciowym tylnym, a także dwoma wałami paznokciowymi bocznymi.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły