Klej do tejpów to specjalny produkt medyczny, służący do zwiększania przyczepności i przedłużania trwałości aplikacji kinesiotapingu. Kupuje się go osobno, a najczęściej ma formę sprayu, dzięki czemu jest wyjątkowo wygodny w użyciu. Chcąc pracować z kinesiotapingiem, warto nie tylko zaopatrzyć się w zapas taśm, ale również w klej do tejpów czy specjalne, ostre, medyczne nożyczki.
Klej do tejpów – charakterystyka
Klej do tejpów to medyczny preparat wykorzystywany celem zwiększenia przyczepności taśm kinezjologicznych (czyli tzw. tejpów) do skóry. Używa się go przede wszystkim w fizjoterapii, medycynie sportowej i rehabilitacji, aby aplikacja taśmy była bardziej trwała – zwłaszcza w miejscach narażonych na pot, ruch i tarcie, takich jak okolice stawów, stopy, dłonie, brzuch.
Klej do tejpów – działanie
Wysokiej jakości klej do tejpów:
- poprawia adhezję (przyleganie do siebie dwóch różnych powierzchni) – tworzy warstwę, która zwiększa przyczepność taśmy do skóry;
- wydłuża trwałość aplikacji – tejpy trzymają się nawet do 7 dni;
- chroni przed odklejaniem – zwłaszcza przy intensywnym wysiłku fizycznym.
Działa przy tym antyseptycznie i hipoalergicznie – nie podrażnia skóry. Niektóre osoby mogą się zastanawiać, czy omawiany produkt jest bezpieczny. Otóż dobrej jakości klej do tejpów musi spełniać szereg medycznych wytycznych, inaczej nie zostałby dopuszczony do użytku. Dzięki szybkiemu schnięciu i lekkiej konsystencji nie obciąża skóry i nie zostawia śladów, natomiast hipoalergiczne składniki nie wywołują reakcji alergicznych czy podrażnień. Można taki klej śmiało stosować również u dzieci czy kobiet w ciąży, bez obaw o skutki uboczne. Aby jednak mieć pewność, że produkt nie uczuli, warto wcześniej wykonać próbę alergiczną.
Klej do tejpów – sposób użycia
Klej do tejpów zazwyczaj występuje w formie sprayu lub roll-onu. Aplikuje się go bezpośrednio na czystą, suchą skórę przed nałożeniem taśmy. Jeśli więc na terapii stosowany był olejek, należy skórę bardzo dokładnie umyć i odkazić preparatem do dezynfekcji, następnie osuszyć, a dopiero na końcu, gdy aplikacja będzie wycięta i przygotowana, nałożyć klej. Po rozpyleniu kleju na skórze należy odczekać kilka sekund, aż stanie się on lekko lepki – wtedy aplikacja jest najskuteczniejsza.
Co bardzo ważne, zarówno tejpów, jak i kleju do tejpów nie nakłada się na skórę podrażnioną, zranioną, z infekcjami grzybicznymi, wirusowymi czy bakteryjnymi. Przeciwwskazaniem jest też miejscowe oparzenie słoneczne, odmrożenie, odleżyny lub oparzenie innymi źródłami, niż słońce.
Ile kosztuje klej do tejpów?
Klej do tejpów z całą pewnością nie jest obciążeniem budżetu fizjoterapeuty, a może znacząco poprawić komfort jego pracy i wydłużać trwałość założonej aplikacji. Wpływa więc także na jakość wizyty – pacjent doceni zaangażowanie, a efekty terapeutyczne będą mocniej zaznaczone. Dlatego warto zainwestować w takie rozwiązanie. Klej do tejpów kosztuje około 50-100 zł, w zależności od producenta.
Klej do tejpów – zastosowanie
Wskazaniami do użycia kleju są wówczas przede wszystkim:
- skóra o wzmożonej potliwości;
- miejsca trudno dostępne na ciele, jak również miejsca zgięć takich jak dłonie, łokcie, kolana czy stopy;
- sportowcy uprawiający wzmożoną aktywność fizyczną, co wiąże się ze zwiększoną potliwością ciała;
- ćwiczenia w trudnych warunkach.
Tak naprawdę klej do tejpów można stosować u każdego pacjenta, jednak często nie ma takiej potrzeby, ponieważ przyczepność wysokiej jakości, oryginalnych taśm jest duża. Istnieją przypadki, w których nawet mimo zastosowania takich taśm trwałość aplikacji spada. Wtedy sięgnięcie po dodatkowe wsparcie będzie istotne.
Polecane produkty:
![]() |
Plastry kinesiotaping
Oryginale plastry do kinesiotapingu wyróżniają się wysoką jakością i trwałością w stosowaniu. Zastosowanie innowacyjnej technologii Finger Print sprawia, że dopasowują się one do linii papilarnych skóry, przez co ich działanie jest jeszcze skuteczniejsze Zobacz więcej... |
Bibliografia
- https://www.acusmed.pl/sklep/kinesiotaping/rea-tape-glue-klej-do-tapingu-118-ml/?snrai_campaign=neFo1YeVJHlW&snrai_id=40ca5f93-0535-4eda-8a69-8d9f3441a333.